پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   58301  | تاریخ خبر : 1395/07/09  | ساعت : 11:53

معاون استاندار آذربایجان شرقی خبرداد:

دست یابی تبریز به سرانه استاندارد فضای سبز


نصر: معاون استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به فعالیت های گسترده در خصوص ایجاد فضای سبز در تبریز گفت: در آینده نزدیک تبریز صاحب سرانه استاندارد فضای سبز خواهد بود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، محمد صادق پور مهدی در مراسم بهره‌برداری از پارک پیوند و پارک طبیعت تبریز گفت: در سه سال اخیر ده‌ها هکتار به مجموعه فضای سبز تبریز افزوده شده است، توسعه فضای سبز در آرپادره سی، توسعه پارک ائل گلی، عباس میرزا باعث افزایش سه متر به سرانه فضای سبز تبریز شده است.

رئیس شورای سازمان عون بن علی و پارک طبیعت شهرداری تبریز گفت: شهر تبریز از زمان قدیم به باغ شهر مشهور بود اما در چند دهه گذشته به دلیل توسعه شهری و وضعیت بخصوص شهر از یک سو و افزایش جمعیت و وضعیت خاص شهر باغهای متعدد شهر تغییر کاربری یافته و به فضاهای مسکونی تغییر یافتند.

پورمهدی با اشاره به اینکه شهردار و شورای شهر تبریز پشتیبانی و حمایت خوبی از اجرای طرح های توسعه فضای سبز و محیط زیست داشته‌اند گفت: قطعا بدون همراهی و کمک شهردار تبریز توسعه فضای سبز شهر مقدور نبود البته توسعه فضای سبز و پارکهای تبریز باید تداوم داشته باشد تا به زودی به سرانه استاندارد فضای سبز دست یابیم.

وی با اشاره استفاده برخی شهروندان از رفوژ وسط خیابان و فضای سبز کنار خیابانها به عنوان محل پیک نیک و استراحت اظهار داشت: با وجود پارکهای بزرگی نظیر عباس میرزا، ائل باغی، مجموعه تفرجگاهی عینالی و سایر پارک‌های شهر شایسته نیست که شهروندان کنار خیابان و وسط رفوژ خیابانها را محل استراحت و یا پیک نیک انتخاب کنند و در این راستا باید رسانه ها اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی کنند.

معاون استاندار آذربایجان شرقی اظهار داشت: بسیار خوشحالم که بگویم که در سه سال اخیر در کنار فعالیت‌های و تلاش در دیگر کارها در استان خوشبختانه در رابطه با فضای سبز نیز قدم‌های بسیار خوبی برداشته شده است افزایش سه متری فضای سبز در دو سه سال اخیر کار بسیار بزرگی بوده است که در تبریز اتفاق افتاده است و باید قدردان زحمات تلاش‌گران باشیم.

پورمهدی با اشاره به وسعت بالای پارک عباس میرزا و حضور کم شهروندان در این پارک گفت: پارک عباس میرزا ظرفیت بزرگی برای گذران اوقات فراغت و استراحت شهروندان را دارد اما با این حال میزان حضور شهروندان در پارک 2 هزار هکتاری عباس میرزا کم است.

معاون استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به ابتکار شهرداری تبریز و سازمان عون بن علی در احداث پارک پیوند گفت: من نمونه و مشابه این پارک را در سایر شهرهای کشور ندیده ام و قطعا وجود چنین پارکی مکانی سالم و امن برای جشن و شادی ایجاد خواهد کرد ضمن از ایجاد ترافیک در نقاط مختلف شهر در زمان تردد کاروان های عروسی جلوگیری خواهد کرد.

پور مهدی با تاکید بر اینکه ازدواج قطعا نقطه عطف زندگی هر فردی است اظهار داشت: کاشت درخت در بهترین روز زندگی یک زوج کاری فرهنگی است که تاثیر عمیق در زندگی فردی زوجین خواهد داشت و این امر فرهنگ سازی بسیار زیبایی نیز می باشد که شایسته شهر اولین ها نیز است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

لطفا و حتما سری به مرکز شهر بزنید خسته از ترافیک مزمن، جایی برای پارک خودرو پیدا نمی کنید چرا شهرداری پارکینگ های کافی احداث نمی کند؟ شما از 4راه آبریان تا میدان راه آهن ؛ از میدان ملل متحد تا طالقانی چند تا پارکینگ می توانید پیدا کنید؟ سرانه پارکینگ هر اتوموبیل چقدر است؟ اما فضای سبز.... این فضا باید در دسترس باشد تا همواره بتوان به راحتی استفاده نمود شما وقتی به بازار می روی خسته از خرید و گشت و گذار و دود و سروصدا، آیا جای مناسبی برای استراحت پیدا می کنی؟ سرانه فضای سبز در محدوده آبرسان تا راه آهن چقدر است؟ هر شهروند اگر بخواهد همراه خانواده اش کمی در فضای آزاد تفریح کند آیا این امکان باید در محله اش و نزدیکی محل سکونتش باشد یا اینکه در کوه عینالی و آرپا دره سی؟ آقایان بجای احداث فضای سبز در مرکز شهر و محلات، در مناطق دور از شهر پارک احداث کرده اند تا آمارشان درست در بیاید. من یا پدر یا مادر پیرم یا همسر و فرزندم اگر خواستیم عصری یک ساعت به پارک برویم آیا باید ماشین برداریم و به دامنه عینالی و آرپادره سی مسافرت کنیم؟ مکان‌یابی فضای سبز نکته‌ای که درخصوص فضای سبز از اهمیت بالایی برخوردار است، مکان‌یابی آن میباشد. جین‌جکوب ، منتقد شهرسازی معاصر معتقد است که « پارک باید در جایی باشد که زندگی در آن موج میزند، جایی که در آن ، فرهنگ و فعالیتهای بازرگانی و مسکونی است. تعدادی از بخشهای شهری، دارای چنین نقاط کانونی ارزشمندی از زندگی هستند که برای ایجاد پارکهای محلی یا میادین عمومی ، مناسب به نظر میرسند. بر این اساس مکان‌یابی فضای سبز باید از اصولی چون « مرکزیت ، سلسله مراتب و دسترسی» تبعیت کند : مرکزیت فضای سبز به این مفهوم است که فضای سبز حتی‌المقدور در مرکز محله، ناحیه و یا منطقه شهری مکانیابی شود. همچنین فضاهای سبز در مقیاسهای متفاوت اعم از پارکهای محله‌ای، منطقه‌ای و امثال آنها ، باید با ساختار کالبدی متناظر خود انطباق داشته باشد، به عنوان مثال پارک منطقه‌ای در محدوده منطقه پیشنهاد شود. یکی از معیارهای دیگری که در مکان‌یابی فضای سبز باید به آن توجه شود، معیار « دسترسی» است. به این مفهوم که پارکهای شهری باید از چهار جهت به شبکه ارتباطی دسترسی داشته باشند تا بدین طریق هم جمعیت بیشتری از آن استفاده کند و هم امکان نظارت اجتماعی و امنیت پارک افزا... --ادامه نظر--
19:24:39 1395/07/09
محمد تبریزلی
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است