پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   108282  | تاریخ خبر : 1398/06/20  | ساعت : 17:35

یادداشت نصر/

راه اندازی نخستین شتابدهنده تخصصی صنعت خودرو و سر بی کلاه صنایع خودروی تبریز


نصر: فرصت سوزی و نداشتن چشم اندازی مطابق با پیشرفت لحظه ای تکنولوژی و استفاده از ظرفیت جوانان نوآور ، گره کور صنایعی همچون صنعت خودرو در آذربایجان شرقی است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

چندی پیش، خبری مبنی بر راه اندازی نخستین شتابدهنده خودرو در کشور برای توسعه صنعت خودروی کشور که یکی از صنایع پرکاربرد و عمومی در جوامع است، منتشر شد. این شتابدهنده تخصصی که با هدف به کارگیری فناوری های مدرن در محصولات فعلی و آتی حوزه خودرو راه اندازی خواهد شد، مجموعه ای برای جمع آوری ایده های نوین این حوزه و یاری رساندن به صنعت پر قدمت خودرو در کشور خواهد بود، شتابدهنده تخصصی خودرو توسط گروه خودروی ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی و دیگر نقش آفرینان کلیدي راه اندازی خواهد شد، اما آذربایجان شرقی و تبریز به عنوان پایگذار و مادر صنعت خودرو کشور از این نوع ایده و افکار بی خبر و بی بهره است.

این در حالی است که نخستین شهرك فناوري قطعات خودرو کشور چندین سال پیش در تبريز ایجاد شده و اين شهرك به عنوان تنها شهرك موجود در كشور جهت حمايت نرم‌افزاري و تكنولوژيکی از واحدهاي قطعه سازي و ارائه خدمات آزمايشگاهي، طراحي و مهندسي و خدمات مشاوره اي براي صنايع قطعه سازي كشور پيگيري و در شهر تبريز راه اندازي شده است.

صنعت خودروسازی و قطعه سازی در تبریز پیشینه ای افتخار آمیز و بلند داشته و بسیاری از مردم ما از سفره این صنعت نان می برند و تبریز مادر این صنعت در ایران است، اما گویی تبریز رفته رفته نقش راهبری خود در صنعت خودروسازی ایران را از دست می دهد و روی خوشی از مسئولان دولتی و بخش خصوصی نمی بیند.

وجود شهرك فناوري خودرو به منظور كيفي سازي هر چه بيشتر توليدات لازم بود كه با پيگيري‌هاي متعدد آن زمان این امر به بار نشست، اما هیچ چشم اندازی برای توسعه این شهرک با پیشرفت لحظه ای تکنولوژی رقم نخورد و هیچ کس نگاهی به فرصت سوزی هایی که در حوزه می شود، ندارد.

شاید شعار "معرفی تبریز به عنوان قطب خودروسازی کشور" زیاد به گوش تان خورده باشد و یا مرتباً وعده مسئولان در خصوص " سرمایه‌گذاری در بخش خودروسازی با رویکرد صادرات به کشورهای منطقه از اولویت‌های استان آذربایجان شرقی" شنیده باشید، اما مگر این امر بدون، کیفی سازی تولید از طریق ارتقای فناوری ممکن است؟

این صنعت یکی از صنایع قدیمی و پرچالشی است که مدیریت و توسعه آن با روش های قدیمی و سنتی دیگر جوابگو نیست و تنها با روش های مدرن و ایده های نو امکانپذیر است و باید از اکوسیستم نوآوری و فناوری برای شکوفایی آن بهره برد.

شایان ذکر است، فناوری های جدید صنعت خودرو قابلیت استفاده در سایر حوزه های حمل و نقل را نیز دارد و دیگر حوزه های مرتبط با حوزه حمل و نقل از مزایای فناوری های صنعت خودرو بهره می برند، در واقع توسعه این بخش مکمل دیگر روش‌های حمل و نقل است.

به هر حال صنعت خودروی آذربایجان شرقی به عنوان یکی از شاخه‌های اصلی صنعتی اشتغال زا فقط زمانی می تواند نقش بسزایی در رونق تولید و افزایش اشتغال استان ایفا کند که از فناوری های مدرن روز بهره بگیرد چرا که تنها با رویکرد مونتاژ در صنعت خودرو ره به جایی نخواهد برد.

* گلناز پورنامی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است