پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   46467  | تاریخ خبر : 1394/12/02  | ساعت : 07:45

//اطلاع رسانی// کاندیدای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی/

زهرا ساعی: بهارستان نیاز به نفسی تازه دارد/آذربایجان را کانون توجه منطقه می کنیم


نصر:  زهرا ساعی  شهریور سال ۵۹در محله مارالان تبریز دریک خانواده مذهبی وانقلابي به دنیا آمد،پدرش جانباز شهید احد ساعی پاسدار لشگر۱ ۳ عاشورا آذربایجان بوده است

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

که در طول سال هاي نبرد حق علیه باطل در جبهه های جنوب و غرب کشور حضور داشت ودر راه دفاع از این مرزوبوم این جانباز غیور اذربایجانی در اواخر آبان ماه سال ۹۳ به درجه رفیع شهادت نائل گردید.

دوران دبستان رادر مدرسه پیروزی محله مار الان گذرانده ودر  دهه ۷۰ به علت مشغله کاری پدر به همراه خانواده به تهران مهاجرت نمود. ،در سال ۷۷ در رشته شیمی و سپس زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تحصیل نمود. در سال های بعد در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته جغرافیایی سیاسی(ژئوپلیتیک) ادامه تحصیل داد.

از همان ابتدای ورود به دانشگاه در تشکلهای دانشجویی فعالیت داشته ودر چندین نشریه دانشجویی دبیر سرویس و سر دبیر بوده و  در سالهای اخیر تدریس در دانشگاه و همکاری با مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام از دیگر فعالیت های وی می باشد.

ساعی در حال حاضر دانشجوی دکتری جغرافیای سیاسی دانشگاه خوارزمی میباشد . همچنین در سوابق مدیریتی وی پژوهشگر مرکز مطالعات زنان دانشگاه تهران ، پژوهشگر معاونت پژوهش های سیاست خارجی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ، همکاری با معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران و همکاری با سازمان ملی جوانان دیده می شود .

زهرا ساعی در اواخرسال۹۲ از سوی استاندار تهران به عنوان مشاور استاندار ومدیر کل زنان و خانواده استانداری تهران منصوب شد.

وی تنها بانوی لیست اصلاح طلبان در حوزه انتخابیه تبریز، اسکو و آذرشهر است که وارد انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شده است و قصد دارد با حضوری متفاوت و با شعارهای منطبق با منطق نماینده مردم این خطه در بهارستان باشد.

در ادامه بخشی از گفت و گوی مفصل نصر با وی را می خوانید:

***

هدف و رويكرد جنابعالي از ورود به صحنه انتخابات چيست؟

بنده به عنوان یک نسل سومی و بالاخص به عنوان یک زن، وارد صحنه انتخابات شده ام. با توجه به عقبه ی سیاسی و سال ها حضور در تشکل های سیاسی دانشجویی و صحنه های سیاسی کسب تجربه کرده و با کار تشکیلاتی مسیر زندگی سیاسی خود را ادامه داده ام. به عنوان یک جوان احساس تکلیف کرده ام و با یک نگاه نو، همسو و همراه برای رشد، پیشرفت و آبادانی کشور وارد صحنه شده ام.

با توجه به وضعیت فعلی کشور که بایستی برای رشد و توسعه گفتمان اعتدال و عقلانیت در کشور کمک کنیم. ماهم به عنوان جوانانی که سال ها فعالیت سیاسی داشته ایم، با اعتماد به نفس و با این رویکرد که باید در رشد و توسعه کشور و بالاخص شهر عزیز و دوست داشتنی ام تبریز که رگ، ریشه و آبا و اجدادم را از این خاک می بینم و به مردم این شهر احساس تعهد دارم، تجارب و داشته هایی که تاکنون چه در تبریز و چه در مرکز کشور کسب کرده ام در خدمت مردمان عزیز شهرم در جهت رفع مسائلشان و ایجاد کانال ارتباطی برای رساندن پیام و خواسته های مردم به دستگاه ها و سازمان هایی که سال هاست با آن ها کار کرده ام، وارد صحنه انتخابات شده ام. بایستی کشور را در مسیر کار، تولید و نشاط اجتماعی و تعامل و توسعه واقعی همراهی کرد.

 

 به نظر جنابعالي نقش احزاب و جريان هاي سياسي در انتخاب مطلوب تا چه حدي اثر گذار است؟

در تمام کشور های پیشرفته احزاب نقش اساسی ایفا می کنند.متأسفانه احزاب در کشور ما با مشکلات مختلفی مواجه هستند و من نمی خواهم به این مسائل ورود کنم. احزاب در ایران نقاط ضعف متعددی چون ضعف ساختارسازی و عدم حرکت منسجم و مستمر سیاسی، دارند. اگر احزاب به خوبی در کشور ما بومی سازی می شدند و ساختارشان به صورت کامل شکل می گرفت و با فرهنگ و نگاه مردم ایران  احزاب قدرتمندی به وجود می آمدند، مردم نیز در انتخاب خود راحت تر و آگاهانه تر عمل می کردند.

 شرایط برای احزاب و کاندیداهای احزاب سخت بوده و فشار بر روی کاندیداها نیز زیاد است. برای مردم نیز انتخاب واقعا سخت شده است. در حالی که حزب می تواند از طریق معرفی تفکر و برنامه های کاندیدای خود، عمل کند اما متاسفانه در شکل کنونی کاندیدا ها تک تک، باید خود و برنامه های مورد نظرشان را برای مردم ارائه دهند و از طرفی مردم نیز باید برای شرکت آگاهانه در انتخابات دیدگاه و نظرات تک تک کاندیداها را ارزیابی کنند. در این صورت که هر دو طرف کاندیدا و مردم توان و انرژی مضاعفی را صرف انتخابات می کنند احتمال اینکه خدای ناکرده انتخاب شایسته ای صورت نگیرد، وجود دارد. همه این ها صدماتی است که کشور متحمل می شود و باعث کندی حرکت جریاناتی می شود که کشور را به سمت رشد و توسعه هدایت می کند.

شاخص هاي يك نماينده اصلح از ديد شما چيست و به نظرتان مردم چگونه مي توانند با درك اين شاخص ها نماينده اصلح را وارد مجلس کنند؟

شاخص ها مشخص هستند. زمانی که یک فرد کاندیدای انتخابات می شود باید خود را آماده ی مسئولیت سنگین نمایندگی مردم حوزه انتخابیه خود، کند. کاندیدا باید فردی با آگاهی کامل از نیازها، مشکلات و نگاه های مردم، مسائل داخل کشور، برنامه های رشد و توسعه کشور و موضوعات بین المللی، بوده تا در نهایت خروجی عملکرد آن به نفع کشور و مردم باشد.

 

شما به عنوان يك نماينده جوان تلاش در ورود به بهارستان داريد به نظرتان جوانان با حضور در مسند قانونگذاري تا چه حدي تاثيرگذار خواهند بود؟

جوانان ظرفیت های گرانقدری هستند و جوانانی که وارد عرصه سیاسی شده اند پله های فعالیت سیاسی را قدم به قدم طی کرده اند، از اصول اولیه تشکیلات سیاسی آگاه هستند و با توجه به اینکه جوانان حوزه فکری منظمی دارند نسبت به موضوعات نگاه برنامه مند، مدون و خط کشی شده ای دارند.

حضور جوانان در احزاب و تشکل ها می تواند نگاهی نو و خط فکری خاصی را برای آن ها به ارمغان بیاورد به گونه ای که بتوانند با آگاهی از مسائل مختلف سیاسی، اجتماعی و بین المللی، توانایی خود در تأثیر گذاری و انجام امورات را بسنجند.

 

اصلي ترين مطالبات مردم تبريز چيست و به نظرتان براي تحقق اين مطالبات نمايندگان چگونه مي توانند اثرگذار باشند؟

مطالبات مردم تبریز مشخص هست، مردم ما دارای فرهنگ غنی هستند و سطح توقع بالایی دارند که این توقع نیز به جا و صحیح است و نیازمند این هستیم که استان آذربایجان شرقی و تبریز را به جایگاه واقعی خود برسانیم.

مطالبات مردم در حوزه اقتصادی زیاد بوده و بالاخص موضوع بیکاری که در قشر جوانان استان غوقا می کند. باید در این خصوص و تمام حوزه ها چاره اندیشی شود که با همراهی و تعامل سازنده نمایندگان و مدیران استان با مرکز کشور، می تواند راه گشا باشد. نمایندگان ما همانند سایر وکلای استان های دیگر باید با روی گشاده امکانات را از مرکز کشور به تبریز سوق بدهند.

بایستی تبریز به عنوان کانون توجه کشور در حوزه های مختلف، اقتصادی، فرهنگی، تاریخی، گردشگری و آموزشی، قرار بگیرد و این موضوع نیز مسئولیت نمایندگان منتخب استان و بالاخص حوزه تبریز و شهرای اطراف آن را دو چندان می کند.

تبریز در جوار همسایگانی در منطقه قرار دارد که تبریز را به راه ورود ایران به اروپا تبدیل کرده است و این ظرفیت گران بهایی برای استان و شهر تبریز به شمار می آید. با توجه به وجود تنش در سایر مرز های ایران تنها  نقطه امن در ایران که کشور را به کشور های اروپایی متصل می کند، استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز است. شعار نیست و می توان این پتانسیل را عملیاتی کرد.

 

در اين دوره از انتخابات مستقل وارد صحنه مي شويد؟ اگر اين چنين است دليل اش را بفرماييد؟

بنده عضو حزب اعتدال و توسعه هستم و به عنوان نماینده اعتدال و توسعه در انتخابات شرکت کرده ام. ابتدا نیز پیشنهاد شرکت در انتخابات از حوزه تهران مطرح شد که بنده این پیشنهاد را قبول نکردم و دلیل من هم این بود که اگر قرار هست در انتخابات شرکت کنم و از پتانسیل هایی که در مرکز برای تسهیل جریان ورود تسهیلات به حوزه انتخابیه خود، استفاده کنم قطعا از حوزه تبریز که شهر خود و آبا و اجدادم بوده و نسبت به آن عرق دارم، شرکت خواهم کرد.

بنده در حال حاضر به عنوان نماینده حزب اعتدال و توسعه معرفی شده ام و در این انتخابات شرکت کرده ام اما با تمام گروه های سیاسی که قائل بر گفتمان اعتدال هستند، تعامل دارم. دست به دست یکدیگر داده ایم تا این امر مهم محقق شده و انشالله گفتمان اعتدال، عقلانیت و خرد ورزی را در کشور نهادینه کنیم تا بتوانیم در چشم انداز جدیدی که در پساتحریم برای کشور ترسیم شده است بیشترین بهره را برای کشور و بالاخص شهر تبریز و استان آذربایجان شرقی که تلاش مضاعفی برای مردم استان و شهر تبریز خواهم کرد، به ارمغان بیاورم.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (4)

سلام .خانم ساعی چند واحد درسی در دوره دکترا گذرانده اندوچقدر تجربه رسمی در امور اداری دارند؟ مردم تبریز نخبه های توانمند فراوانی دارند .
00:03:26 1395/01/22
مینا احمدی
  
فرهنگی بابت دن تبریزه و آزربایجانا نینیه جاقسان؟فساد اداری و سیاسینین قاباغیندا نه ایش گوره جاقسان؟مجلیسه گئدندن سورا آذزبایجان یاددان چیخیب تهراندان یاپیشاجاقسان یا اورموگولون قویوب زاینده روددان دانیشاجاقسان؟لوطفن نظریزی آچیقلایین
16:36:04 1394/12/02
ائلشن
  
تشکر
07:42:07 1394/12/10
نیما
  
خانم زهرا ساعی نماینده مجلس شورای اسلامی خسته نباشید خداقوت.. بنده از کارکنان بنیاد شهید و امورایثارگران تبریز از سال ۱۳۸۲ حالت اشتغال شدم تمام همکاران همشرایط من در سال ۱۳۸۵ به حق و حقوق جانبازی برخوردار شدندمتاسفانه بنده محروم از تمام حق و حقوق جانبازی هستم چرا باید فرق گذاشت تمام همکاران و همشرایط من سالهاست به حق و حقوق جانبازی رسیدند بخدا این ظلم است تورا خدا خودت قضاوت کنیدتا کی بی عدالتی …من شکایتم را پیش جز خدا میتوانم ببرم که هم در این دنیا وهم در آخرت پیش خدا شکایت خواهم کرد خانم ساعی نماینده مجلس شورای از شما استدعا دارمدستور فرمائید بنده اعاده بکار بشوم تا حق و حقوق بنده مثل همکارانم به مزایای جانبازی برسم بی عدالتی های که به من شده به شدت ناراحتم شب و روز خواب ندارم دارم میسوزم در رنج و عذاب هستم دستمان به جای بند نیست لطفا خواهش میکنم شما بعنوان نماینده مجلس دلسوز که از همین مردمید با بر قراری عدالت و حق را به صاحب حق برسانید تورا خدا این در خواست من را بی پاسخ نگذارید خواهش میکنم التماستان میکنم در پایان شما را به خداوند منان میسپارم ضمنا بنده از دوستان پدرتون بودم خدا وند روحشان شاد کنند واقعا یک فرشته بودند حتما پدر شهید تون بشما افتخار میکنند کد ملی ۱۶۷۰۰۷۶۴۰۷ تبریز جانباز ۲۵ درصد
18:23:41 1395/05/27
یونس داور بالابگلو تبریز
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است