پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   108042  | تاریخ خبر : 1398/06/16  | ساعت : 12:45

گزارش نصر از پیشرفت فیزیکی مجتمع تجاری تفریحی «لارا» در تبریز؛

آقاپور: تبریز می تواند به یکی از مناطق آزاد تجاری تبدیل شود/ فاز اول مجتمع تجاری تفریحی «لارا» طی سه ماه آینده به بهره برداری می رسد


نصر: امروزه مراکز تجاری تفریحی ساختمان های نوینی هستند که برای رفع نیاز خریداران و بهبود اقتصادی، اجتماعی، مهندسی، مالی، حقوقی، انسانی، فرهنگی، هنری- گرافیکی و… حائز اهمیت است. توجه همه جانبه به این امور باعث می شود مراکز تجاری پس از ساخت از عملکرد مناسبی برخوردار باشند و بهره بیشتری نصیب استفاده کنندگان از آن ها شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش خبرنگار نصر، مجتمع های تجاري-خدماتی از ارکان اصلی جوامع بشری بوده و نقش قلب را براي آن ها ایفا کرده‌ اند تا حدی که محققان، اساس شهرهاي اولیه را در قلمرو تجاري بودن آن ها جستجو کرده و تا اندازه ای پیش می ‌روند که تمدن را زاده غریزه تجاري انسان می ‌دانند.

در ایران، بازارها مهمترین محور ارتباطی و فضاي شهري بوده‌ اند و در گذشته به طور معمول در امتداد مهمترین راه‌ ها و محورهاي ارتباطی که از یک دروازه شروع و تا مرکز شهر ادامه می ‌یافت، شکل می‌گرفتند. شکل‌گیري عناصر بازار و روند توسعه آن معمولا بستگی به کارکرد اصلی شهر و رشد جمعیت و اقتصاد آن داشته است؛ با گذشت زمان، سطح وسیعی از اراضی شهرها به کاربري تجاري اختصاص یافت و نمود کالبدي آن به ‌صورت مغازه، بازار، پاساژ، فروشگاه بزرگ و ... ظاهر شد که برخی مانند بازار سنتی با کارکردهاي مختلف و نیز کارکرد تفریحی یادگار گذشته بوده و برخی در سال هاي اخیر با نازل ترین امکانات احداث شده‌ اند.

پروژه مجتمع تجاری تفریحی «لارا» یکی دیگر از مراکزی است که در کوتاه ترین بازه زمانی و در مرکز شهر با در نظر گرفتن جنبه های مختلف فرهنگی و تجاری، سعی در ارائه خدمات با کیفیت به مردم را دارد. 

ظرفیت آذربایجان شرقی برای جذب توریست تجاری

"معصومه آقاپور" نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی، در بازدید از مجتمع تجاری-تفریحی «لارا»، اظهار کرد: بی تردید در سال رونق و تولید، نیاز اساسی بخش تولید، اهمیت بخش تجارت است. متاسفانه در ایران تجارت همچنان به حالت سنتی باقی مانده است؛ لذا تغییر این سنت به صنعت یکی از ضرورت های بخش رونق تجارت محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه احداث چنین مجموعه هایی افتخاری برای استان و کشور در جهت تامین نیازهای افراد است، افزود: ارائه محصولات در بهترین مناطق تجاری باعث ایجاد آرامش و رفاه برای مشتریان می شود؛ امروزه مراکز تجاری برای رفع نیاز و خواسته های فردی مشتریان و نسل جوان احداث می شوند که از سویی نیاز بخش گردشگری شهر را در بر می گیرد که در این راستا باید شاهد احداث زنجیره ای از چنین مراکز باشیم.

آقاپور با بیان اینکه در قرن بیست و یکم، مطلوبیت شامل تمام نیازهای فرهنگی، خانوادگی، اجتماعی، رفاهی و اقتصادی است، تصریح کرد: باتوجه به اینکه شهر تبریز شهر اولین ها است، در بخش گردگشری و تجاری گامهای خوبی برداشته است. این در حالی است که اگر فردی در بخش تولید چند وجهی باشد، هیچ وقت شکست نخواهد خورد. نباید خودمان را تنها به یک راهی محدود کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  اذعان کرد: آذربایجان شرقی، یکی از استان های مرزی در کشور است و حداقل با سه کشور همجوار است؛ طبق سند چشم انداز 1420 این استان می‌ تواند یکی از استان ‌های پایلوت برای جذب توریست و گسترش فعالیت ‌های تجاری با کشورهای همسایه و بخش مرکزی باشد چراکه تمام شاخص های داخلی استان به لحاظ موقعیت فرهنگی و آب و هوایی در حد معقول است.

وی با بیان اینکه شهر تبریز می تواند به یکی از مناطق آزاد تجاری تبدیل شود، تاکید کرد: مراکز تجاری، یکی از جذابیت های گردشگری محسوب می شود و در این راستا لازم است در حاشیه های این شهر مراکز بزرگتر جهت برندهای جهانی احداث کرد.

عضو فراکسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه بر ضرورت رفع موانع جذب گردشگر و سرمایه گذار تاکید کرد و گفت: باید با امتیازاتی مانند تردد بدون ویزا و بدون محدودیت گردشگران خارجی و سرمایه ‌گذاران و اقامت‌ های موقت، زمینه را برای جذب بیشتر گردشگر فراهم کنیم؛ بی تردید این امر تاثیدی دوصدچندان برای درآمد کشور خواهد داشت.

آقاپور با بیان اینکه دردنیا، صنعت چاپ و نشر سومین صنعت با گردش مالی هزار میلیارد دلار است، ابراز کرد: در دنیا، دومین صنعت پردرآمد بعد از صنایع خاص، جذب توریست و توریست گردی است. متاسفانه سومین درآمدی که سال ها مغفول مانده و شهر تبریز مهد آن می باشد، صنعت چاپ و نشر است. با توجه به اهمیت صنعت چاپ و نشر می ‌تواند پایلوت خوبی برای درآمد های ثابت بود. همچنین چهارمین صنعت پردرآمد کشورها توسعه مراکز تجاری به صورت کنسرسیوم است.

وی گفت: تحریم ‌های ناجوانمردانه آمریکا بزرگترین مانع در بخش تبادل تجاری است؛ آذربایجان شرقی با 18 کشور همسایه است که با 12 کشور جهت تبادلات کالا قرارداد بسته است. تحریم‌ ها و کاهش ارزش واحد پولی ایران با وجود محدودیت ‌هایی که دارد، موجب ایجاد مزیت نسبی رقابتی و جذب سهم خوبی از بازار کشورهای همسایه توسط ایران شد و آمارها افزایش 48.2 درصدی حجم صادرات نفتی را نشان می‌ دهند که برای کاهش درآمدهای نفتی آماری جبران کننده محسوب می شود چراکه صادرات غیر نفتی برای ایرانی یک فرصت دوباره تلقی می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدامات نمایندگان مجلس به منظور رفع موانع تولید گفت: با توجه به تعیین شعار سال در ابتدای سال 98 در فراکسیون رفع موانع تولید مجلس گام‌ هایی در خصوص بهبود کیفیت کالا و استانداردهای ویژه برای تولید و صادرات کالا برداشته شد و در دو سال گذشته برای اولین بار در سازمان استاندارد کشور نیز مجوزهایی در این خصوص صادر شده است.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آذربایجان شرقی رتبه یک صنایع غذایی کشور را دارد، تاکید کرد: آذربایجان شرقی می ‌تواند سهم خوبی را از بازار کشورهای همسایه در حوزه صنایع غذایی جذب کند.

آقاپور با بیان اینکه در کشور برند مشخصی نداریم، اظهار کرد: متاسفانه برندسازی در کشور ما مغفول مانده استکه در این راستا نیازمند مشارکت استارتاپ ‌ها و شرکت‌ های دانش بنیان برای برندسازی هستیم، ما حتی در هدایت یارانه ‌هایی که به بخش صنعت می‌ دهیم نیز مزیت نسبی را در نظر نمی ‌گیریم.

وی در پایان افزود: توجه به نیاز بازار و مشتریان، نیازسنجی و فرهنگ‌ سازی برای استفاده جوانان از برند ایرانی از جمله راهکارهای حمایت از برندهای ایرانی است و باید کاری کرد که لباس پوشیدن و برند تنها تفریح جوانان نباشد و فضایی را برای ارائه توانایی ‌ها و نشاط جوانان و نوجوانان ایجاد کنیم.

وی لزوم توجه بیشتر به تولیدات داخلی را خاطرنشان کرد و گفت: به دنبال برگزاری موفقیت‌آمیز نمایشگاه محصولات دامی و روستایی در تهران، با 145 امضا نمایندگان قرار بر این شد که زمان این نمایشگاه از یک هفته به 2 هفته افزایش و به صورت چرخشی در سرتاسر کشور برگزار شود.

بهره برداری از فاز اول مجتمع تجاری تفریحی «لارا»

این گزارش حاکی است، " محمد قنبری" رئیس هیئت مدیره مجتمع تجاری تفریحی لارا اظهار کرد: این پروژه در زیربنایی بالغ بر شش هزار متر در پنج طبقه و دو فاز تا پایان سال جاری به بهره ‌برداری خواهد رسید.

وی افزود: این مجموعه تجاری تفریحی شامل 32 واحد تجاری و هر طبقه هزار و 200 متر بوده و برای ساخت آن بالغ بر 25 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است. فاز اول این پروژه بعد از سه ماه و فاز دوم با دوماه تاخیر به بهره برداری خواهد رسید و در نهایت این پروژه تا پایان سال جاری به صورت کامل به بهره برداری خواهد رسید.

قنبری تصریح کرد: فاز اول همان زیرهمکف مجتمع تجاری تفریحی لارا شامل هایپر مارکت و طبقه اول و دوم واحد تجاری است و فاز دوم آن شامل شهربازی و فودکورت بوده و همچنین سه سالن پردیس سینمایی نیز در این مجتمع در نظر گرفته شده است.

 رئیس هیئت مدیره مجتمع تجاری تفریحی لارا در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به نبود سالن سینما، شهربازی و فروشگاه مناسبی که پاسخگوی نیازهای جمعیت جنوب شرقی تبریز باشد، همچنین پیشگیری از ایجاد ترافیک، تصمیم به احداث و افتتاح این مجموعه در این منطقه از شهر تبریز شد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است