پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   110095  | تاریخ خبر : 1398/07/16  | ساعت : 17:30

یادداشت اختصاصی نصر/

چرا آموزش فناوری های نوین برای جمعیت روستایی چندان برای مسئولان اهمیت ندارد؟


نصر: با زنان چند روستا درباره اهمیت آشنایی با ظرفیت ‌های فضای مجازی و بازاریابی فروش آنلاین حرف می زنم. از تجربیات و تلاش زنان کشورهایی چون هند، آفریقا و آمریکای جنوبی برای یادگرفتن و یاد دادن کنشگری مجازی به گفت و گو می نشینم.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

از گفت و گو با آن ها متوجه می شوم که متاسفانه لیست برنامه مهارت آموزی فنی و حرفه ای که متناسب با فضای روستاها باشد وجود ندارد. آموزش ‌های فنی و حرفه ای که به روستاها می ‌رود اغلب بر پایه صنایع دستی و مشاغل خانگی برای زنان است. البته هر دو این ها ارزشمند است و در یک اقتصاد سالم می تواند منبع تولید ثروت باشد، اما این نباید  به معنی غفلت از مشاغل نوین باشد.

سوال بجای یکی از خانم ‌ها که می گوید اینجا ما در منزل مان رایانه نداریم؛ امکان شهر رفتن هم برایمان میسر نیست، چکار باید بکنیم؟

آموزش فناوری های نوین برای جمعیت روستایی چندان برای مسئولان اهمیت ندارد گویی آن ها روستا را همان روستای نیم قرن پیش برای خود تعریف کرده اند.

حرفها بجاست. شاید باید از همین طریق از مسئولان امور روستایی استان‌ ها پرسید اگر زنان روستا بخواهند رایانه یاد بگیرند و مانند زنان روستایی در هند، در آفریقا، در آسیا  و.. از فناوری ها و پلتفرم های آنلاین برای کسب و کار استفاده نمایند، چگونه این امکان برایشان میسر است؟

 یا مانند زنان روستاهای هند و هندوراس بخواهند آموزش نصب پنل ‌های خورشيدی یاد بگیرند، چگونه یاد گرفتن آن ها امکان پذیر است؟ بویژه برای زنان عشایر که هنوز سوخت مورد نیاز خانواده چون بارگران را بر پشت حمل می کنند.

در دنیای امروز آموزش نصب و راه اندازی پنل‌ های خورشيدی هم اکنون توسط زنان روستایی در بسیاری از مناطق جهان انجام شده است، سوال اینجاست که ما کجا ایستاده ایم؟

اگر زنان روستایی بخواهند با کسب و کارهای آنلاین آشنا شده و مخاطرات و فرصت‌ ها را یاد بگیرند، دقیقا به کجا باید رجوع کنند؟ آیا این آموزش ‌ها فقط مختص شهرنشین هاست؟ چرا روستاها با واحدهای سیار آموزش فنی و حرفه ای با دانش روز در حوزه های مختلف از صنعت گرفته تا کشاورزی و اکوتوریسم آشنا نمی شوند و همچنان تمرکز بر مشاغل قرن گذشته است؟

این در حالی است که آموزش فنی و حرفه ای منطبق با دانش روز حق روستاییان است، اما تا به امروز بسیار کم به آن پرداخته شده است و باید دهیاران این مساله را به عنوان یک مطالبه مهم رونق مشاغل روستاییان مطرح نمایند.

* سحر مغفرت

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است