پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   107130  | تاریخ خبر : 1398/05/30  | ساعت : 17:12

گزارش اختصاصی نصر از کمبود روشنایی در پارک های تبریز/

وحشت در پارک های تاریک تبریز


نصر: کافی است تنها یک شب، بخواهید به اصرار خانواده تان، به پارک یا بوستان محله تان بروید و فارغ از خستگی های روزانه، دقایقی را بدون دغدغه، دور همدیگر خوش باشید؛ آن وقت است که شاید از کرده خود پشیمان شوید!

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اجتماعی نصر، تبریز یکی از زیباترین و دیدنی ترین شهرهای ایران بوده که علاوه بر جاذبه های گردشگری فراوان، مکان های تفریحی فوق العاده ای نیز دارد. این شهر یکی از بهترین مقاصد سفر بویژه در فصول گرم سال بوده و همه روزه مسافران و گردشگران بسیاری برای بهره مندی و بازدید از جاذبه های گردشگری، مکان های تفریحی و پارک تبریز، به این شهر سفر می کنند.

حتما گذر اغلب قریب به اتفاق خانواده های تبریزی در فصل گرم به بوستان ها و تفرج گاه ها و پارک ها و فضاهای سبز و …. افتاده است. به محض غروب خورشید تاریکی مطلق همه جا را می گیرد، این تاریکی بیش از همه مکان ها، همین پارک ها و فضاهای سبز و بوستان ها را در چنبره خود گرفتار می کند؛ هرچند به ظاهر چند تیر برق روشنایی را با نور ضعیف و کم سویی تامین می کند اما به هیچ وجه از کیفیت روشنایی لازم برخوردار نبوده همین عامل باعث شده اغلب پارک های تاریک، به مکان نا امنی برای شهروندان بدل شود.

کافی است تنها یک شب، بخواهید به اصرار خانواده تان، به پارک یا بوستان محله تان بروید و فارغ از خستگی های روزانه، دقایقی را بدون دغدغه، دور همدیگر خوش باشید؛ آن وقت است که شاید از کرده خود پشیمان شوید!

چرا که در شب های تابستان، برخی از پارک ها و بوستان های شهر از روشنایی خوبی برخوردار نیستند که همین خود موجب عدم حضور خانواده‌ ها در پارک‌ های تفریحی شده و این مکان‌ های فرهنگی را به بستری برای بروز معضلات اجتماعی تبدیل کرده‌ است.

علاوه بر این، تاریکی این پارک ها و بوستان ها، می تواند بستر مناسبی برای برخی از جرائم شبانه باشد و آن را به پاتوقی برای معتادان و انواع و اقسام بذهکاری ها و مظاهر آسیب های اجتماعی، تبدیل کند.

در شرایطی که بسیاری از شهروندان تبریزی از کمبود پارک و فضای سبز تفریحی در شهر شکایت می کنند عدم رسیدگی مناسب به پارک های موجود به خصوص در زمینه روشنایی، کفسازی و آبنماها باعث تشدید این مشکل شده زیرا عملا برخی از پارک ها پس از تاریک شدن هوا بخصوص برای خانواده ها غیرقابل استفاده می باشد مشکلی که هم اکنون کمتر شهری در کشور با آن روبروست و در کلانشهرهای دیگر همچین مشکلی وجود ندارد.

جالب اینجاست که در اکثر موارد زیرساخت های لازم نیز موجود است؛ به عنوان مثال در پارک ولیعصر ورودی آن به قدری تاریک است‌ که حتی با گذر از خیابان کنار پارک نیز به سختی می توان وجود همچین پارکی را متوجه شد. متاسفانه به دلیل باند کندرو سربالایی ولیعصر کنار این پارک با وجود داشتن تیرهای چراغ برق همگی خاموش می باشند در حالی که به راحتی می توان با روشن ساختن آن ها این مشکل را حداقل در قسمت ورودی پارک حل کرد.

از موارد دیگر می توان به پارک های شمیم پایداری، زعفرانیه، میرداماد، صائب تبریزی، رضوان، ایده لو، پروین اعتصامی، پارک منظریه، پارک سورتمه تبریز، ائل باغی، خاوران، ارم، باغمیشه، پرواز و چندین پارک در قسمت های مرکزی شهر اشاره کرد که با تمام اینکه هزینه های زیادی برای فضاسازی انبوه این پارک ها شده اما صرف به خاطر روشن نبودن چراغ ها و نورافکن های موجود تاریکی مانع استفاده خانواده ها از این پارک ها شده و یا درصورت استفاده تجمع در قسمت هایی از پارک که کمی روشنتر است بوجود می آید و قسمت اعظمی از پارک بلا استفاده می ماند.

در کل تنها چند پارک در کل تبریز دارای روشنایی مناسب است حتی در برخی نقاط پارک ائل گولی که بهترین و مهمترین تفرجگاه شهر است نیز در کمال تعجب همین مشکل وجود دارد.

شاید برای اجرایی نشدن پروژه های عظیم در زمینه فضای سبز بتوان کمبود بودجه و زیرساخت ها را دلیل قانع کننده ای تلقی کرد اما روشن نبودن چراغ های پارک ها آنهم در فصل تابستان که مورد استفاده بسیاری از شهروندان و مسافران قرار می گیرد، در شهری که لقب کلانشهری را یدک می کشد بسیار عجیب و ناراحت کننده است.

در حال حاضر چندی است که مردم برخی نقاط شهر از تاریکی و خاموشی پارک های سطح شهر تبریز ابراز نارضایتی می کنند، زیرا این مراکز در صورت نبود روشنایی کافی، به مراکز جرم خیز تبدیل می کند. لازم است در این راستا شهرداری نسبت به این امر اقدامی جدی کند تا هر چه زودتر از نا امنی جلوگیری شود.

 

"مهسا موسوی" يكي از افرادي كه منظره منزلشان روبه پارک میرداماد است، به خبرنگار نصر گفت: هرچند ورودی پارک میرداماد از روشنایی بهتری برخوردار است اما متاسفانه به دلیل نبود روشنایی در مناطق پشتی این پارک، این مکان را تبدیل به پاتق معتادان، دزدها و خلاف کاران کرده است. بارها با مشاهده خلاف کاران فورا با پلیس تماس گرفته ایم اما گویا پلیس هم از پیاده گشت زدن در این منطقه واهمه دارد و با صدای آژیر، خلافکاران را فراری می دهند و این چنین است که ما در امنیت به سر می بریم.

 

"امیر یعقوبی"  که به همراه خانواده براي تفريح به يكي از بوستان هاي شمال شهر تبریز آمده بود، به خبرنگار نصر گفت: منزل ما در نزديكي بوستان ادب است و در طول روز بچه ها به راحتي براي بازي به اينجا مي آيند اما شب ها چون نور كافي وجود ندارد، من هم همراهشان مي آيم تا حواسم به آن ها باشد كه كسي مزاحمتي برايشان ايجاد نكند.

وی افزود: لامپ هايي که در بوستان نصب شده یا نور كمي دارند و يا شاخ و برگ درختان مانع از رسيدن روشنايي به سطح بوستان مي شود. مشكل روشنايي در برخي پارك هاي قديمي شهر بيشتر رخ نمايي مي كند چون در بوستان هاي جديد هم درختان بلند كمتري وجود دارد و هم از تجهيزات بروزتري استفاده شده است.

 

"رقیه ابراهیمی" يكي از شهروندان تبریزی در این خصوص گفت: تعدادي از مسافرانی که به این شهر می آیند و برای استراحت در بوستان ها چادر برپا مي كنند، نياز به امنيت دارند و از این رواست که تامين روشنايي بوستان ها داراي اهميت است.

وی اذعان کرد: يكي ديگر از نگراني هاي خانواده هاي تبریزی، فعاليت برخي از فروشندگان و مصرف كنندگان مواد مخدر و احتمال ايجاد مزاحمت براي نواميس مردم در بوستان هايي است كه روشنايي كافي ندارند.

 

"عبدلله تقی پور" عضو کمسیون خدمات شهری شهرداری تبریز، در این خصوص به خبرنگار نصر گفت: قبل از شروع فصل تابستان، در کمسیون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری تبریز، روشنایی پارک ها جزو دستور جلسه شورای شهری قرار گرفت همچنین بررسی های لازم در این راستا صورت گرفت.

وی افزود: به سازمان پارک تکلیف شده است که نسبت به تامین روشنایی پارک های محله ای، منطقه ای و فرا منطقه ای اقدام و بر اجرایی شدن تمام کم و کسری ها نظارت نمایند.

 

"علی مدبر" سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز در خصوص روشنایی پارک و بوستان ها به خبرنگار نصر گفت: در تبریز نزدیک به 250 پارک وجود دارد که هرکدام از این پارک ها زیرنظر شهرداری مناطق هستند. از این رو مناطق شهرداری تبریز مسئول رسیدگی به امر روشنایی پارک ها هستند.

وی اظهار کرد: این سازمان مسئول نظارت عالی بر پارک ها را دارد؛ ما نمی توانیم چراغ بخریم و خودمان در پارک ها چراغ نصب کنیم، اما این در حالی است که ماهانه صورت وضعیت فضای سبز پارک ها توسط کارشناسان و ناظران سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز بررسی می شود و نتایج آن به شهرداری مناطق ها ابلاغ می شود.

مدبر افزود: اقدامات نظارت بر امر تامین روشنایی پارک ها و فضای سبز را قبل از فرارسیدن ماه تابستان، شروع کردیم و ازتمامی پارک ها و بوستان ها بازدید کردیم و کم و کسری آن ها را جهت حل و رفع به شهرداری مناطق ابلاغ کرده ایم.

 

گزارش نصر حاکی از آن است که با وجود تماس های مکرر خبرنگار نصر به "محمدرضا قربانیان تبریزی"، معاون خدمات شهری و اجرایی شهرداری تبریز، موفق به پاسخگویی چرایی این وموضوع نشد.

اما آنچه که مشخص است و هنوز حل نشده، مشکل تاریکی معابر عمومی و پارک های تبریز در تاریکی شب هاست که هنوز علی رغم پیگیری های متعدد لاینحل مانده است. شهرداری تبریز و دیگر ارگان های مربوطه می باید با کنار گذاشتن تعارفات و پذیرش مسئولیت خود در قبال این مشکل ساده، روشنایی را به شب های تبریز بازگردانند.

 

* گزارش از سحر مغفرت

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (2)

سلام بنده از ساکنین شهرک شهید بهشتی واقع در جاده سنتو هستم این معضل تاریکی در پارک این شهرک هم وجود دارد و متاسفانه با اینکه چندین ماه هست پیگیر روشنایی پارک هستیم متاسفانه کسی پاسخگو نیست .
18:56:09 1398/05/30
رزاقی
  
سلامخدمت همه مدیران خدوم بالاخص درزمینه فرهنگی بنده چند روز پیش راهم افتاد به فضای سبز روبروی پارک بانوان بهار و از آنچه در انتهای فضای سبز و لابه لای درختان دیدم تاسف خوردم واقعا"اتفاقات وحشتناک. متاسفم برای آقایان کت و شلواری بسیار محترم باصطلاح متولیان شهر.برای اثبات عرایظم لطفا گزارشی تهیه فرمایید ساعت 11 شب به بعد.
08:15:02 1398/05/31
صادق
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است