پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   110868  | تاریخ خبر : 1398/07/25  | ساعت : 18:08

دکتر على اصغر شعردوست /

پيام اربعينى سالار شهيدان


نصر:  هيچ معصوم مصيبت ديده اى در روزگار ، به اندازه اين دردانه دوستداشتنى ، غبار غم در نم چشمان ننشاند كه چله اش هم بهانه اى باشد براى گريستن.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

مصيبت بزرگ امام ، اباعبدالله الحسين(ع) ، عالم ملك و ملكوت را براى هميشه به ماتم نشاند و هر كه شريك شب عشق و شهادت حسين(ع) شد ، تا رستاخيز عالم از ستمگران بيزار شد.
و ملت پايدار ما نيز مشق انقلاب خود را از روى حماسه امام حسين(ع) نوشت و در مكتب سرخ سر سلسله شهادت ، شعور شورانگيز مبارزه با باطل را آموخت. آموختنى زيبا كه نشان آن در همه سرزمين ايران به چشم مى آيد ؛ كوچه هايى پر از اسامىِ سرخ ، روزهايى سرشار از بزرگداشت هاى عشق و مرزهايى گسترده از سنگرهاى سيادت و سعادت . اينها همه به بركتِ خونى بود كه به "خونِ خدا" شهرت يافت و هيچگاه در خواب رخوتناك تاريخ خشك نشد. جريان سيال و ماندگار از بارش سرخى كه از مبدا عشق باريد و در شنهاى داغ و مصيبت بار كربلا فرو رفت تا انگيزه هاى عاشورايى ، چهارده قرن بعد در رگهاى محزون ملت مسلمان ايران تازه شود و آرمان شيعه براى هميشه كربلا شود.
امام حسين (ع) در تيره ترين روزگار تاريخ اسلام ، حكومت معاويه و پسرش يزيد ، براى اثبات اصالت نظر خود كه رعايت مصلحت اسلام و مسلمانان بود ، تصميم قطعى بر امتناع از بيعت با ظلم گرفت و كشته شدن را ترجيح داد تا فضيلتهاى شرف را پاس بدارد.
امام(ع) در پاسخ بعضى كه از قيام او را منع مى كردند ، مى فرمودند: "خدا مرا كشته مى خواهد" و همين اصرار بر وظيفه بود كه سبب شد ، تا با گذشت قرنها ، اقبال مردم نسبت به خاندان رسالت روز به روز عميق تر و تازه تر شود.
شكل دادن به حماسه باشكوه و دلخراش عاشورا ، فروغ دوباره اسلام و جلوگيرى از انحراف اساس رسالت پيامبر اكرم(ص) بود. مظلوميت اين حماسه بود كه پس از هزار چهار صد سال ، هنوز حرم طربناكش ، ميعادگاه هر شورشىِ خسته از ستم است. ادامه حماسه امام حسين(ع) -به روايتى - هنگامى است كه اسراى كربلا به سمت مدينه حركت داده مى شوند و در مسير خود ، در روز اربعين به سرزمين مصيبت مى رسند . رؤيت قبرهاى بى علامت و اندوه اسرا را تنها با جوهر اشك مى توان تسكين داد.
دنباله اين حماسه تا لحظه هايى كه باطل وجود دارد ، در لباس حق جلوه گر خواهد بود و به نقل از پيامبر اكرم(ص) كه فرمود : " براى شهادت حسين(ع) حرارت و گرمايى در دل مومنان است كه هرگز سرد و خاموش نخواهد شد."
و شيعه هميشه داغدار است و در فراق حسين(ع) آهِ خون مى كشد و گريه مى كند و بر سر و سينه مى زند تا يادش بماند ، كه آفرينش آدمى ، يعنى نبرد پاكى و ناپاكى و حمل امانتى سنگين كه كوهها از سنگيني اش متلاشى شدند.
حضور شورانگيز بيش از سه ميليون علاقمند به اباعبدالله الحسين(ع) نه تنها از شيعيان بلكه از تمام فِرَق مسلمانان و حتى غير مسلمانان در راهپيمائى اربعين اين فرمايش پيامبر اسلام را در تابلويى امروزين نشان مى دهد كه حماسهٰ مبارزهٰ حق با باطل و آموزهٰ امام حسين(ع) نه تنها حرارت و گرماى حود را از دست نداده است، بلكه روز به روز ، سال به سال و قرن به قرن بر حرارت آن افزوده مى شود.
راهپيمايى اربعين و حضور هوشمندانه ميليونها انسان در كربلا و بيعت با امام حسين(ع) و آرمانهايش حكايت زنده بودن مرام حسينى است تا روزى كه فرزندش امام مهدى(عج) به خونخواهى امام حسين و همهٰ شهيدان قيام كند و ريشهٰ ظلم و ظالم را بخشكاند. در زمانه اى كه زمين پر از ظلم و ستم است، عدالت را جايگزين جور بگرداند و انسان فرصتى دوباره براى شكفتن و بروز استعدادهايش بيابد. در ايام اربعين حسينى براى تعجيل در ظهور عدالت گستر موعود دعا مى كنيم .

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است