پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   34993  | تاریخ خبر : 1394/04/09  | ساعت : 20:11

واکنش رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز به رسانه ای شدن اعتراضات پرستاران/

صومی: اگر در حق کسی اجحافی صورت گرفته، جبران می کنیم/ چیزی برای پنهان کردن نداریم


نصرنیوز: رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: اجرای طرح «قاصدک» همه دریافتی های کادر غیر پزشکی را در یک قالب می ریزد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش خبرنگار نصرنیوز، «محمدحسین صومی» امروز با حضور در جمع نمایندگان رسانه های آذربایجان شرقی با ادای توضیحاتی راجع به اعتراضات اخیر کادر پرستاری بیمارستان های تبریز، گفت: اجرای آزمایشی طرح قاصدک که تا پایان خرداد ماه انجام شد، مشکلات و ناهماهنگی هایی داشت که موجب اعتراض کادر غیر پزشکی بیمارستان های تبریز شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تاکید بر اینکه حق کسانی را که اجحافی در آن ها صورت گرفته می دهیم، گفت: ما حاضریم اگر در حق کسی اجحافی صورت گرفته جبران کنیم.

صومی در توضیح این طرح گفت: با قاصدک کسانی که در شیفت شب خدمت می کنند، 2.8 برابر کسانی که در شیفت صبح خدمت می کنند حقوق و مزایا می گیرند؛ قبلاً همه علاقمند بودند که در شیفت صبح به سر کار بیایند و برای این امر دنیال راه های مختلف می گشتند، اما حالا به این امر معترض شده اند.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح تا پایان خرداد ماه به صورت آزمایشی بود، گفت: با انجام اصلاحاتی در طرح و لحاظ کردن همه نظرات، این طرح اجرایی خواهد شد.

* حرف های مرا همانطور که می گویم منعکس کنید!

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز که از انتشار اخبار مختلف از اعتراضات کادر غیر پزشکی این دانشگاه در رسانه ها ناراضی به نظر می رسید، گفت: من خواهش می کنم حرف های مرا همانطور که می گویم منعکس کنید! ما کسی را به خاطر اعتراض توبیخ نمی کنیم، اما تعداد محدودی که با بی مسئولیتی شیفت کاری خود را ترک کردند در حق مردم و بیماران بستری خیانت کرده اند که با آنها طبق قانون رفتار خواهیم کرد.

صومی گفت: ما چیزی را پنهان نکردیم و خودسانسوری را هم قبول نمی کنیم؛ بله در دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعتراض هایی بوده و من و همکارانم نیز به این اعتراض ها رسیدگی کرده ایم و سعی در گره گشایی نموده ایم؛ من قول می دهم هیچ کس به صرف اعتراض کردن در دانشگاه با مشکلی مواجه نشود، اما کسانی که شیفت کاری خود را ترک کردند و جان بیماران را به خطر انداختند، عبارتی جز خیانت نمی تواند کار آن ها را توصیف کند.

وی اضافه کرد: حدود 10 درصد کارکنان ما به اجرای طرح قاصدک معترض بودند و از 19 هزار پرسنل دانشگاه، تعداد محدودی (30 الی 40 نفر) با ترک محل خدمت در شیفت کاری تخلف کردند که مطابق قانون با آنها رفتار خواهیم کرد.

* برخی رسانه ها به جامعه پزشکی توهین کردند

صومی در ادامه به عملکرد تعدادی از رسانه ها در پوشش خبری این رویداد انتقاد کرد و گفت: این درست نیست که با مصاحبه های صوری و انتشار عکس اعتراضات تهران، وضعیت را طور دیگری نشان داد. جملاتی در برخی گزارش های منتشر شده وجود دارد که توهین آشکار به جامعه پزشکی است.

او گفت: بنده همان روز اول در مصاحبه 4 دقیقه ای با یکی از خبرگزاری ها توضیحاتی دادم، اما همان مصاحبه با 22 غلط منتشر شد!

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: ما حق نداریم به عنوان متولی سلامت مردم به بهانه مشکلات صنفی خدمات پزشکی و درمانی را به مردم قطع کنیم.

صومی با انتقاد شدید از عملکرد تعدادی از رسانه ها، گفت: خبرنگار محترمی که به خود اجازه می دهد عکس های اعتراضات چند ماه قبل تهران را به جای اعتراضات دانشگاه علوم پزشکی تبریز جا بزند با مصاحبه های صوری به جامعه پزشکی توهین کند چه هدفی را دنبال می کند؟ خبرگزاری محترمی که به دنبال این قضایا بودید، ما حق نداریم از بیمار عکس بگیریم و چه بسا پرستارانی که معترض بودند راضی نبودند عکسشان و اسمشان منتشر بشود در رسانه های شما منتشر شود.

وی ادامه داد: ما با تک تک آنهایی که این گزارش های غلط را نوشتنند کار داریم و باید بیایند و اثبات کنند که آن عکس ها را از دانشگاه ما گرفته اند. این یعنی چه؟ جملاتی در گزارش های منتشر شده بود که اهانت آشکار به جامعه پزشکی کشور است.

* چیزی برای پنهان کردن نداریم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ادامه گفت: ما هیچ مسئله پشت پرده ای نداریم. اما اگر کسانی فکر می کنند بیمارستان ها محلی مناسبی برای رسیدن به اهدافشان هستند، بدانند کادر پزشکی، غیر پزشکی و همه در خدمت مردمند و من در این مورد بیش از این نیز حرفی ندارم.

* کاهش 12 درصدی سزارین

صومی در ادامه از پیگیری طرح تحول سلامت در استان گفت و با ذکر اینکه اجرای طرح تحول نظام سلامت و ترویج زایمان طبیعی در آذربایجان شرقی میزان زایمان سزارین در بیمارستان های دولتی دانشگاهی را 12 درصد کاهش داده است گفت: این میزان در بیمارستان های دولتی غیر دانشگاهی هشت درصد و در بیمارستان های خصوصی یک درصد بوده است.

وی در خصوص برنامه ارتقای خدمات سلامت به روستائیان و شهرهای زیر 20 هزار نفر نیز گفت: 36 هزار و 100 قلم تجهیزات پزشکی و اداری برای مراکز درمانی و خانه های بهداشتی با هزینه بیش از 84 میلیارد ریال تهیه شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اعلام اینکه 100 درصد ماماهای مورد نیاز سیستم های سلامت در مناطق روستایی و شهرهای زیر 20 هزار نفر تامین شده است، گفت: در خصوص پزشک خانواده نیز با تامین 394 پزشک میزان پوشش دهی این طرح به بالای 96 درصد رسیده است.

صومی گفت: 436 قلم دارو با اعتبار بیش از 71 میلیارد ریال و همچنین تمامی مکمل های غذایی مورد نیاز با هزینه تقریبی 31 میلیارد ریال تامین شده و خدمات بهداشت و درمان با اعتباری افزون بر 18 میلیارد ریال در این مناطق ارایه شده است.

* چتر پزشک خانواده برای 530 هزار نفر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص توسعه برنامه پزشک خانواده در مناطق حاشیه نشین و شهرهای بالای 20 هزار نفر استان، افزود: در حدود 530 هزار نفر جمعیت مناطق حاشیه نشین استان با ایجاد و راه اندازی پنج مجتمع سلامت با مشارکت بخش خصوصی تحت پوشش قرار گرفته است.

صومی همچنین به راه اندازی 21 پایگاه سلامت برای بیش از 600 هزار نفر از ساکنین شهرهای بالای 20 هزار نفر استان، پوشش بیش از 420 هزار نفر از ساکنان شهرهای بالای 20 هزار نفر استان با راه اندازی شش مجتمع سلامت دولتی اشاره کرد و در ادامه اظهار داشت: با واگذاری مجتمع های سلامت به بخش خصوصی در حدود 450 فرصت شغلی برای فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و پیراپزشکی ایجاد می شود.

* دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت در استان

وی کاهش میزان پرداختی بیمار، حمایت از ماندگاری پزشک در مناطق محروم، نظارت، مقیمی پزشک متخصص در بیمارستان، ارتقای کیفیت ویزیت، ارتقای کیفیت هتلینگ و ترویج زایمان طبیعی را از جمله دستاوردهای اجرای طرح تحول نظام سلامت در حوزه درمان شمرد و افزود: بیش از چهار هزار تخت بیمارستانی در استان وجود دارد، که از این تعداد یک هزار تخت نوسازی، دو هزار تخت بهبود استاندارد و هزار تخت باقی مانده تا پایان امسال مورد نوسازی و بهبود استاندارد قرار می گیرد.

صومی خاطرنشان کرد: بیش از 300 هزار نفر با اجرای طرح تحول سلامت از خدمات بستری و سرپایی بیمارستان های دانشگاهی بهره مند شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ادامه گفت: 292 پزشک در رشته های جراحی، داخلی، کودکان، بیهوشی، زنان و زایمان، طب اورژانس، ارتوپدی و اعصاب(داخلی و خارجی) در بیمارستان های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی بجز شهر تبریز مقیم شده اند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است