پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   111048  | تاریخ خبر : 1398/07/29  | ساعت : 16:57

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در افتتاح هفدهمین نمایشگاه کتاب تبریز و دهمین نمایشگاه مطبوعات آذربایجان شرقی،مطرح کرد:

مدرسه، کتابخوانی را وسعت نداده و نمی ‌دهد/ کتاب و کتاب‌ خوانی یک فضیلت نیست، بلکه یک ضرورت است


نصر: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در افتتاح هفدهمین نمایشگاه کتاب تبریز و دهمین نمایشگاه مطبوعات آذربایجان شرقی، گفت: اگر میانگین مطالعه متمرکز ۱۳ دقیقه در روز است در مقابل مصرف ۱۶۹ دقیقه اینترنت و ۷۲ دقیقه تلویزیون یک زنگ هشدار و خطر است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "سیدعباس صالحی” ظهر امروز در آیین گشایش هفدهمین نمایشگاه بین‌ المللی کتاب تبریز و دهمین نمایشگاه مطبوعات آذربایجان شرقی که در سالن شمس تبریزی برگزار شد، اظهار کرد: آذربایجان ‌شرقی از دیرباز با قلم و هنر ارتباط دارد؛ درخشش هزار ساله مقبره‌ الشعراء و وجود دانشگاه ۷ هزار ساله ربع رشیدی، دریچه ورود به اندیشه جدید از جمله مصداق ‌های درخشش این استان است.

وی افزود: کتاب و کتاب ‌خوانی یک فضیلت نیست بلکه یک ضرورت می‌  باشد چراکه برای داشتن جامعه عالم و یک شهروندان خوب نیازمند علم و آگاهی هستیم. چرا که علم لازمه زیست انسانی و آگاهی لازم برای زندگی اجتماعی و انسانی سالم است.

وی ادامه داد: کتاب و کتابخوانی صرفا نه برای اینکه جامعه ما جامعه عالم باشد تا پیشرفت کند و نه تنها برای اینکه شهروند خوبی برای همزیستی بهتر داشته باشیم بلکه برای سلامت زیست به کتاب خواندن نیاز داریم.  

صالحی تصریح کرد: در فواید سلامت جامعه و زیست نیز به کتاب ‌هایی احتیاج است تا به لایه ‌های خود پی ببریم و تخلیه هیجان اتفاق افتد و تمرکز روح ایجاد شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اذعان کرد: اطلاعات پراکنده روح منسجم را گرفتار آسیب کرده است در حالی که خواندن کتاب به انسجام روح اثر می ‌گذارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید اینکه کتاب یک واجب فوری موکد است، ابراز کرد: سلسله کتاب برای کتاب درمانی مطرح است از این‌ رو کتاب را تنها یک مستحب موکد ندانیم بلکه یک واجب فوری موکد است و هم برای فرد و جامعه اثر دارد.

صالحی بابیان اینکه برای کتاب و کتاب ‌خوانی در شرایط حاضر تهدیدهای مضاعفی داریم و از زاویه‌ های مختلف کتابخوانی مورد تهدید است، گفت: زاویه نخست رقبای کتاب هستند که باید جدی گرفت زیرا تهدید آن ها نسبت به گذشته جدی تر شده است.

وی گفت: وقتی میانگین مصرف اینترنت ۱۶۹ دقیقه و در برخی استان ‌ها بالای ۲۰۰ دقیقه و مصرف تلویزیون ۷۲ دقیقه است، حتما کتاب و کتابخوانی غریب خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه حجم زیاد درسی کودکان و نوجوانان را از کتاب دلزده می ‌کند، تصریح کرد: مدرسه کتابخوانی را وسعت نداده و نمی ‌دهد بلکه مدرسه فقط انبار کردن ذهن را یاد می ‌دهد تا با حجم زیاد کتاب درسی و بدون اینکه فرصت مطالعه آزاد را به کودکان و نوجوانان دهد آنها را از کتابخوانی دور کرده و از کتاب دلزده می ‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: کتاب با فرزندان ما غریب هستند و متاسفانه نظام آموزش و پرورش نتوانسته تا بین کودکان و کتاب آشتی برقرار کند.

صالحی بیان کرد: خانواده ‌ها خود کتاب نمی‌ خوانند وبه کتاب خواندن فرزندانشان ارزش نمی دهندییی. اگر فرزندان کتاب درسی را طوطی ‌وار یاد گرفته و نمره بگیرند حتما فرزند خوبی هستند ولی اگر کتاب آزاد بخوانند آن ها را کسانی تلقی می‌ کنند که از راه به در شده ‌اند.

وی افزود: با وجود تهدیدها، فرصت‌ هایی برای کتاب‌ خوانی هم داریم زیرا انسان عاقل تهدید را دیده و هیچگاه تسلیم نمی‌ شود.

وی به تولید 1.3 میلیون عنوان کتاب خاطرنشان کرد و گفت: در40 سال پیروزی  انقلاب اسلامی ایران، کتاب خوب کم تولید نشده است به طوریکه یک میلیون و ۳۰۰ هزار کتاب تولید شده که حتی به چاپ چندم هم رسیده است.

صالحی اضافه کرد:  ۸۰ درصد کتاب ‌های تولیدی تالیفی است و در شاخه ‌های مختلف هزاران کتاب در چاپ اول و دوم داشته ‌ایم.

وی متذکر شد: با توجه به اینکه امسال که شرایط خوبی از لحاظ کاغذ نداشتیم ولی در ۶ ماهه اول سال بیش از ۴۳ هزار عنوان کتاب چاپ شده که به نسبت سال پیش افزایش محدودی نیز داشته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: جریان حیات نشر با نفس حرکت می ‌کند در حالی که ما قبلا کتاب خوب و مناسب برای کودک و نوجوان نداشتیم ولی الان کتاب کیفی و خوب کم نیست که این یک فرصت است.

صالحی اذعان کرد: فضای مجازی برای کتاب و کتاب‌خوانی یک فرصت هم است چراکه برای مثال اگر در گذشته در معرفی کتاب مشکل داشتیم همین فضای مجازی یک فرصت برای معرفی است و یا اگر در بازخوردگیری کتاب مشکل داشتیم  الان فضای مجازی یک فرصت برای آن می‌باشد.

وی ادامه داد: قطعاً می ‌توان ۱۶۹ دقیقه فضای مجازی را به نحو کتاب خوانی مصادره کرد چراکه آن مثل تلویزیون نیست که حق تبلیغ بگیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: الان دیگر سرمایه‌ های اجتماعی که به سمت کتابخوانی می‌ آید بیشتر شده  است و اگر تا دهه دوم و سوم خیران مدرسه ‌ساز داشتیم الان هم فضای مجازی برای کشاندن جامعه به حوزه کتاب و کتاب ‌خوانی بسیار افزایش یافته است و نباید آن را دست کم گرفت..

وی ادامه داد: آمادگی وسیع برای سرمایه ‌گذاری کتاب و کتاب ‌خوانی، نیروی انسانی، پویش مالی، وقتی، زمانی و اعتباری از جمله فرصت ‌هایی است که می‌تواند به جامعه حیات مجدد دهد.

صالحی ابراز کرد: در دیداری که با نماینده ولی‌ فقیه در آذربایجان‌ شرقی داشتم، اشاره کرد که در هفته آینده و در هفته وقف در مناسبت‌ های کتاب خوانی تبلیغ کرده و صحبت خواهد کرد.

وی گفت: چطور در ضیافت عاشورایی هر کسی به اندازه ‌ای از دارایی خود نذر می ‌کند پس در کتابخوانی نیز می‌ توان همین کار را انجام داد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 
استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است