پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   108352  | تاریخ خبر : 1398/06/21  | ساعت : 15:10

گزارش/

عبور-ورود موقت کالا با کارنه آ.ت.آ ممکن شد/ تبریز، مرکز اتصال کریدورهای بین المللی


نصر:سند بین المللی گمرکی برای عبور-ورود موقت کالا، نقل و انتقال کالا در مرزهای کشورها را به طور آزادانه امکان پذیر می کند و ورود موقت آنها را در قلمرو گمرکات بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی مربوطه مجاز می کند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، سند بین المللی گمرکی برای عبور-ورود موقت کالا بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی و ارائه تضمینات موقت در سمینار کنوانسیون آ.ت.آ که به همت امور کارنه تیر و حمل و نقل بین المللی اتاق تبریز برگزار شد، مورد بررسی قرار گرفت.
این سمینار در قالب کارگاه برای تجار، صادرکنندگان و اعضای اتاق بازرگانی برگزار شد و در خصوص کارنه آ.ت.آ. که سیستم ورود موقت بین المللی کالا می باشد، توضیحات لازم داده شد.
این سیستم نقل و انتقال کالا در مرزهای کشورها را به طور آزادانه امکان پذیر می کند و ورود موقت آنها را در قلمرو گمرکات بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی مربوطه مجاز می دارد و اگر شخصی یا شرکتی بخواهد کالایی را به صورت ورود موقت جهت ایجاد نمایشگاه یا شرکت در نمایشگاه یا نمونه هایی را برای ارائه به مشتریان وارد کند به موجب این مدرک نیازی به انجام تشریفات گمرکی مربوط به ورود موقت نخواهد داشت.

بر اساس مقررات کارنه آ.ت.آ. صاحبان صنایع و بازرگانان که مایل به صدور موقت کالا برای شرکت در نمایشگاه و یا مسابقات هستند می توانند با مراجعه به اتاق بازرگانی  وارائه مدارک و اسناد کالا تقاضای صدور دفترچه کارنه‌آ.ت.آ. نمایند.
کشورهای عضو این رویه ایران، پاکستان ، ترکیه ، آلمان ، انگلستان ، ایتالیا ، اسپانیا ، دانمارک ، بلژیک ، استرالیا ، اتریش ، سوئد ، سوئیس ، هلند ، پرتقال ، فرانسه ، فنلاند ، نروژ ، لبنان و ... هستند که  بدین طریق تسهیلات فراوانی را در امر ورود موقت کالاها در کشورهای متعاهد فراهم آورد.
این گزارش حاکی است، ابوالفتح ابراهیمی ، نائب رئیس اتاق بازرگانی تبریز در این سمینار به خدمات ارزشمند نهفته در این سند اشاره کرد و گفت: به واسطه کنوانسیون آ.ت.آ اجناس تاجران بدون تشریفات خاص گمرکی و اخذ هزینه های گزاف صادر می شود.
وی افزود: تبریز از لحاظ حمل و نقل و مبادلات شاید از تهران جلوتر باشد اما این کنوانسیون بعد از تهران به تبریز آمده است ولی آنچه که حائذ اهمیت است، سرآغاز این پروسه در تبریز بدور از هرگونه تشریفات و کاملا حرفه ای است .

این گزارش می افزاید،کاظم تیمورزاده معاون حمل و نقل اداره كل راهداری وحمل ونقل جاده ای آذربایجان شرقی با بیان اینکه تبریز در مرکز اتصال کریدورهای بین المللی قرار دارد، اظهار داشت: با کلید خوردن این کنوانسیون در استان زمینه تاسیس و تشکیل نمایشگاه با محوریت کشورهای منطقه ای فراهم خواهد شد.
وی ادامه داد: کنوانسیون آ.ت.آ می تواند سهم استان در عرصه ترانزیت و لوجستیک ارتقا دهد و به احداث زیرساخت های حمل و نقلی از جمله راه آهن برای ارتباط با اروپا و قفقاز کمک کند.
وی ضمن اشاره به ویژگی های اخد کارنه آ.ت.آ ، اضافه کرد: به واسطه این کارنه ، در هنگام ورودکالا، نیازی به ارائه تمهیدات گمرکی در قبال حقوق و عوامل گمرکی کالای وارد شده است، وجود ندارد و پروسه عملیات گمرکی بسیار ساده است. هم‌چنين کالاهایی که با ضمانتکارنه آ.ت.آ به صورت موقت وارد می‌شود، حداکثر ظرف یک‌سال می‌بایست از کشور مقصدبه کشور مبدا مرجوع گردد.
انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است