پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   46976  | تاریخ خبر : 1394/12/10  | ساعت : 15:36

معاون وزیر نیرو خبر داد:

بازنگری در ساخت ۱۱۹سد


نصر: معاون وزیر نیرو با بیان اینکه ۱۱۹ سد در دست ساخت کشور مورد بازنگری قرار گرفته است، گفت: هزینه شیرین‌سازی هر مترمکعب آب دریا ۵۴۰۰ تومان است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، رحیم میدانی درباره برنامه وزارت نیرو برای توقف ساخت سدهای جدید و همچنین بازنگری اساسی در طرح‌های سدسازی کشور گفت: وقتی پروژه‌های سد‌سازی را بررسی کردیم، به چند دلیل احساس کردیم که باید در پروژه‌های سد‌سازی بازنگری کنیم.

یک دلیل مهم تغییرات اقلیم است که نشان می‌دهد از حدود ۱۵ سال پیش تاکنون وقتی آمارهای بارش را تحلیل می‌کنیم، نشان می‌دهد که با یک شکست هیدرولوژیکی مواجه شده‌ایم. این مقام مسوول در وزارت نیرو ادامه داد: درست است که در بارش‌های سالانه دچار نوسان می‌شویم؛ ولی گاهی این نوسانات یک روند کاهشی شدیدی به خود می‌گیرد که اصطلاحا می‌گوییم نوعی شکست در آن ایجاد شده است.

معاون وزیر نیرو افزود: اگر این بازنگری انجام نشود، نوعی مشکلات زیست محیطی در کشور ایجاد خواهد شد. علاوه بر این، مساله دوم این است که تعدادی از سدها به‌صورت نقطه‌ای مورد مطالعه قرار گرفته بودند؛ به این معنی که تصمیم‌گیری‌ها برای سدسازی بر مبنای تاثیرگذاری حوضه آبریز نبوده و تنها طبق یک محدوده کوچک تصمیم‌گیری و سدسازی شده است. معاون وزیر نیرو اظهار کرد: یک دلیل دیگر این بود که مهندسان مشاور در مطالعات سدسازی حقابه محیط زیست را به‌صورت کامل ندیده بودند؛ یعنی اینکه مشاورین باید بپذیرند که چگونه وقتی سدی در حال مطالعه است،

باید حقابه‌بران حقیقی آن مانند کشاورزان نیز در نظر گرفته شوند. وی خاطرنشان کرد: رعایت حقوق حقابه‌بران در بازنگری طرح‌های سدسازی کشور بسیار برجسته است. ما نمی‌توانیم جلوی آب را بگیریم و حقوق حقابه‌بران نادیده گرفته شود. معاون وزیر نیرو ادامه داد: یک دلیل دیگر بازنگری طرح‌های سدسازی این بود که باید بپذیریم توصیه کشور در آینده نیازمند توسعه صنعت است.

ما باید از محل سدهای در حال ساخت، آبی هم کنار بگذاریم که بتوان آن را به صنعت اختصاص داد. معاون وزیر نیرو افزود: در حال حاضر بیش از ۱۱۹ سد در حال اجرا مورد مطالعه و بازنگری قرار گرفتند و ما سدی داشتیم که قرار بود ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب تنظیم کند که ما بعد از بازنگری، آن را به ۶۰ میلیون متر‌مکعب کاهش دادیم.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

در مورد سدهاي ساخته شده اطراف درياچه اروميه هم تجديد نظر كنيد كه درياچه خشكيد
21:11:32 1394/12/10
امين
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است