پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   108742  | تاریخ خبر : 1398/06/27  | ساعت : 00:08

گزارش/

ملکان منطقه ویژه اقتصادی می‌شود؟


نصر: نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی گفت:منطقه ویژه اقتصادی ملکان به تصویب رسیده و تا پایان مجلس دهم نیز ابلاغ و اجرایی خواهد شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، سیزدهم شهریورماه سال جاری بود که سلمان خدادادی، نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی از موضوعی خبر داد که برای منطقه ملکان، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.

وی از تبدیل منطقه ملکان به منطقه ویژه اقتصادی خبر داد و در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، گفت: «در راستای یک لایحه در رابطه با ایجاد مناطق آزاد اقتصادی، به‌وجود آوردن یک‌سری مناطق ویژه اقتصادی هم مطرح شد. بر همین مبنا مقرر شد در برخی از شهرستان‌های استان آذربایجان‌شرقی من‌جمله شهرستان‌های ورزقان، بناب و ملکان مناطق ویژه اقتصادی به‌وجود آید. البته ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان مراغه نیز مصوبه مجلس بود ولی این موضوع مسکوت ماند اما ملکان تنها شهرستانی است که امکان ایجاد این منطقه ویژه اقتصادی در آن فراهم است چرا که 600 هکتار برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی ملکان اختصاص یافته است. از 600 هکتار مذکور 300 هکتار به‌صورت شهرک صنعتی شماره 2 ملکان تبدیل خواهد شد و 300 هکتار بقیه نیز توسعه خواهد یافت که با تشکیل این منطقه ویژه، شمال آذربایجان‌غربی و جنوب آذربایجان‌شرقی درجهت ایجاد امکان برای توسعه و تولید برای سرمایه‌گذاران در زمینه‌های مختلف منطقه بی‌نظیری خواهد بود.» گفته‌های خدادادی حاوی مطالبی است که درصورت تحقق می‌تواند مسیر توسعه اقتصادی منطقه را دیگرگون کند.

 

آنچه منتقدان و موافقان می‌گویند

اما در این ماجرا چند سوال مطرح می‌شود و بخشی از منتقدان ادعا دارند که طرح چنین موضوعی، در این برهه، یک خبر جهت تغییر روند انتخابات است چرا که در سال 1398 انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد و سلمان خدادادی نیز یکی از کاندیداهای احتمالی است. اما موافقان نیز مدعی‌اند در صورت تبدیل شهرستان ملکان به منطقه ویژه اقتصادی، روند اقتصاد در منطقه رو به بهبود خواهد گذارد.

طی این گزارش تلاش می‌شود فارغ از ادعاهای مخالفان و موافقان به این امر پرداخته شود که آیا اساسا چنین موضوعی امکان وقوع دارد یا خیر؟ در صورت تحقق این امر، مزایای مناطق ویژه اقتصادی برای ملکان چه خواهد بود؟ و احیانا چه معایبی را می‌توان برای مناطق ویژه اقتصادی برشمرد؟

در حالت کلی می‌توان چنین گفت که منطقه ویژه اقتصادی باعث تسهیل سرمایه‌گذاری می‌شود و اگر منطقه‌ای از چنین مزیتی برخوردار باشد، به بهشت سرمایه‌گذاران تبدیل خواهد شد. چرا که قوانین مناطق ویژه اقتصادی علاوه‌بر اینکه دست‌وپاگیر نیستند، باعث آسان شدن روند صدور مجوزهای لازم برای شروع یک فعالیت اقتصادی و هم‌چنین بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی و گمرکی نیز می‌شوند. بنابراین تبدیل منطقه ملکان، به منطقه ویژه اقتصادی سبب می‌شود که سرمایه‌گذاران رغبت بیشتری به تولید داشته باشند.

 

بهشتی برای سرمایه‌گذاران

منطقه ویژه اقتصادی به محدوده جغرافیایی در داخل مرز کشور اطلاق می‌شود که قوانین تجاری حاکم بر آن تا حد زیادی در قیاس با سایر نقاط کشور از محدودیت کمتری برخوردار است. مزیت‌های منطقه ویژه اقتصادی را می‌توان در دو دسته قرار داد: مزیت‌های پیشینی و مزیت‌های پسینی؛ عموما مزیت‌های پیشینی این مناطق را می‌توان این‌گونه توصیف کرد که مناطق ویژه دارای چارچوب مناسبی به‌منظور ورود و شروع به‌فعالیت کارآفرینان است. مثلا قیمت زمین‌های تجاری، در این مناطق بسیار کمتر از سایر مناطق است. علاوه ‌بر این در منطقه ویژه اقتصادی پروانه کسب درآمد و تولید با بررسی طرح توجیهی فنی و تخصص شما، راحت‌تر از طی مراحل پر پیچ و خم در بیرون صادر می‌شود. هم‌چنین واردات تجهیزات با تعرفه گمرکی پایین میسر است. در این مکان شما هم امکان صادرات محصولات خود به خارج کشور را دارید هم واردات آن به داخل کشور.

به‌طور کلی مناطق ویژه اقتصادی امکان رشد و توسعه اقتصادی، ورود سرمایه‌ها به چرخه اقتصاد، افزایش درآمد عمومی و اشتغال، بهبود وضعیت تکنولوژی صنایع را میسر می‌کند و واحدهای تولیدی در مناطق ویژه می‌توانند از عوارض جانبی مثبت در کنار هم بهره‌مند شوند. برای مثال می‌توان با ایجاد زنجیره‌ای از تولیدات صنعتی، میزان تولید را سرعت بخشید.

 

مزایای پسینی منطقه ویژه اقتصادی

مزیت‌های پسینی مناطق ویژه اقتصادی، اگرچه سریع رخ نمی‌دهد و در کوتاه‌مدت ملموس نیست، لکن اثرات پایدارتری بر توسعه اقتصادی خواهد گذاشت. به‌عنوان مثال اگر شهرستان ملکان، به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شود، می‌توان انتظار داشت که سرمایه‌ها به‌جای سراریز شدن به روند اقتصاد دلالی، خرید و فروش زمین، سفته‌بازی، خرید و فروش ارز، طلا و سکه و سایر روابط اقتصادی غیرتولیدی، به‌سمت تولید سوق پیدا کنند. همین امر سبب می‌شود که قیمت املاک بر اساس سیستم عرضه و تقاضا تغییر یابد نه بر اساس بازار دلالی.

از دیگر مزیت‌های پسینی مناطق ویژه اقتصادی، فروکش کردن نرخ بیکاری در منطقه است. عموما برای تولیدکننده مقرون به‌صرفه است که نیروی کار در دسترس و از افراد بومی باشد، بنابراین اگر تولید در منطقه رونق یابد، شاهد کاهش نرخ بیکاری خواهیم بود و به تبع آن، ساختار اجتماعی سالم‌تر با آسیب‌های اجتماعی کم، خروجی چنین وضعیتی خواهد بود. ایجاد مناطق ویژه اقتصادی گامی در جهت توزیع دانش و تکنولوژی روز به نقاط مختلف کشور و ورود به فرآیند صنعتی‌شدن است. امروزه بسیاری از کشورهای موفق اقتصادی نظیر هنگ‌کنگ، کره جنوبی، سنگاپور، چین و تایوان مسیر توسعه اقتصادی خود و پیوستن به بازارهای جهانی را از چنین کانال‌هایی تجربه کرده و پاسخ گرفته‌اند.

 

خدادادی: منطقه ویژه اقتصادی ملکان به تصویب رسیده است

 در رابطه با مسائل مطرح‌شده، با سلمان خدادادی در واکنش به شائبه های مطرح در موضوع منطقه ویژه اقتصادی ملکان، گفت: «با تاکید می‌گویم که ایجاد منطقه ویژه اقتصادی یک شوی تبلیغاتی نیست بلکه واقعیتی است که رخ داده و به تصویب کمیسیون اقتصادی مجلس رسیده و در صحن علنی مجلس مطرح و مصوب شده و به تایید شورای محترم نگهبان نیز رسیده است و ان‌شاءالله تا پایان مجلس دهم نیز ابلاغ و اجرایی خواهد شد.»

 

اجرایی شدن تا پایان دوره دهم مجلس

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به روند اجرایی شدن این مصوبه و تبدیل شهرستان ملکان به منطقه ویژه اقتصادی خاطر نشان کرد: «به‌زودی مصوبه مجلس برای اجرایی شدن ابلاغ خواهد شد و ما الان دنبال مجری هستیم که این امر را به اجرا دربیاورد. دلیل اینکه مسئله کمی طولانی شد این است که شورای محترم نگهبان به برخی از مصوبات مجلس در خصوص مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایراد گرفته بود البته این ایرادات به مناطق دیگر مانند مناطق اردبیل و ارس بود و برای منطقه ملکان نبود. در آن مناطق، اراضی زیادی را در نظر گرفته بودند و این برای دولت بار مالی داشت. بعد از ارجاع ایرادات از سوی شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی ایرادات را رفع کرد و به‌زودی شاهد اجرایی شدن این امر خواهیم بود. آثار تبدیل شدن منطقه ملکان به منطقه ویژه اقتصادی این است که مشکلات سرمایه‌گذاران به‌خصوص در شمال آذربایجان‌غربی و جنوب آذربایجان‌شرقی درباره یافتن زمین برای ساخت کارگاه یا کارخانه را از بین خواهد برد. چندی پیش یکی از سرمایه‌گذاران اهل بناب به من مراجعه و بیان کرد که زمینی برای سرمایه‌گذاری در بناب نیافته‌ام و برای همین مجبور شدم در شهرستان عجب‌شیر سرمایه‌گذاری داشته باشم.»  

 

مزیت ملکان برای تبدیل شدن به منطقه ویژه اقتصادی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان گفت: «منطقه ملکان تنها شهرستانی است که ظرفیت تبدیل شدن به منطقه ویژه اقتصادی را دارد چرا که 600 هکتار زمین به شهرک صنعتی اختصاص یافته که 300 هکتار این اراضی به‌صورت شهرک صنعتی شماره 2 ملکان تبدیل خواهد شد و 300 هکتار بقیه نیز توسعه خواهد یافت. موضوع زمین برای پدید آوردن شهرک صنعتی اهمیت بسیار بالایی دارد حتی 9 سال پیش شهرستان مراغه به‌عنوان منطقه ویژه اقتصادی مصوب شد اما مسکوت ماند دلیل مسکوت ماندن و اجرایی نشدن آن مصوبه این بود که در آن منطقه زمین برای ایجاد شهرک صنعتی یافت نشد اما منطقه ملکان این ظرفیت را دارد که به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شود.» البته هفتم مردادماه سال گذشته، زهرا سعیدی مبارکه، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، طی گفت‌وگویی با خبرگزاری خانه ملت از تصویب شهرستان ملکان، به‌عنوان منطقه ویژه اقتصادی در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خبر داده بود که این روند در روزهای اخیر به‌ تایید شورای نگهبان نیز رسیده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است
bahis siteleri bets10 betebet etil alkol