پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   110893  | تاریخ خبر : 1398/07/27  | ساعت : 20:04

یک جامعه شناس در گفتگو با «نصر» مطرح کرد؛

نقش ساختار شهری در وقوع جرم/ فقر اقتصادی و تورم از مولفه ‌های اصلی گسترش آسیب‌ های اجتماعی است


نصر: شکی نیست که فقر چالشی اجتماعی است و اثرات آن بر فرد فرد افراد جامعه دیده می ‌شود. با وجود بالابردن آگاهی مردم در دهه اخیر همچنان قدم ‌های بسیاری تا ریشه کنی کامل فقر و پیدا کردن راه حلی عملی برای این مشکل باقی مانده است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اجتماعی نصر، مسئله پیچیده فقر اکنون با وجود افزایش آگاهی فرهنگی و حس همدلی برای پیدا کردن راه حلی عملی بهتر فهمیده می ‌شود. روز جهانی فقرزدایی در همین راستا ایجاد شده است تا به مردم سراسر جهان در خصوص این مسئله بغرنج جهانی آگاهی رسانی بکند.

این روز جهانی همچنین فرصتی است برای آگاهی رسانی خود افراد فقیر و بالا بردن آگاهی آن‌ ها در این زمینه که خودشان اولین نفر در صف مبارزه با فقرند و ابتدا باید خودشان علمدار این جنبش شوند.

شاید باور کردنی نباشد اما کارشناسان روان‌ شناسی می گویند که شکل و قیافه شهرها تاثیر زیادی بر جرم‌ خیز شدن آنها دارد. ثابت کردن این موضوع هم کار سختی نیست، مثلا در همین تبریز، در آن بخشی که نور کمتری دارد میزان سرقت و مزاحمت افزایش می‌ یابد، مشکلی که با نورپردازی مناسب از بین می ‌رود.

"جعفر ابراهیمی"، جامع شناس و کارشناس مسائل شهری و مدرس دانشگاه آزاد اسلامی تبریز در این زمینه با نصر به گفت و گو پرداخت.

_چرا وقوع جرم در برخی از مناطق شهری بیشتر است؟

امروزه تبریز تبدیل به یک شهر بزرگ شده است که نسبت به ادوار گذشته، مهاجران مختلفی را می پذیرد؛ بنابراین فضای شهری می ‌تواند در کاهش و افزایش جرم تاثیرگذار باشد. اطراف مراکز مسکونی محل‌ هایی وجود دارد که فاقد روشنایی است، اگرچه این قسمت ‌ها در روز مجرمان کمتری را در خود جای می ‌دهند اما شب ‌ها به دلیل تاریکی هوا و گاهی وجود درختان متعدد که دید را محصور کرده است، منطقه مناسبی برای تجمع مجرمان و مواد فروشان می ‌شود. همین شرایط باعث شده که برخی از محله ‌های تبریز به جرم ‌خیز بودن معروف شوند، بنابراین مجرم ‌های دیگر از سایر محله‌ ها برای حضور در کنار همکاران خود به این قسمت ‌ها هجوم می ‌آورند.


_برای کاهش جرم در این مناطق چه کارهایی می ‌توان کرد؟

همانطور که می ‌دانید، اغلب این مناطق بایر و بدون کاربری هستند، بنابراین شهرداری می ‌تواند با تغییر کاربری این زمین‌ ها در کاهش جرم‌ های این منطقه موثر باشد به طوری که می ‌توانند مشاغلی که آلودگی زیست محیطی را در پی ندارد به این قسمت منتقل کنند تا از این طریق اشتغال‌ زایی نیز صورت گیرد.


_یعنی کاهش فقر بر کاهش جرم تاثیر مستقیم دارد؟

بله، طبق بررسی جامعه ‌شناسان، فقر اقتصادی و تورم یکی از مولفه ‌های اصلی گسترش آسیب‌ های اجتماعی است. بنابراین اشتغال‌ زایی می ‌تواند به کاهش بیکاری و فقر کمک بزرگی کند. در مرحله دوم توسعه فضاهای فرهنگی و ورزشی برای جوانان است؛ زیرا اکثر مجرمان از قشر جوان هستند بنابراین با ایجادفضای سبز، پارک ‌ها، فرهنگ سراها می ‌توان زمان فراغت این افراد را به بهترین شیوه‌ ها پر کرد.


_مهم ‌ترین راهکار برای جرم زدایی شهر اولین ها که به عنوان الگو برای سایر شهرها محسوب می ‌شود، چیست؟

در بحث جرم زدایی باید همه نهادهای کشور با هم همکاری داشته باشند. به طوری که نخستین قدم فقرزدایی است، زیرا تورم و مشکلات اقتصادی پیش ‌رو دلیل گرایش افراد به جرم است. در مرحله دوم باید مسئولان فرهنگی در میدان حضور داشته باشند، زیرا فقر فرهنگی و اجتماعی دلیل دیگر جرم زایی است. زیرا فردی که در خانواده به خوبی مهارت ‌های رفتاری را نیاموخته باشد، باید جامعه او را تربیت کند پس باید مسئولان فرهنگی و رسانه ‌ها به خوبی مهارت ‌های اخلاقی را به جامعه منتقل کنند.


_بهترین راه فرهنگ ‌سازی برای دور شدن از ناهنجاری ‌ها چیست؟

دولتمردان باید توجه داشته باشند که برخوردهای قهری و انتظامی نمی ‌تواند رفتار ناهنجار افراد را در جامعه اصلاح کند، بنابراین باید زمینه ‌ای ایجاد شود تا برای مثال در سرای محلات که از سوی شهرداری تبریز ایجاد شده اند، برنامه‌ های مختلفی برای جا انداختن فرهنگ ایرانی- اسلامی داشته باشیم. به طوری که در زمینه موضوع حجاب این خانه ‌های فرهنگی می‌ توانند با جلسه‌ هایی در این زمینه، موضوع پوشش مناسب را در جامعه به راحتی و بدون هیچ اجباری نهادینه کنند.


_برخی کارشناسان ناآگاهی را یکی از مهم ‌ترین دلیل گرایش به جرم می ‌دانند. برای رفع این ناآگاهی از جامعه باید چه کارهایی کرد؟

برخی از جرایم در جامعه به صورت ناخواسته رخ می ‌دهد. برای مثال اکثر زنان خیابانی از ابتدا قصد چنین هنجار شکنی ای را ندارند اما گاهی از سر استیصال و گاهی نیز به دلیل سستی به تدریج وارد حیطه جرم می‌ شوند. بنابراین باز هم نقش دولتمردان در این زمینه پررنگ می ‌شود زیرا در اکثر قریب به اتفاق موارد، این فقر است که پای این زنان را به دایره جرم باز می ‌کند و متولیان کشور با رفع فقر می‌ توانند در این زمینه گام مثبت بردارند.


_سرای محلات شهرداری چقدر می ‌توانند در عرصه فرهنگی و کاهش جرایم موثر باشند؟

سرای محلات محل ‌های خوبی برای فرهنگ ‌سازی هستند، اما باید به منظور نهادینه شدن استفاده از آن ها و همچنین گسترش فعالیت‌ هایی که در این مراکز اجرا می ‌شوند بیشتر کار شود، زیرا برابر آمار مدیران فرهنگی شهرداری، اکنون فقط از 30 درصد فضاهای این خانه ‌ها استفاده می‌ شود. بنابراین می‌ توان با آموزش حقوق شهروندی و مسایل اجتماعی در این زمینه قدم برداشت. البته شهرداری از اعتبارات خود به بهترین شکل استفاده کرده است اما باید بیشتر در زمینه فرهنگ ‌سازی کار شود. به طوری که پیشنهاد می‌ کنیم تا آموزش ‌های مختلف به ساکنان هر محله داده شود و فرهنگ‌ سازی از هر محله آغاز شود.

* گفتگو از سحر مغفرت

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 
استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است