پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   108351  | تاریخ خبر : 1398/06/21  | ساعت : 15:22

یادداشت/

آغوش باز عَلم عاشورا، برای گردشگران خارجی


نصر: واقعه عاشورا از حوادث منحصر به فرد تاریخی است که از زمان وقوع آن تا امروز ارزش های فنا ناپذیر الهی و انسانی را به ارث گذاشته است.
 

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

این مراسم سال به سال پر شورتر از قبل در کوچه پس کوچه های اکثر شهرهای کشور به ویژه تبریز که مردم آن ارادت خاصی به سالار شهیدان دارند و تجدید میثاق خود را با عزاداری های منحصر به فرد اجرا می کنند، برگزار می شودد.
تمام گوشه کنار تبریز در ایام ماه محرم، ماهیت عشق به محرم به خود می گیرد و مراسم های مختلفی همچون شاه حسین گویان که بسیاری از محلات به لحاظ عظمت، بزرگی دسته‌ها، تعداد افراد، توانایی نوحه‌خوانان، تنوع و سوز مرثیه‌ها، از شهرت بالایی بین مردم برخوردار است اجرا می شود.
از معمول‌ترین آیین‌های دیگر عزاداری حسینی در آذربایجان شرقی ، شبیه‌خوانی ، شمع افروزی ، شیر گردانی و .... است، در مراسم شبیه خوانی که صورتی از بازسازی وقایع كربلاست و در آن افراد به شیوه‏ای تجریدی به دو گروه اشقیا و امام خوان‌ها تقسیم می‌‏شوند و با لباس سرخ و تیره و صدای ناهنجار و امام خوان‌ها با لباس سبز و صدایی دلنشین وقایعی چون شهادت حضرت عباس، حضرت علی اكبر، حضرت قاسم و امام حسین‌(ع) را به نمایش می‏‌گذارند.
همچنین در ایام عاشورا مراسمی با عظمتی در بازار سرپوشیده که یکی از آثار تاریخی و به نام این شهر است همواره پا برجاست و میزبان بسیاری از عاشقان حسین است.
البته این روزها به واسطه گسترش راه های ارتباطی و وجود شبکه های اجتماعی، شاهد برگزاری عزاداری های حسینی در کشورهای خارجی توسط ایرانیان مقیم آن کشور ها هستیم و همین موضوع شمع علاقه را دل افراد خارجی روشن می کند و برای دیدین این مراسم در کشور و شهرهایی که منشا برگزاری آن است، مشتاق می کنند.
از آنجایی که احیای مراسم سنتی در تمامی کشورهای جهان جهت جذب گردشگر یکی از راهکارهای توسعه توریسم فرهنگی می باشد لذا معرفی یکی از پرشورترین مراسم عزاداری در کشور ایران که نشان از یک واقعه تاریخی مسلمانان شیعه جهان است، می تواند در این جریان توسعه به نفع گردشگری فرهنگی مورد استفاده قرار گیرد.
این مراسم انگیزه‌ای کافی برای سفر به ایران و همچنین تبریز که جز شهرهایی است که عزاداری های حسینی را با شکوه برگزار می کند و اهمیت ویژه به ان می دهد،فراهم می کند و این می تواند ‌سبب پویایی گردشگری مذهبی و راهی برای دعوت گردشگران به یکی از منحصربه فرد ترین آیین های اسلامی باشد.
البته شهرهایی که مثل، یزد، اصفهان و شیراز هر ساله شاهد حضور گردشگران در مراسم های عزاداری ایام محرم هستند تا جایی که تورهایی مختص این مراسم برای گردشگران اروپایی برنامه ریزی می کنند و به این واسطه هم فرهنگ چندین ساله شیعیان را معرفی می کنند هم نقشی در توسعه گردشگری ایفا می کنند اما این امر در تبریز که شاید مراسم هایی بسیار با عظمت و پر شور و شوق دارد ، زیاد مرسوم نشده است.
درست است که نگاه به رونق جذب توریست به واسطه گردشگری مذهبی در کشور در ابتدای راه خود است، اما خوش آتیه به نظر می رسد و توجه و برنامه ریزی در تبریز برای آن می تواند پیامدهای خوبی داشته باشد.

*گلناز پورنامی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است