پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   26730  | تاریخ خبر : 1393/10/18  | ساعت : 15:45

خبر/

پيست اسکي پيام مرند از قديمي ترين پيست هاي اسکي کشور


نصرنیوز:پيست اسکي پيام مرند با سابقه بيش از45 سال از قديمي ترين پيست هاي اسکي کشوراست.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصرنیوز به نقل ازباشگاه خبرنگاران، دبير هيئت اسکي آذربايجان شرقي تبريز گفت: پيست اسکي پيام از لحاظ موقعيت جغرافيايي و منطقه اي در کشور از جايگاه ويژه اي برخوردار است از اين روست که سازمان ورزش و جوانان کشور با کمک اداره ميراث فرهنگي آذربايجان شرقي و ساير ارگانها امکانات گردشگري بسياري را در اين منطقه ايجاد کرده است.

داريوش علمداري با اشاره به اينکه با حل مشکل سند مالکيت پيست اسکي پيام مرند، مي توان از بخش خصوصي نيز در جهت پيشرفت بيشتر اين منطقه استفاده کرد، گفت: سند اين منطقه تحت مالکيت منابع طبيعي استان بود که با اقدامات اخير به زودي پس از انتقال سند به نام سازمان ورزش و جوانان آذربايجان شرقي با مشارکت بخش خصوصي با توجه به پتانسيل هاي منطقه امکانات بسياري جهت جذب گردشگران و فعاليت بيشتر ورزشکاران و کوه نوردان ايجاد خواهد شد.

داريوش علمداري گفت: متاسفانه امسال به دليل عدم بارش برف پيست اسکي پيام مرند استان آذربايجان شرقي که يکي از قديمي ترين پيست هاي کشور است،هنوز بازگشايي نشده است.

وي افزود: با وجود اينکه تمامي امکانات و دستگاهاي اين مجموعه آماده به کار هستند، اما به دليل بارش بسيار کم برف هنوز بازگشايي نشده است.

سيد حسن شرفشاهي کارشناس ورزش و جوانان آذربايجان شرقي نيز با اشاره به تاريخچه و اهميت پيست اسکي پيام مرند گفت: پيست اسکي پيام مرند در سال 1348 در زميني به مساحت 30 هکتار و ارتفاع 1800 متر از سطح دريا در دامنه ارتفاعات رشته کوه ميشو راه اندازي شده است.

رئيس دفتر فني اداره ورزش و جوانان آذربايجان شرقي با بيان اينکه پيست اسکي پيام مرند از قديمي ترين و بزرگترين پيست هاي کشور است، افزود: طول اين پيست 800 متر است که از همان سال 1348 هر ساله ورزشکاران و گردشگران زيادي جهت ورزش،تمرين،اجراي مسابقات و استفاده از جاذبه ها و طبيعت بکر آن به اين منطقه مي آيند.

وي با اشاره به موقعيت منطقه پيام مرند تشريح کرد: پيام منطقه اي‌ روستايي‌ را شامل مي‌شود که در بخش مرکزي‌ شهرستان مرند و در دامنه ارتفاعات رشته کوه ميشو واقع شده و از مرتفع ترين گردنه هاي‌ حد فاصل تبريز به ماکو درآذربايجان غربي‌ است ، نام قديمي‌ پيام (يام )مي‌باشد که هم اکنون نيز همين نام در گفت وگوهاي‌ محاوره اي‌ مردمان آذربايجان شرقي و غربي بر زبان ها جاري‌ است، با گذر زمان نام( يام )از سوي‌ فرهنگستان ايران به پيام تبديل گرديد.

وي خاطرنشان کرد: منطقه پيام يکي‌ از زيباترين و مهمترين تفرجگاه هاي‌ مردم آذربايجان شرقي مي‌باشد که در طول سال مورد توجه جهانگردان داخلي و خارجي است در طول فصل سرما کمتر خانواده اي‌ در تبريز و ديگر شهرهاي‌ آذربايجان شرقي و استان هاي همجوار را مي توان يافت که براي‌ انجام ورزش هاي زمستاني‌ و نيز استفاده از طبيعت بکر و زيباي زمستاني پيام به اين منطقه نرفته باشد.

وي ادامه داد:پيست اسکي پيام که در ارتفاعات اين منطقه واقع شده است، هر چند متاسفانه در پاييز و زمستان امسال به دليل بارش بسيار کم برف هنوز منطقه پيست اسکي پيام بازگشايي نشده است اما اميدوارم طي چند ماه آينده با افزايش بارش برف اين منطقه همچنان ميزبان گردشگران بسياري باشد.

اين کارشناس ورزش آذربايجان شرقي با بيان اينکه پيست اسکي پيام مرند از نظر موقعيت و شرايط آب و هوايي مناسب، مکان خوبي براي ورزش‌هاي زمستاني است، گفت: امکانات بسياري در اين منطقه ازجمله امکانات رفاهي، آب، برق، تلفن، امکان استفاده از تلفن همراه، جاده آسفالت وقابل دسترسي، پارکينگ، رستوران، سرويسهاي بهداشتي، دستگاههاي بالابر براي افراد مبتدي و حرفه اي، پل روگذر ورودي پيست،3 دستگاه تلکس مخصوص خواهران، پيست آموزش کودکان و افراد مبتدي، اسنوبرد مارپيچ ، برگزاري کلاسهاي آموزشي و همچنين برگزاري مسابقات، جهت استفاده ورزشکاران و رفاه گردشگران ايجاد شده است.

سيد حسن شرف شاهي با اشاره به اينکه با توجه به قرار گرفتن شهرستان مرند در جاده ترانزيت اروپا و آسيا، همچنين برخورداري از رشته کوه‌هاي ميشو با طبيعت سفيد زمستاني و سرسبز بهاري، اين منطقه داراي شرايط ايده‌آل تفريحي است، تاکيد کرد: ورزش اسکي در آذربايجان‌شرقي ديرينه‌اي ده‌ها ساله دارد در اين بين يکي از قديمي‌ترين پيست‌هاي اسکي کشور در آذربايجان‌شرقي پيست پيام مرند است که سال‌ها ميزبان شايسته‌اي براي ورزشکاران و مکاني براي پرورش استعدادهاي اين رشته بود، از اين رو با توجه به اقليم، آب و هواي استان و شرايط جغرافيايي منطقه تلاش و برنامه‌ريزي براي عملکرد بهتردر اين منطقه از جمله شناسايي پتانسيل هاي بالقوه اسکي استان، حضور بخش خصوصي،حمايت بيشتر مسئولين مرتبط و افزايش اطلاع رساني از پتانسيل ها و موقعيت اين منطقه توسط رسانه ها مي توان اين منطقه را به يکي از مناطق بزرگ گردشگري،تفريحي ورزشي تبديل کرد.
گفتني است: پيست اسکي پيام که در شهرستان مرند واقع است، يکي از جاذبه هاي منحصر به فرد براي جذب علاقمندان به ورزشهاي زمستاني و طبيعت گردان مي باشد، همچنين تابستان هاي اين منطقه نيز به دليل مطبوع بودن آب و هوا و داشتن طبيعت زيبا، آبهاي روان و چمنزارهاي زيبا علاقمندان طبيعت و گردشگري زيادي را به خود جلب مي کند، از اين رو هرچند امسال به دليل بارش بسيار کم هنوز پيست زمستاني اين منطقه بازگشايي نشده است ولي با ايجاد امکانات بيشتر و حمايت مسئوليت و حتي ايجاد بارش هاي مصنوعي در زمان بارش کم مي توان اين منطقه را به يکي از زيباترين تفرجگاه هاي‌ زمستاني و تابستاني آذربايجان شرقي‌ تبديل کرد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

بارش شدید برف در شهرستان مرند، نه تنها در تردد روزانه مردم مشکلاتی ایجاد کرده بلکه در محورهای مرند و جلفا و مرند و تبریز سبب کندی عبور و مرو شده است. این بارش‌ها که از عصر پنجشنبه آغاز شده و احتمالا تا روز شنبه نیز ادامه دارد ، بارش اولین برف زمستانی در مرند با گذشت 18 روز از زمستان سبب شد تا اداره کل هواشناسی استان توصیه‌ای اکید به کشاورزان در بازدید مکرر و تنظیم دمای هوای انبارها، حفاظت از گل و گیاه و مراکز پرورش ماهی، دامداری‌ها و مرغداری‌ها داشته باشند و در کنار آن مراقبت لازم را از خسارت احتمالی وارده به عمل آورند
12:27:38 1393/10/19
مرندی
  
استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است