پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   108044  | تاریخ خبر : 1398/06/16  | ساعت : 14:50

یادداشت/

درس هایی که کارتون های دهه شصت می دادند


نصر: بر خلاف کارتون های دهه های اخیر که همه بیشتر تخیلی و مبتنی بر لوکس هاست؛ کارتون های دهه شصت تمام مفاهیم زندگی نظیرمشورت، فقر، تبعیض، همدردی و همیاری و کلی مسائل دیگر را به کودکان می آموزند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

مدتی است به واسطه دختر پنج ساله ام کارتون های دهه شصت را میبینم. کارتون هایی نظیر باخانمان، خانواده دکتر ارنست، زنان کوچک و بابالنگ دراز که قریب به اتفاق محصول کشور ژاپن هستند. این کارتون ها را از سایت هایی نظیر آپارات دانلود و برای دخترم پخش میکنم .

در طول تماشای کارتون ها نکاتی توجهم را جلب کرده که خالی از لطف نبود تا به آنها بپردازم. اولین موضوع ، بیان موضوعات اخلاقی و انسانی در کارتون های آن دوران است.

درست بر خلاف کارتون های دهه های اخیر که همه بیشتر تخیلی و مبتنی بر لوکس هاست؛ کارتون های آن دهه تمام مفاهیم زندگی نظیرمشورت، فقر، تبعیض، همدردی و همیاری و کلی مسائل دیگر را به کودکان می آموزند.

برای من بسیار جالب است که ژاپن آن زمان، نقاط قوت کشورهای اروپایی و به اصطلاح متداول امروزی غربی را سرلوحه خود قرار داده است و به جای اینکه بخش تهاجم فرهنگی اش را پیشه خود قرار دهد رموز موفقیت و حرکت رو به رشد آنان را نشان داده است. تشویق به مطالعه، کار مفید، راست گویی و صداقت، عدم سو استفاده از موقعیت ها، تاکید بر آموختن زبان خارجی و .... به کررات در این کارتون ها آمده است.

اما نکته دوم که مرا سخت تحت تاثیر قرار داده سانسور بخش هایی در آن زمان که ما کودکی بیش نبودیم بوده که بار اخلاقی مثبت داشته است. اکثر صحنه های مربوط به محبت زن و شوهر یا پدر و مادر خانواده عملا حذف شده و اگر مثلا زنی ترسیده و شوهرش او را در آغوش گرفته است حذف شده و یا ابراز محبت خالی از هرگونه صحنه غیر اخلاقی بین زن و شوهرها حذف گردیده است.

نسل ما تصوری از محبت پدر و مادر بهم نداشت چرا که این کار به واسطه سانسور کارتون ها پاک شده و زن و شوهران فقط نقش پدر و مادر داشتند و بس. اما حالا در نقطه ای هستیم که مکررا تاکید داریم تا محبت و همدلی همسران نزد فرزندان عیان باشد و فرزندان از حس اینکه پدر و مادری دارند که به هم علاقه و عشق میورزند احساس آرامش کنند. چرایی اینکه چند نسل از دیدن چنین اتفاقات قشنگ و طبیعی محروم ماند را نمیدانم.

ما از هر محبت و همدلی زوجین تابو ساختیم. فرزندان زمانی حس خوب آرامش را خواهند داشت که محبت بین مادر و پدر هویدا باشد. فرزندان ما زمانی حس خوب به پدرشان خواهند داشت که مادر مورد علاقه و احترام پدر باشد. چرا این صحنه ها سانسور شده بماند؟

اما در حال حاضر در عصر تکنولوژی سعی کنیم فرزندانمان مفاهیم خوب کارتون های آن روزی را بیاموزند.

بگذارید بیاموزند که پدر خانواده برای هر تصمیمی از هم فکری همسر و فرزندانش بهره میگیرد.

بگذارید بیاموزند که عشق و علاقه بین پدر و مادر موجب گرمی خانواده است.

بگذارید بیاموزند زندگی فقط در لوکس ها خلاصه نشده و فقر و تنگ دستی نیز وجود دارد.

بگذارید بیاموزند که مرگ و بیماری هم بخشی از زندگیست.

کارتون های دهه شصت نوستالژی زیبایی است که میتواند همچنان مفید برای نسل امروز باشد.

پخش کارتون های پر محتوای آن دوره برای فرزندانتان را فراموش نکنید

مریم اکبری نوشاد/ پژوهشگر حوزه زنان

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است