پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   107174  | تاریخ خبر : 1398/06/02  | ساعت : 15:10

گزارش نصر از برگزار نشدن جشنواره تابستانی بعد از 10 سال؛

غفلت مسئولین شهری از اهمیت برگزاری جشنواره تابستانی


نصر: جشنواره فرهنگی تابستانی قریب به 10 سال است که به طور متوالی با اجرای انواع بازی های سنتی و بومی و برنامه های فرهنگی و اجتماعی متنوع در پارک های تبریز برگزار می شد اما متاسفانه در تابستان سال جاری باوجود استقبال مسافران و گردشگران از شهر تبریز، همچنین باگذشت بیش از یک ماه از ماه های تابستانی، هنوز هیچ خبری از برگزاری جشنواره تابستانی نیست.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اجتماعی نصر، با توجه به اهمیت طرح غنی سازی اوقات فراغت پس از تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ ها و آغاز فصل تابستان همراه با برنامه ‌های متنوع و شاد در چارچوب موازین و ارزش ‌های دینی، نه تنها مورد حمایت قرار گرفته بلکه در زندگی اجتماعی، اقتصادی و اشتغال افراد نیز تاثیرگذار است.

سبک زندگی، برخورد اجتماعی، عاطفی، روش برخورد با مردم، تلاش در رشد و شکوفایی جامعه، رونق بخشیدن به مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مسائلی است که در برنامه ریزی اوقات و فراغت جوانان و نوجوانان باید به طور جد لحاظ شود.

افزایش روحیه، نشاط و شادابی می تواند جامعه را از آسیب های اجتماعی دور نگه دارد و در رشد و بالندگی افراد و همچنین در بروز خلاقیت ها و استعدادها نقش اساسی داشته باشد.
هنر يكي از مهمترين ابزارهاي ايحاد شادماني و نشاط است و تاثير هنر با رويكرد فرهنگي در رفع افسردگي و استرس انكار ناپذير است چراکه هنرمندان با دميدن روح نشاط در جامعه و با هنر اصيل و زيباي خود، تا حدودي مي توانند التيام بخش دردهاي جامعه باشند.

در شرایطی که غرب تلاش می‌ کند با ساخت برنامه ‌های مختلف رسانه ‌ای، مردم را به سمت استفاده از این شبکه‌ ها سوق دهد، اجرای ویژه ‌برنامه ‌هایی با محوریت فرهنگ ‌سازی و فعالیت ‌های تفریحی برای مردم، می ‌تواند جایگزین مناسبی برای این شبکه ‌های بیگانه باشد.

جشنواره فرهنگی تابستانی قریب به 10 سال است که بطور متوالی با اجرای انواع بازی های سنتی و بومی و برنامه های فرهنگی و اجتماعی متنوع در پارک های تبریز برگزار می شد اما متاسفانه در تابستان سال جاری باوجود استقبال مسافران و گردشگران از شهر تبریز، همچنین باگذشت بیش از دو ماه از ماه های تابستانی، هنوز هیچ خبری از برگزاری جشنواره تابستانی نیست؛ گویی مسئولان ضرورت برگزاری آن را به باد فراموشی سپرده اند.
این در حالی است که مسئولین حوزه های فرهنگی هنری و فرهنگی اجتماعی شهرداری تبریز هر سال تاکید زیادی بر تداوم این جشنواره به جهت افزایش سطح فرهنگ و نشاط در جامعه داشتند و ادعا می کردند که برگزاری این جشنواره باعث پرشدن اوقات فراغت خانواده ها و جوانان شده و شادی و نشاط اجتماعی در جامعه افزایش می یابد.

"حجت الاسلام احمد حمیدی" معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تبریز با بیان اینکه این جشنواره از حیث معرفی ظرفیت های پارک بزرگ از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اظهار کرد: در ایام تابستان برای تمامی سنین و ذائقه ها، برنامه های فرهنگی در سطح شهر تدارک دیده شده است. با معرفی این ظرفیت ها، فرصت برای جذب سرمایه گذار فراهم می شود.

وی با بیان اینکه شهرداری تبریز چهار سال متوالی به عنوان دستگاه برتر در غنی سازی اوقات فراغت معرفی شده است، عنوان کرد: آموزش های شهروندی، ارتقای نشاط اجتماعی، فرهنگ شهرنشینی، تحکیم بنیان خانواده و توسعه ورزش همگانی از اولویت های کاری شهرداری تبریز است.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تبریز در ادامه با اشاره به اینکه ۱۴۰ مرکز فرهنگی در سطح شهر آماده ارائه خدمات به همشهریان گرامی است، تصریح کرد: در تابستان سال جاری، ۶۰ مراسم جشن در قالب جشنواره تابستانی فیروزه در پارک ها ومحلات مناطق دهگانه شهرداری تبریز برگزار شده است.

حمیدی تصریح کرد: مسابقات مختلف فرهنگی وهنری، همایش های تبیینی با محوریت آموزه های مکتب علوی و نمایشگاه های هنری با محوریت ارتقای نشاط معنوی و اجتماعی شهروندان با پاسداشت اعیاد اسلامی، برگزاری شب شعر با محوریت غدیرو تعظیم شعائر اسلامی با محوریت دهه ولایت در مراکز فرهنگی شهرداری در این مدت ویژه عموم شهروندان برگزار می شود.

حجت الاسلام احمد حمیدی در ادامه افزود: برگزاری جنگهای شادی وپخش فیلم سینمایی در بوستان ها، پارک ها و مراکز فرهنگی برگزاری تئاتر خیابانی فولكور و انتخاب شهروند نمونه در مناطق را از دیگر برنامه های فرهنگی شهرداری تبریز به مناسبت این ایام است.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز از برگزاری سلسله مراسم سخنرانی و کارگاه بصیرت افزایی، جشن و مدیحه سرایی در مساجد، پارک ها و بوستان ها، فرهنگسراها ونمازخانه ها، کمک و همکاری با مساجد در برگزاری نیاش و مراسم روح افزا و پرفیض دعای عرفه در ایام دهه ولایت و امامت خبر داد.

وی از برگزاری جشنواره تابستانی محلات تبریز در طول دهه امامت و ولایت خبر داد و افزود؛ مراکز فرهنگی شهرداری تبریز در طول تابستان با اجرای برنامه های متعدد فرهنگی، اجتماعی و تفریحی جهت ایجاد شور و نشاط عمومی و غنی سازی اوقات فراغت شهروندان فعالیت می کنند.

حجت الاسلام "حسین قدوسی" مدیرعامل سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز، غنی ‌سازی اوقات فراغت را از برنامه ‌های مهم شهرداری تبریز در مباحث فرهنگی و اجتماعی خواند و افزود: طرح یادواره حضرت امام خمینی(ره)، از اقداماتی است که بر اساس همین دغدغه مهم شکل گرفته‌ است.

وی افزود: طرح یادواره حضرت امام خمینی (ره) با تلفیقی از آموزش ‌های فرهنگی، مفاهیم شهروندی، موضوعات درسی و علمی، بخش ‌های تفریحی و ورزشی، توسط سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز اجرا می ‌شود.

گزارش نصر حاکی از انتظار شهروندانی است که با توجه به ضرورت قرار گرفتن شادی و نشاط در اتفاقات روزمره مردم، دستگاه‌ های مختلف، زمینه آن را فراهم کنند و این موضوع، بیش از پیش، در دستور کار نهادهای مجری قرار گیرد. شادی و نشاط، امروز حلقه مفقوده زندگی ‌های ماشینی ما است، پس برنامه ‌ریزی برای توجه به آن، ضرورتی است که بیش از گذشته احساس می ‌شود.

 

*گزارش از سحر مغفرت

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است