پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   107118  | تاریخ خبر : 1398/05/30  | ساعت : 15:13

خبر/

سرانه فرهنگی آذربایجان‌شرقی «2 سانتی‌مترمربع» است / پروژه‌های فرهنگی در حال استهلاک است


نصر: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: سرانه فرهنگی استان، با لحاظ زیرساخت‌ دستگاه‌ها و نهادهای مختلف «2سانتی‌مترمربع» است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از فارس، محمد محمدپور در نشست کمیته فرهنگی مجمع مشورتی استان آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: هم‌اکنون سرانه فرهنگی استان با لحاظ مراکز مختلف شهرداری، میراث فرهنگی و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، 2سانتی‌مترمربع است و برای رسیدن به حداقل استانداردها نیازمند 35 برابرِ این سرانه هستیم.

وی اضافه کرد: نسبت به جمعیت و مطالبات روزافزون، در حوزه‌های زیربنایی فرهنگ و هنر، با فقر فزآینده مواجهیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با ذکر مثالی از وضعیت زیرساخت‌های حوزه‌ تئاتر،  خاطرنشان کرد: تعداد کل سالن‌های تئاتر استان آذربایجان‌شرقی که در اختیار اداره‌کل است، 30 سالن است که از این تعداد، چهار یا پنج سالن نسبتاً استاندارد هستند.

وی با بیان اینکه تقاضا برای تولید تئاتر در استان به شدت در حال افزایش است، ادامه داد: سال گذشته ظرفیت 6هزار اجرا را در استان ‌داشتیم اما این تعداد تقاضا، پس از تقطیع و سهم بندی، نهایتاً به 2069 اجرای عمومی در استان انجامید و در این خصوص، با افزایش چشمگیر نسبت به سال 90 مواجهیم.

محمدپور به سایر پروژه‌های فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان پرداخت و گفت: متاسفانه با وجود پیگیری‌های زیاد، به جز مجتمع‌های فرهنگی در شهرستان‌های هوارند، کلیبر و خداآفرین، نتوانسته‌ایم پروژه جدیدی را تعریف کنیم.

وی یادآور شد: پروژه مقبره‌الشعرا متاسفانه مبتلا به طول زمان شده‌است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: «تالار شهر» که در زمان اجرا، حدود 4.5میلیارد تومان هزینه صرف آن شده است، پروژه دیگری است که مبتلا به زمان شده‌است.

محمدپور متذکر شد: پروژه «موزه هنرهای معاصر» با گذشت 10 سال و با وجود صرف هزینه 4.5میلیارد تومان، تنها 15درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی اذعان کرد: پروژه‌های زیرساختی حوزه فرهنگ در استان، در حال استهلاک است و متاسفانه منابع حوزه تملک به قدری حقیر و ناچیز است که نمی‌توان بیان کرد.

محمدپور خاطرنشان کرد: در کنار نگرانی‌ها و فرصت‌‌سوزی‌ها، امیدهایی نیز در حوزه فرهنگ و هنر داریم و در شاخص‌های مختلف کتاب، مطبوعات، تئاتر، سینما موسیقی، هنرهای تجسمی و سایر حوزه‌های تحت ماموریت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، رشد‌های 40 درصدی تا 100درصدی نسبت به سال گذشته در استان داشته‌ایم.

وی اضافه کرد: امیدواری در میان جوانان برای اینکه حوزه فرهنگ و هنر را به دیده «شغل» ببینند، بیشتر شده‌است.

محمدپور با اشاره به اینکه سیاست دولت در بحث واگذاری، کمک موثری به بهسازی فضای فرهنگی و هنری استان کرده‌است، گفت: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، به لحاظ واگذاری اماکن به انجمن‌ها، سمن‌ها و موسسات فرهنگی، بالاترین جایگاه کشوری را در اختیار دارد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است