پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   107297  | تاریخ خبر : 1398/06/04  | ساعت : 07:34

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز در تحریریه «نصر»؛

میانگین تولید روزانه زباله در تبریز به یک هزار و 100 تن کاهش یافته است/ تلاش ما کاهش مخاطرات زیست محیطی در حوزه پسماند است


نصر: مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز گفت: در حال حاضر رویکرد مدیریت پسماند شهرداری تبریز، کاهش دادن مخاطرات زیست محیطی در حوزه پسماند است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "علیرضا اصغری" با حضور در تحریریه آژانس خبری، تحلیلی نصر به گفت و گویی صریح و صمیمی نشست.

وی اظهار کرد: یکی از بزرگترین موفقیت های این رسانه، مردمی بودن آن است که فارغ از گرایشات سیاسی، در صدد رفع مشکلات و نارسایی هایی که در جامعه مطرح است را به کمک آموزش شهروندی و فرهنگ سازی، همچنین بدون هیچ چشم داشتی برآمده است.

وی ادامه داد: از مجموعه آژانس خبری تحلیلی نصر، نهایت تشکر و قدردانی را دارم چرا که همواره در صدد نشر اخبار و اطلاعات صریح و بوده و مخاطبان را در راستای اطلاع رسانی های سلیس و گویا یاری کرده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز با بیان اینکه ما دوست داران محیط زیست هستیم، افزود: این سازمان فارغ از گرایش های سیاسی، به دنبال حفظ طبیعت بوده و هدف و علاقه ما خدمت به مردم است. سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز، به هیج کس و نهادی و یا مسیری وابسته نیست؛ چرا که ما کارمند شهرداری هستیم و علاقه داریم با جان و دل کار کرده و در خدمت مردم باشیم.

اصغری تاکید کرد: خوشبختانه دنیا به سمت حفظ محیط زیست گرایش پیداکرده است؛ این در حالی است که اگر کسی که به محیط زیست ارزش بدهد، بی تردید موفق خواهد شد؛ لذا باید در این راستا مسیر و دیدگاه هایمان نیز تغییر یابد.

وی اذعان کرد: آب، خاک، هوا شاخص های مهمی در محیط زیست هستند؛ ولی بحثی که با تمامی موارد شهرنشینی مرتبط است، بهداشت محیط زیست است. در بهداشت محیط زیست اولین و مهم ترین موضوعی که مطرح است، بحث پسماند است. این در حالی است که قریب به 15 سال پیش بحث پسماند به لحاظ تفکیک و دفن و.... چندان حائز اهمیت نبود. باتوجه به اینکه چرخه قانونمند شدن پسماند در سال 1383 تصویب شد، بحث زباله نیز اهمیت یافت.

اصغری کارکردن در بحث پسماند را اعتیاد آور دانست و تصریح کرد: شغلی که دارم برایم بسیار مقدس است؛ زباله و پسماند به لحاظ اهمیت در محیط زیست، اعتیاد آور است و هیچ وقت تکراری نخواهد بود. زباله در نوع خود، از جذابیت خاصی برخوردار است.

وی به رویکرد سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز در حوزه تنظیف شهری اشاره کرد و گفت: در حال حاضر رویکرد مدیریت پسماند شهرداری تبریز، کاهش دادن مخاطرات زیست محیطی در حوزه پسماند است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز به میزان تولید زباله در تبریز خاطرنشان کرد و گفت: میانگین میزان تولید زباله در تبریز حدود هزار و 100 تن است که این میزان تولید زباله نسبت به سال های قبل با کاهش...درصدی همراه بوده است.

اصغری ارزیابی افزایش قیمت کالاها را در خصوص تولید پسماند مثبت دانست و افزود: مدیرعامل قبلی پسماند تهران، کاهش میزان قدرت خرید مردم را عاملی برای کاهش میزان تولید زباله اذعان کرده بود که ما این ادعا را صریحا رد می کنیم. یکی از دلایل کاهش میزان زباله، تغییر نوع بسته بندی و ذائقه مردم است.

وی به بحث تفکیک از مبداء اشاره کرد و گفت: تفکیک از مبداء در تمامی شهر ها چه بخواهیم چه نخواهیم انجام می گیرد اما احتمال مجاز یا غیرمجاز انجام گرفتن آن وجود دارد. حتی در کشورهای اروپایی و توسعه یافته، تفکیک کنندگان غیرمجاز مشاهده می شود. شهری وجود ندارد که در آن بحث تفکیک از مبداء وجود نداشته باشد.

اصغری اظهار کرد: در سال جاری سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز توانسته بالغ بر 20 مکان و محل دپو ضایعات را شناسایی و مانع فعالیتشان شود و در این راستا نزدیک بر 300 خودروهای شخصی که به بحث تفکیک غیرمجاز زباله روی آورده اند را ساماندهی کند. برخی از خودروها که نیز آزادانه به بحث تفکیک از مبداء دامن می زنند، دارای کارت شناسایی هستند اما قبول داریم که این کار به لحاظ اجماعی به چهره شهر آسیب می رساند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز به دلیل افزایش تفکیک کنندگان غیر مجاز اشاره کرد و گفت: بالای 2هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم تفکیک کننده غیرمجاز در انبارها و سطح شهر وجود دارند. به هیج عنوان مواد ارزشمند زباله دفن نمی شود اما در بعضی قسمت ها، تفکیک غیراصولی صورت می گیرد. تفکیک کنندگان غیرمجاز هر کیلو از پت را با مبلغی بالای 4هزارتومان به کارخانجات مثل کاغذسازی و پلاسکویی می فروشند و از این طریق درآمدزایی می کنند.

اصغری ابراز کرد: 43 درصد زباله ها را زباله های خشک و57 درصد را زباله های تر شکل می دهند. بالای 15 درصد از زباله های خشک به صورت مجاز و غیرمجاز تفکیک می شود. یکی از برنامه های سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز، ساماندهی تفکیک های غیر اصولی است.

وی تاکید کرد: نمی توان با چنین موضوعاتی احساسی برخورد کرد چرا که برخورد با آن ها تبعات اجتماعی به دنبال خواهد داشت و باید سعی کرد آن ها را ساماندهی کرد. ما به سمتی حرکت می کنیم این معضلات که نشات گرفته از جامعه است، بدون حاشیه مدیریت شوند.

وی از توزیع باکس های تفکیک پسماند خشک در واحدهای مسکونی «محله سبز» در شرق تبریز توسط سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری تبریز خبرداد و گفت: همزمان با شروع طرح تفکیک زباله از مبدا در مجتمع های مسکونی مناطق ۲ و ۷ توسط سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری تبریز محله ای در شرق تبریز به نام محله سبز «دوستدار محیط زیست» نامگذاری شد.

اصغری دلیل این نامگذاری را آمادگی داوطلبانه ساکنان این محله برای کاهش استفاده از منابع انرژی و اقدامات مطلوب زیست محیطی برای حفظ محیط زیست دانست و ابراز کرد: با توجه به اقدامات صورت گرفته از سوی ساکنین این محل، سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری اقدام به توزیع باکس های پسماند خشک کرد و مقرر شد روزانه در ساعات مشخص خودرو ویژه حامل پسماند خشک به محل مراجعه و زباله های تفکیک شده را از منازل تحویل بگیرد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

اولین گام- تعین محل برای در یافت زباله های تفکیکی شهرداری هیچوقت اولین گام را برنداشت !!!! فقط خواستن مردم را آموزش بدن !!!! خودشان باید برای چگونگی دریافت زباله های تفکیکی توسط مردم اموزش ببینن !!!!
14:06:12 1398/06/04
جواد
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است