پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   108168  | تاریخ خبر : 1398/06/17  | ساعت : 16:00

گزارش اختصاصی «نصر» از آخرین وضعیت مدفن شاعران و ادیبان کشور در خاک سرخاب/

حال دگرگون مقبره الشعرای تبریز/ اوضاع غم بار مقبره 400 شاعر نامی در تبریز


نصر: به روح و جسم مقبره الشعرا که نگاه می کنیم، انگار دیگر نشانی از سرخاب در آن نمی بینیم، روی مقبره الشعرا سرخ است اما سال هاست که این سرخی از خون جگر است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر نصر، خون جگری که نشان از سال ها حرف بی تدبیر و عمل بی ملاحظه دارد. شاید آرامگاه شاعران دیرین این دیار تسلیم بدکرداری چرخ شده که ما معاصر این برهه از تاریخ شده ایم که با میراثی اینچنین فاخر برخوردی به غایت کوتاه بینانه کرده ایم. قدیمی تر ها می گفتند که یک سیب را وقتی بالا بیاندازی هزار چرخ می خورد تا به دستت بازگردد؛ امروز سیب موضوع این گزارش درست 5 سال تمام، چرخ خورده از آن زمانی که شهردار وقت سخن از دگرگون کردن مقبره الشعرا در دو سال به میان آورده بود، اما حالا بعد از 5 سال رسیده ایم به نقطه ای شاید حتی قبل از شروع... زیرِ صفر

18 شهریور ماه 1393 آغاز طرحی بود که می بایست طی سال های مسئولیت برخی از مسئولان شهری به اتمام می رسید اما گره بهسازی این مجموعه تاریخی هر سال برای سران بلدیه تبریز ناگشودنی تر می شد.

مدفن شاعران و ادیبان این دیار همیشه میزبانی خوش رو برای میهمانانش بوده که متاسفانه در رویداد پایتختی تبریز برای کشورهای اسلامی، جایی بود که باید آن را در پستوی خانه نهان می کردیم.

امروز حال و روز غم بار  مدفن شاعران پر افتخار این سرزمین نقل هر محفلی است و همتی بلند می طلبد، اما گذر از حال کنونی اراده ای می خواهد که کمتر در مدیران کنونی سراغ داریم و در حال حاضر این نگین تاریخی مانند استخوانی در گلوی مدیران دستگاه های متولی گیر کرده  و هیچ کس خود را پاسخ گوی شرایط پیش آمده نمی داند و به طریقی به دنبال شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت است.

طی هفته های گذشته"مرتضی آبدار"مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی طی سخنان خود در خصوص پروژه بهسازی مجموعه تاریخی مقبره الشعرا، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را متولی اصلی اجرا و اتمام این پروژه را منوط بر تامین اعتبار ملی و سوی شهرداری تبریز دانست.

***

با توجه به اهمیت اتمام پروژه بهسازی مجموعه تاریخی و فرهنگی مقبره الشعرا تبریز در راستای پذیرش درخور گردشگران در این مجموعه، خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر نصر با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به گفت و گویی صریح پرداخت.

"محمد محمدپور" مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی، در اظهارارت خود متولی اجرای پروژه بازسازی مقبره‌الشعرای تبریز را  طبق توافق مابین استانداری، شهرداری تبریز و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری تبریز عنوان کرد.

محمدپور با یادآوری اینکه آماده‌سازی این پروژه در زمان ریاست "صادق نجفی"  شهرداری وقت تبریز، اعلام شده است، ادامه داد: در سال 93 شهرداری خبر از اتمام ساخت این طرح تا پایان سال را داد و پس از واگذاری به پیمانکار و ارائه طر، قرار بود مقبره‌الشعرای تبریز در اختیار مهندسان مشاور قرار گیرد تا طرح مورد نظر وارد فاز اجرایی شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با بیان اینکه اعتبار این طرح پس از چند سال از ردیف بودجه ملی خارج شد، ادامه داد: ردیف اعتباری ملی مقبره‌الشعرای پس از اعلام مشکلات مالی شهرداری و عدم توانایی در  تزریق اعتبار برای این پروژه، مسیر اجرای این پروژه روندی آهسته به خود گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ادامه داد: با توجه به مکاتباتی که با نمایندگان و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس، سازمان برنامه و بودجه داشتیم در تلاش بودیم تا ردیف اعتباری این پروژه را در برنامه بودجه سالانه احیا کنیم. سال 97 تلاش ها نتیجه داد تا در بودجه سال98 با همت تمامی نمایندگان مجلس و مساعدت کمیسیون فرهنگی، ردیف اعتباری برای پروژه مقبره‌الشعرای تبریز در نظر گرفته شد

وی با اشاره به اینکه در نهایت  9/8میلیارد تومان جهت پیشبرد این پروژه تخصیص داده شده ادامه داد: طبق صورتجلسه تنظیم شده جهت پیشبرد اهداف این پروژه هیئت امنایی برای مقبره‌الشعرا به ریاست استاندار تشکیل شده است که فرمانداری تبریز، اداره کل میراث فرهنگی ، اداره کل اوقاف و سازمان برنامه و بودجه  استان از اعضای این هیئت امنا هستند.

محمدپور در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: پس از این تمام تصمیمات در خصوص این پروژه توسط هیئت امنا انسجام داده خواهد شد و  طبق تقسیم کاری میان بخش‌های درگیر در تلاش خواهیم بود تا بتوانیم از ردیف بودجه 98 به طور کامل استفاده کنیم.

***

این گزارش حاکی است، مقبره الشعرا تبریز که سال هاست در انتظار اتمام و بهسازی است، حال با تصمیماتی هیئت امنایی پیش خواهد رفت، تمامی پستی ها و بلندی ها گذرا خواهند بود اما آنچه در این میان اهمیت دارد، اندیشه ای با صلابت است که باید در شاکله تصمیمات پیشرفت و حفاظت از این مجموعه جای گیرد و اگر این امر نیز محقق نشود، خبر از آن خواهد داشت که مقامات عالی استان نیز با سبقه علمی و اجرای خود در امور شهرسازی و حفاظت از میراث تاریخی توان لازم برای حل این مسئله را ندارند.  

 

.............................................................

گزارش از نویده رئوف فرد

...........................................................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است