پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   110888  | تاریخ خبر : 1398/07/27  | ساعت : 19:25

به مناسبت روز جهانی ریشه کنی فقر؛

فقر، بال های پرواز را می چیند


نصر: بیست و هفتم مهرماه روز جهانی ریشه کنی فقر نامگذاری شده است تا به این بهانه از دور برای فقرا تاسف بخوریم، بدون آنکه در زندگی آن ها تغییری ایجاد شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

این روز برای نخستین بار در سال 1987 با گردهم آمدن حدود صد هزار نفر در میدان تروکادروی پاریس، گرامی داشته شد و در سال 1992 با ثبت در سازمان ملل متحد، در سراسر جهان رسمیت پیدا کرد.

اگر چه شاید در برخی موارد از دل فقر، فریاد خواستن برخیزد و فردی موفق هم در کشاکش فقر به دنیا بیاید، اما ذات فقر سوزاننده است. فقر به دل پدر خانواده چنگ می زند و گیسوان مادران را سفید می کند. حسرت به دل کودکان می گذارد و جوانان را در اشک دوری وصال غرق می کند.

فقر درد بی درمانی است که چون باتلاق افراد را درون خود برای همیشه و شاید برای نسل های پی در پی فرو می برد.

منظور از فقر، یک شکست مالی موقت در یک زندگی روتین و معمولی نیست؛ منظور برشی بحرانی از یک زندگی متوسط نیست. منظور کودکی است که تیزی استخوان هایش، پوست آفتاب سوخته اش را پاره می کند. پدری است که فرزند بیمارش در بیمارستان بستری نشده و جنازه کودکش را به گورستان که نه به سطل آشغال های بزرگ می سپارد. سطل آشغالی که هزینه های سرسام آور قبر را بر کمر شکسته پدر نمی گذارد.

اخباری که در دنیای ناشکرانه ما دفن می شوند و هیچ گاه صدای ضعیف فقر به گوش ما نمی رسد!

خبر پدری که شیر گاز را باز می کند و کنار همسر و فرزندانش برای همیشه می خوابد. تا برای بار اول خواب با آرامش را تجربه کنند.

تصویر روزمره کودکی که حسرت کلاس درس را می کشد و در کودکی چون مردی بار همه مسئولیت ها را به دوش می کشد، تعبیر حقیقی فقر است!

فقر را نمی توان گفت، رسم کرد و یا سرود… فقر را باید چشید، این آش تلخ، کشنده خواهد بود…

* سحر مغفرت

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

:( عالی بود متنش. متاسفانه این روزگار به هیچ کس رحم نمیکنه. مگرشما دست به قلم ها زورتون برسه جامعه رو یه تغییر اساسی بدین
22:57:34 1398/07/27
رحمان
  
استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است