پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   32003  | تاریخ خبر : 1394/02/10  | ساعت : 12:55

رویارویی دو تیم همشهری/

تراکتورسازی – گسترش فولاد؛ یا بِبَر یا بباز، مساوی نکن!


نصرنیوز: تیم های فوتبال تراکتورسازی و گسترش فولاد در حالی روز جمعه برابر یکدیگر به میدان می روند که این بازی یکی از حساس ترین دربی های فوتبال تبریز در سال های اخیر به شمار می آید.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصرنیوز به نقل ازمهر، هفته بیست و هشتم رقابت های فوتبال لیگ برتر باشگاه های کشور از ساعت ۱۸ فردا جمعه با انجام هشت دیدار همزمان سپری می شود و طی آن در یکی از دیدارهای مهم و حساس، دو تیم همشهری تراکتورسازی و گسترش فولاد تبریز به دیدار هم می روند.

دربی این هفته سرخابی های فوتبال تبریز از یک لحاظ با مصاف های پیشین این دو تیم تفاوت عمده ای دارد و آن به جایگاه دو تیم در جدول و شرایط خاصی که تراکتورسازی در بالا و گسترش فولاد در پائین جدول تجربه می کند، مرتبط است.

تراکتورسازی فقط سه امتیاز می خواهد

تیم تراکتورسازی تبریز که با تونی اولیویرا نتایج خوبی در هفته های اخیر کسب کرده است، در بازی فردا برای اینکه همچنان نزدیک ترین تیم به جام قهرمانی باشد، باید از همشهری خود حداکثر امتیاز را بگیرد. تراکتورسازی هم اینک با ۵۳ امتیاز از ۲۷ بازی تیم صدرنشین جدول است و سرنوشت قهرمانی اش در لیگ چهاردهم، به دست تونی و شاگردانش است.

این وضعیت باعث شده تا تراکتورسازی نیازی به اما و اگرهای معمول انتهای فصل نداشته باشد و فقط با کسب سه امتیاز در هر یک از دیدارهای پیش روی خود، برای اولین بار جام قهرمانی لیگ برتر فوتبال کشور را به تبریز بیاورد.

هم اکنون در جدول رده بندی، تیم نفت تهران با ۵۱ امتیاز نزدیک ترین رقیب برای تراکتورسازی است و تیم سپاهان با ۵۰ امتیاز در جایگاه سوم قرار دارد.

گسترش در پی فرار از منطقه خطر

اما در سوی مقابل تیم گسترش فولاد شرایط متفاوتی نسبت به همشهری اش دارد. آبی های تبریز با تساوی خانگی هفته قبل برابر تیم صبای قم، همچنان در معرض خطر سقوط قرار دارد اما از دست دادن دو امتیاز گسترش فولاد در تبریز در بازی های هفته بیست و هفتم، مصادف با ناکامی دیگر تیم های پائین جدولی شد تا تیم فراز کمالوند از نتیجه مساوی برابر صبا چندان متضرر نباشد.

تیم گسترش فولاد هم اکنون با ۲۷ امتیاز از ۲۷ بازی، در جایگاه یازدهم قرار دارد و سه تیم ملوان، استقلال خوزستان و پیکان به ترتیب با ۲۶، ۲۶ و ۲۵ امتیاز به شدت در تعقیب این تیم هستند تا خانه های پائین تر جدول را به گسترش فولاد تحویل دهند. دو تیم ۲۲ امتیازی راه آهن و نفت مسجد سلیمان را باید از هم اکنون تیم های سقوط کرده به لیگ یک دانست و چهار تیم بالای سری این دو تیم، باید برای فرار از خانه مخصوص پلی آف فرار کنند.

شرایط متفاوت سرخ ها و آبی ها

با نگاهی به وضعیت دو تیم تراکتورسازی و گسترش فولاد در جدول رده بندی مسابقات لیگ برتر باشگاه های کشور، کاملا واضح است که سرخپوشان برای قهرمانی و آبی پوشان برای فرار از منطقه سقوط تلاش می کنند و این شرایط ایجاب می کند تا هر دو تیم به دنبال کسب سه امتیاز از این دیدار باشند بطوریکه تراکتورسازی می خواهد با سه امتیاز این بازی، یک گام دیگر خود را به جام قهرمانی لیگ چهاردهم نزدیک تر کند و در آن سو، گسترش فولاد دوست دارد تا با هدیه سه امتیازی همشهری اش از قعر جدول فاصله گرفته و شانس های خود را برای بقا در لیگ برتر به حداکثر برساند.

تیم تونی اولیویرا با پیروزی در این دیدار، برای دو هفته آینده خود تنها نیاز به چهار امتیاز خواهد داشت تا برای اولین بار، کاپ قهرمانی لیگ برتر به تبریز بیاید و تیم گسترش فولاد هم با برتری در این مسابقه، به امتیاز ۳۰ می رسد تا فراز کمالوند به هدف خود رسیده و با این تعداد امتیاز آبی های تبریز را در لیگ برتر نگه دارد.

قهرمانی تراکتور یا بقای گسترش؟

صحبت از سه امتیاز دربی سرخابی های تبریز شد و باید گفت که این سه امتیاز برای هر یک از دو تیم می تواند حیاتی بوده و در سرنوشت پایان فصل هر یک، بسیار تاثیر گذار باشد. تراکتور چنانچه این تعداد امتیاز را در غروب آدینه تبریز به برادر کوچک خود تقدیم کند، امکان دارد در فاصله دو هفته مانده به پایان فصل صدر جدول را به نفت داده و لقب جدی ترین مدعی قهرمانی را نیز از دست بدهد که این می تواند برای هواداران پر شمار سرخپوشان تبریز، اتفاقی بسیار ناراحت کننده باشد.

از طرفی تیم گسترش فولاد هم با از دست دادن سه امتیاز این بازی، در بدترین حالت ممکن، امکان دارد تا رده چهاردهم پائین تر آمده و یک گام دیگر به خط قرمز جدول نزدیک تر خواهد شد. اگرچه امکان سقوط مستقیم آبی ها به لیگ دسته اول تا حدودی کم است، اما رفتن گسترش به پلی آف نیز می تواند برای فوتبال تبریز اتفاقی نگران کننده تلقی شود.

یا ببر، یا بباز، فقط مساوی نکن

اما فارغ از برد و باختی که به آن اشاره شد، یک نتیجه دیگر نیز وجود دارد که کاملا به ضرر فوتبال تبریز و به سود تیم های رقیب در بالا و پائین جدول خواهد بود، «تساوی» نتیجه ای است که حکم سم را برای این بازی دارد و بی گمان هیچ یک از تیم های تراکتورسازی و گسترش فولاد دوست ندارند که در پایان بازی روی تابلوی ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز، نتیجه ای مساوی حک شود.

شکی نیست که تقسیم امتیاز در این دیدار، به ضرر هر دو تیم خواهد بود و هواداران فوتبال تبریز را ناراحت خواهد کرد و در سوی مقابل، تیم های رقیب تراکتورسازی در بالای جدول و رقبای گسترش فولاد در پائین جدول را خوشحال کرده و این فرصت را در اختیار آنها خواهد گذاشت تا از توقف رقیب تبریزی شان استفاده کنند به همین دلیل بطور قطع همه تبریزی ها دوست دارند که بازی روز جمعه تراکتور و گسترش برنده داشته باشد و نتیجه مساوی به ثبت نرسد.

بازی های سخت رقبای تراکتور و گسترش

همزمان با بازی حساس تبریز، رقبای دو تیم تراکتورسازی و گسترش فولاد برابر حریفان خود به میدان خواهند رفت. مصاف نفت تهران در خانه پدیده مشهد، میهمانی سخت سپاهان در زمین استقلال خوزستان، پیکار دشوار فولاد در خانه تیم ملوان و البته دیدار تیم های پرسپولیس و پیکان، بازی هایی است که تبریزی ها به طور همزمان پیگیر نتایج آن خواهند بود.

در این میان نتیجه بازی استقلال خوزستان با سپاهان و ملوان با فولاد برای هر دو تیم تبریزی مهم است چراکه سپاهان و فولاد رقبایی جدی برای تراکتورسازی و استقلال خوزستان و ملوان رقبایی سرسخت برای گسترش فولاد به شمار می آیند و بر همین اساس باخت پیکان مقابل پرسپولیس، پیروزی پدیده برابر نفت و تساوی در انزلی و خوزستان نتایجی است که می تواند برای تونی و فراز ایده آل تلقی شود.

اما مصاف تیم های تراکتورسازی و گسترش فولاد شاهد حضور تعدادی از بازیکنان و حتی مربیان دو تیم برابر یاران سابق خواهد بود که در این بین قرارگیری فراز کمالوند برابر تیمی به نام تراکتورسازی، برای این مربی جوان بسیار سخت خواهد بود چراکه تراکتور پس از هشت سال تلاش و ناکامی، سرانجام با مربیگری فراز به لیگ برتر بازگشت و این باعث شده تا هواداران تراکتورسازی خاطرات خوبی با کمالوند داشته باشند.

علاوه بر کمالوند، ناصر فرشباف و عباس آقایی هم از جمله نفرات کادرفنی تیم گسترش فولاد هستند که تجربه رویارویی با تیم سابق خود تراکتورسازی را خواهند داشت و نفرات دیگری از جمله مرتضی اسدی، محمدحسن ابراهیمی، لئوناردو پیمنتا، سید محسن حسینی، علیرضا میرشفیعیان، مصطفی اکرامی و داود نوشی صوفیانی قرار است این بار با پیراهن گسترش فولاد برابر تیم سابق خود تراکتورسازی به میدان بروند که به این جمع باید حسن آذرنیا بازیکن، مربی و سرپرست سابق تراکتورسازی را نیز اضافه کرد که فردا روی نیمکت تیم گسترش فولاد می نشیند.

در سویی دیگر در تیم تراکتورسازی نیز بازیکنانی نظیر سامان نریمان جهان، مهرداد بایرامی، میر مهدی قریشی، محسن دلیر، شهریار شیروند، سعید آقایی، خالد شفیعی و احمد کامدار حضور دارند که پیش از این پیراهن تیم گسترش فولاد را به تن داشتند.

دیدار دو تیم همشهری تراکتورسازی و گسترش فولاد تبریز از چارچوب بازی های هفته بیست و هشتم رقابت های فوتبال لیگ برتر باشگاه های کشور از ساعت ۱۸ فردا (جمعه) در ورزشگاه یادگار امام (ره) این شهر به انجام می رسد.

..............................................

گزارش از: محمود نصیرپور

...............................................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است