پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   107632  | تاریخ خبر : 1398/06/11  | ساعت : 08:00

یادداشت/

نگاهی به اظهارات تامل برانگیز مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی در همایش اوراسیا!


نصر: مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی، در اجلاس بین المللی  رشد و توسعه شهری با رویکرد «حفاظت از بافت تاریخی»، مدعی شد مردم آرزوی ساختمان های مدرن دارند و منتقدان و میراث فرهنگی بداند برای اجرای پروژه آیسان فضای دیگری نداشتیم!

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

آیین اختتام دهمین اجلاس رشد و توسعه شهری با رویکرد «حفاظت از بافت تاریخی» در حوزه اوراسیا، پس از اتمام کارگاه های تخصصی و مطالعه بافت تاریخی تبریز، در حالی برگزار شد که کرسی سردمداران استان و شهر تبریز در آن خالی بود.

با توجه به اینکه اجلاس مذکور با رویکرد حفاظت از بافت تاریخی در تبریز برگزار شد و انتخاب تبریز به عنوان دهمین مقصد آن به سبب اهمیت این کهن شهر در صده های گذشته و قرارگیری در مسیر جاده ابریشم بود، لذا باز آفرینی جاده ابریشم و بازار تبریز، دو پروژه مطالعاتی بود که در اجلاس برگزیده شدند.

همانطور که بارها در محافل علمی و تخصصی و همچنین اجلاس اوراسیا نیز تاکید شده است، حفاظت از بافت تاریخی و لزوم رعایت ظوابط و شرایط آثار تاریخی اعم از حفظ و حراست اصولی و عدم تخطی بر حریم آثار ثبتی ملی و جهانی می بایست با تمام شرایط و موقعیت شهری لحاظ شود، اما با این حال همه ساله در حریم بافت تاریخی تبریز شاهد عدم رعایت قوانین بوده و هستیم.

پروژه عتیق میدان شهید بهشتی که در بدو بافت تاریخی تبریز در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته و همچنین پروژه بزرگ آیسان که در منطقه گورستان تاریخی گجیل (باغ گلستان) و حریم بازار جهانی تبریز قرار گرفته است از جمله عواملی است که طی دهه گذشته با عدم مسئولیت پذیری مسئولان وقت آغاز و در حال حاضر نمای نامزون بصری به بافت تاریخی شهر داده است.

رعایت ضوابط میراث فرهنگی و عدم تخطی بر حریم بافت تاریخی و آثار ثبتی، امری واجب و مبرهن است که متاسفانه از سوی مسئولان ذیربط در سال های گذشته نادیده گرفته شده و نتیجه آن پروژه عظیمی است که در مجاورت و حریم بازار تاریخی و جهانی تبریز  اجرا شده است.

پروژه آیسان که شامل ۲ ساختمان غول آسا خواهد بود می بایست براساس ضوابط آثار ثبتی و جهانی دارای ارتفاع معین باشد اما متاسفانه با عدم رعایت و توجه مسئولین وقت شهرداری تبریز، میراث فرهنگی و راه شهرسازی  این پروژه در حال اجرا است.

نکته قابل تامل این است که با وجود اهمیت این مسئله و لزوم پرداختن به آن «ابوالقاسم سلطانی» مدیرکل راه و شهرسازی استان در آیین اختتامیه اجلاس بین المللی اوراسیا با بیان اینکه مرکز شهر تبریز فضای کافی جهت توسعه و اجرای پروژه های مدرن ندارد، مدعی شد که مردم تبریز آرزوی ساختمان های مدرن را دارند.

نکته قابل ذکر در اینجا، عدم توجه این مسئول به قرارگیری بافت تاریخی تبریز در مرکزیت آن است که همانند سایر ملل می بایست با رعایت ضوابط سعی بر حفظ آن شود، لذا سخن ذکر شده از سوی مسئول مذکور علامت سوالی بر ذهن آورده و خبر  از عدم آشنایی وی از ضوابط عمومی بافت تاریخی می دهد.

گفتنی است اگر این مقام مسئول در ادامه سخنان خود به لزوم حفظ بافت تاریخی اشاره می کند اما سخنان اولیه وی تناقضی را در افکار عمومی ایجاد می کند، برای شرح کامل این موضوع، سخنان «ابوالقاسم سلطانی» مدیرکل راه و شهرسازی استان در دهمین اجلاس بین المللی اوراسیا که توسط خبرنگار نصر رکورد شده است، در ادامه عینا ذکر می شود:

*شهر تبریز نیاز به پروژه های فرا ملی و فرا شهری دارد.
پس پروژه هایمان را کجا بسازیم؟ پروژه آیسان را کجا بسازیم؟ طرح جامع که این اجازه را به ما نمی دهد.

*در این شهر اگر سرمایه گذاری، قصد بر احداث هتل ۷ ستاره با لاگون مخصوص را داشته باشد، فضایی ندارد.

*این شهر برای اجرای ساختمان های مدرن فضای مناسبی ندارد.

*«همانطور که مستحضرید مگاپروژه ای همانند آیسان در «لند اسکیپ زوون» تبریز با آن عظمت ساخته شده و من همیشه به منتقدان و میراث فرهنگی می گویم پس ما این پروژه را کجا بسازیم!»

*کجای شهر ۳ هکتار زمین داریم که این پروژه را احداث کنیم؟
 مردم این شهر کی باید به آرزوهای خود برای داشتن ساختمان های مدرن برسند؟
به هر حال من به عنوان متولی طرح جامع و راه و شهرسازی فضاهای این چنینی ندیدم!

* من ۱۵ سالی در این شهر نبودم و زمان بازگشتم دنبال فضایی برای اضافه نمودن به این منطقه بودم اما به سبب مسائل رشد جمعیتی، این موضوع امکان پذیر نبود.

گفتنی است، طی دهه گذشته دوستداران میراث فرهنگی و جامعه رسانه ای استان در مقابل اجرای این پروژه ناهمگون با بافت تاریخی و حریم بازار تاریخی تبریز، واکنش های متعدد خود را اعلام کرده اند، امید است با مطالعه دقیق این گزارش و لزوم آشنایی ابتدایی با موازین و ضوابط بافت ها و آثار ثبتی توسط مسئولان ذیربط، آگاهی لازم جهت حراست و اجرای اقدامات لازمه فراهم گردد.

 

نویده رئوف فرد

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

سلام.حرفاش کاملا درسته شهر تبریز درمقابل اصفهان واقعا یک روستاست حالا تهران را نمی گم کی می خواد تواین شهر تحولی به وجودبیادبااین تنگ نظری هاموجودیت بازار تبریز رانمی توانیدحفظ کنیدتازه ان هم درمقابل سرمایه گذاری در شهر قرار دادیدهنوزپل سازی درتبریزایده قرن حجردوتا ستون پشتشوپر خاک میشه پل حدالعقل ازاستان بغلی اورمیه یادبگیرید.متاسفم
09:25:41 1398/06/11
شهروند
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است