پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   110839  | تاریخ خبر : 1398/07/26  | ساعت : 12:45

گزارش نصر از اختلالی به نام بازی های رایانه ای کودکان؛

«اختلال بازی» در کودکان و نحوه مدیریت آن


نصر: اخیرا سازمان جهانی بهداشت اختلال جدیدی را تحت عنوان «اختلال بازی» معرفی کرده است. بر طبق این تعریف، اشتغال اجبارگونه با بازی ‌های ویدئویی را به عنوان یک اختلال روانشناختی تحت عنوان «اختلال بازی‎«(gaming disorder)‎، می‌ گویند‎.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اجتماعی نصر، در واقع اختلال بازی به وضعیتی اطلاق می ‌شود که در آن میزان و شدت درگیری فرد با بازی ‌های ویدئویی به اندازه ‌ای است که منجر به اختلال قابل توجه در عملکردهای اجتماعی، شغلی، تحصیلی، و سایر حوزه‌ های مهم زندگی فرد می‌ شود؛ هرچند که ادامه دادن این عمل منجر به پیامدهای منفی می‌ شود اما ایجاد در صورت عدم فراهم کردن شرایط بازی هم علائم محرومیت مثل احساس اضطرار و آشفتگی برای بازگشت به بازی و بروز تحریک ‌پذیری، بیقراری و پرخاشگری اتفاق می ‌افتد‎.

اگر بخواهیم به عوارض اختلال بازی اشاره کنیم، به دلیل گذراندن ساعات طولانی در طی شب برای بازی، فرد دچار اختلال خواب و در طی روز بعد اختلال نقص توجه و یادگیری از جمله عوارض اختلال به بازی است. کمبود فعالیت فیزیکی، انزوای اجتماعی و محدود شدن روابط خانوادگی و تعاملات رو در رو و واقعی با همسالان، از دست دادن علاقه به سایر تفریحات مانند خواندن کتاب و فعالیت ‌های خلاقانه، از جمله پیامدهای وابستگی به بازی ‌های ویدئویی هستند‎.

امروزه بسیاری از نوجوانان از بازی و پناه بردن به فضای مجازی، به عنوان راهی برای گریز از شرایط استرس ‌زای زندگی استفاده می ‌کنند. به همین دلیل ‌آن ها از رو به رو شدن با مشکلات خود سر باز می ‌کنند و مهارت ‌هایی مانند حل مسئله و تصمیم گیری که برای ادامه زندگیشان ضروری است را یاد نمی ‌گیرند‎.

یک روانشناس بالینی کودک و نوجوان در این خصوص به خبرنگار نصر گفت: برای جلوگیری از شکل گیری الگوی بازی اعتیادگونه و مدیریت آن باید با نوجوان درباره جایگاه بازی در زندگی‌ اش صحبت کرد و به او توضیح داد که بازی‌ های ویدئویی یک سرگرمی و وسیله ‌ای برای گذراندن اوقات فراغت هستند، نه موضوع محوری زندگی؛ بر همین اساس، برنده شدن یا کسب مهارت در بازی جایگزین دستاوردهای واقعی مانند موفقیت در تحصیل و مهارت ‌های مربوط به زندگی واقعی مانند مهارت به دست آوردن پول یا ساختن روابط صمیمانه نیست‎.

"پریسا قیاسی" افزود: همچنین باید زمان قابل قبولی را برای میزان بازی در هر روز مشخص کرد؛ بر اساس نظر متخصصان، تعیین یک ساعت در شبانه روز برای روزهای مدرسه و دو یا سه ساعت برای روزهای تعطیل، چارچوب زمانی مناسبی برای اطمینان از عدم پیشرفت بازی به سمت الگوی اعتیادگونه است.

‏وی با بیان اینکه والدین باید پیامد هایی را برای عدم رعایت قانون بازی در منزل مشخص کنند، اظهار کرد: والدین باید در صورت عبور از محدوده زمانی تعیین شده، پیامدهایی مانند محرومیت از بازی برای چند روز مشخص را تعیین و اجرا کنند‎.

قیاسی تصریح کرد: با توجه به اینکه اغلب بازی ‌ها به گونه‌ ای طراحی شده ‌اند که نوجوان را مجذوب خود می‌ کنند و فرد به راحتی سررشته زمان سپری شده را در حین بازی از دست می ‌دهد. مشخص کردن زمان شروع و قرار دادن زنگ یادآور، در پای بندی به چارچوب زمانی کمک کننده است.

این روانشناس بالینی کودک با اشاره به اینکه والدین باید به اعتراض «من درست در وسط بازی هستم» آماده باشند، خاطرنشان کرد و گفت: والدین باید به کودک خود نحوه ذخیره سازی بازی در اواسط آن را آموزش دهند و یادآوری برای اتمام زمان مجاز را دقایقی پیش از پایان آن انجام دهند و در صورت عدم رعایت قانون، پیامد آن مانند محرومیت از بازی در روز بعد را اعمال کنند‎.

‏قیاسی تاکید کرد: والدین باید تغییرات رفتاری نوجوان را در حین اشتغال به بازی ‌های مختلف را پایش کنند. مثلا در صورت مشاهده رفتارهای پرخاشگرانه، احتمال ارتباط آن با محتواهای موجود در بازی را در نظر بگیرند و در صورت مشهود بودن این ارتباط، به او در کنار گذاشتن آن بازی کمک کنند.

وی با بیان اینکه والدین باید ‎فرزندانشان را به تفریحات و سرگرمی ‌های دیگری مانند دوچرخه سواری، نواختن ساز، گردش با همسالان و خواندن کتاب، که ارتباط با دنیای واقعی را تقویت می ‌کنند، تشویق کنند‎، اظهار کرد:‎ ‎در صورت ناتوانی نوجوان از بازگشت به زندگی عادی پس از اعمال محدودیت ‌های مذکور، مشاهده رفتارهایی مانند فریبکاری و دروغگویی مکرر در ارتباط با زمان سپری شده در بازی در بیرون یا خارج از محیط خانه و بروز علائم محرومیت مانند بی‌ قراری و تحریک پذیری در صورت عدم دسترسی به بازی، دریافت کمک حرفه ‌ای برای درمان وابستگی اعتیادگونه را در نظر بگیرند‎.

گزارش از سحر مغفرت

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است