پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   58305  | تاریخ خبر : 1395/07/09  | ساعت : 13:27

گزارش/

سرهای بی سرا در آستارا !


نصر: افزایش سالمندان یک جامعه موفقیت سیاست های بهداشت و سلامت جمعیت جوان را نشان می دهد، اما دوره سالمندی مانند دوران نوزادی به مراقبت خاص نیاز دارد و سالمندان در صورت محرومیت از محبت خانواده، به مراکز نگهداری و سرای سالمندان سپرده می شوند که آستارا چنین سرایی ندارد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل ازایرنا، سالمند براساس تعریف علمی به فرد بالای 60 سال سن اطلاق می شود و در کشور ما سازمان بهزیستی برای بهبود شرایط زندگی آنها امکانات و خدمات مختلفی ارایه می کند تا جامعه هدف بتواند با کمترین آسیب جسمی و روحی به زندگی خود ادامه دهد و منزلت انسان ها در دوران سالمندی حفظ شود.
شهرستان مرزی بندر آستارا در غرب استان گیلان 86 هزار نفر جمعیت دارد و به گفته حسن احمدی مدیرشبکه بهداشت و درمان این شهرستان، هشت هزار و 587 نفر از جمعیت آستارا بالای 60 سال سن و در ردیف افراد سالمند هستند و از این تعداد دو هزار و 759 نفر در روستاها و پنج هزار و 828 نفر در شهر آستارا زندگی می کنند.
وی می گوید: خود مراقبتی در بهبود زندگی سالمندان اهمیت بسیار دارد و برنامه های خودمراقبتی برای جمعیت سالمند آستارا در شش مرکز بهداشتی درمانی و 23 خانه بهداشت اجرا و به آنها تغذیه سالم، ورزش، مراقبت های بهداشتی دهان، دندان و ایمن سازی بدن در مقابل بیماری های عفونی توصیه می شود.

وی اعلام کرد که امسال برنامه های هفته ملی تکریم سالمندان (از چهارم تا دهم مهرماه) با شعار(نه علیه هر گونه تبعیض سنی) اجرا می شود و ترویج فرهنگ و آموزه های خودمراقبتی و برگزاری دوره آموزشی برای سالمندان تحت پوشش کمیته امداد، از برنامه های شبکه بهداشت و درمان آستارا در هفته ملی تکریم سالمندان است.

پارک معلم شهر آستارا در مرکز این شهر از محل های نشست و گفتگوی سالمندان با همدیگر است و پیرمردی که در کنار مرد سالخورده دیگری در نیمکت نشسته است در پاسخ به چگونگی گذران دوره سالمندی اش می گوید: فرزندانم از من مراقبت می کنند اما بسیاری از سالمندان آستارا به علت نداشتن سرپرست و مشکلات دیگر به مراکز نگهداری سالمندان در رشت مراجعه کرده اند و علاوه بر مشقت پیری و سالخوردگی، فاصله زیاد مرکز استان با آستارا آنها را رنج می دهد.

با وجود بیش از هشت هزار نفر سالمند در آستارا مسوول امور اجتماعی اداره بهزیستی این شهرستان از تحت حمایت قرار گرفتن 215 سالمند بالای 60 سال در این اداره خبر می دهد که 50 نفر از آنها مرد و بقیه زن هستند.
ناهید فیاضی می گوید: بیشتر این سالمندان ساکن شهر آستارا هستند و اغلب سالمندان ساکن در روستاهای این شهرستان برای بهبود شرایط زندگی خود به کمیته امدادامام (ره) آستارا مراجعه می کنند.
وی اعلام می کند: ماهیانه برای هر سالمند 530 هزار ریال از سوی اداره بهزیستی به عنوان مستمری پرداخت می شود و اگر یک سالمند افراد تحت تکفل هم داشته باشد، در نهایت میزان مستمری قابل پرداخت به وی از مبلغ یک میلیون ریال تجاوز نمی کند.
وی تامین هزینه درمان، تعمیرات مسکن، پوشش بیمه، توالت فرنگی رایگان، معرفی به دستگاه ها و اداره های مرتبط برای دریافت انشعاب رایگان گاز، برق و آب، ترخیص رایگان از بیمارستان های دولتی و تداوم درمان و عمل جراحی با هماهنگی اداره کل بهزیستی استان را از خدماتی اعلام می کند که از سوی دولت به سالمندان آستارا ارایه می شود.
فیاضی ادامه می دهد: بیشتر سالمندان آستارا از بیماری های خاص نظیر سرطان، قند و ناراحتی های عصبی، مشکلات ادراری و ناسازگاری با خانواده رنج می برند و به مراقبت های ویژه نیاز دارند و هرچه منابع مالی اداره بهزیستی افزایش یابد، امکان خدمات رسانی بیشتر به جامعه هدف فراهم خواهد شد.
او می گوید: اگر سالمندی پرستار نداشته باشد به فردی که از وی نگهداری می کند حق پرستاری پرداخت می شود اما اگر سالمند، فاقد خانواد باشد برای ادامه زندگی به مرکز نگهداری سالمندان در خارج از آستارا معرفی می شود.
مسوول امور اجتماعی اداره بهزیستی آستارا معتقد است که خانواده ها بهترین مراقب و نگهدارنده برای سالمندان هستند و روا نیست پدربزرگان و مادربزرگانی که عمر خود را برای تربیت و رشد فرزندان خویش صرف کرده اند به حال خود رها شوند و حتی در صورت واگذاری یک فرد سالمند به مرکز نگهداری، خانواده وی نباید روابط خود را با او قطع کند.
فیاضی ادامه می دهد: اگر خانواده هایی که سالمندان خود را به مراکز نگهداری واگذار کرده اند در اعیاد و مناسبت های مختلف، سالمند خود را به جمع خانواده بازگردانند و روحیه ادامه حیات را در کالبد آنها بدمند، بسیاری از مشکلات روحی و روانی آنها برطرف خواهد شد.
وی می گوید: انسان های نیکوکار و خیر در آستارا زیاد است اما آنگونه که با کمیته امدادامام (ره) همکاری می کنند با اداره بهزیستی این شهرستان تعامل لازم را ندارند و انتظار داریم به خاطر جلب رضای خدا و نیت خیر خود، به تامین نیازهای سالمندان و افراد تحت حمایت اداره بهزیستی نیز همت به خرج دهند.
ابرهیم روشن روان کارشناس توانبخشی اداره بهزیستی آستارا نیز می گوید: این اداره بر اساس قانون از سالمندان دارای معلولیت حمایت می کند و به طورمعمول سالمندان سالم به سراغ ما نمی آیند و آن عده که تحت حمایت این اداره هستند از ناراحتی هایی نظیر نابینایی، ناشنوایی و سکته رنج می برند.
وی می افزاید: تقاضای سالمندان برای برخورداری از خدمات بهزیستی در کمیسیون تشخیص معلولیت این اداره بررسی و در صورت تایید برای آنها کارت سالمندی صادر می شود؛ به تناسب شدت و نوع معلولیت ازخدمات رایگان دولت، نظیر مستمری ماهیانه، عینک، سمعک، ویلچر، هزینه های درمان و بستری در بیمارستان ها بهره مند می شوند.
وی ادامه می دهد: در مراجعه سالمندان برای برخورداری از تسهیلات بهزیستی، وضعیت و سابقه بیمه و حقوق آنها استعلام می شود و نسبت به پوشش بیمه سالمندان فاقد بیمه و حقوق اقدام می کنیم.
روشن روان می گوید: آستارا فاقد سرای سالمندان است اما در مرکز خصوصی توانبخشی جسمی حرکتی (سعادت) در روستای ویرمونی این شهرستان که از سه سال پیش با ظرفیت نگهداری 50 خانم بالای 14 سال ایجاد شده است، حدود 20 معلول نگهداری می شود و تعدادی از آنها سالمند هستند.
وی اعلام می کند که دولت از طریق اداره بهزیستی به مراکز خصوصی توانبخشی و نگهداری سالمندان، به ازای نگهداری از هر فرد ماهیانه چهار میلیون ریال یارانه پرداخت می کند و بخش دیگری از هزینه نگهداری افراد معلول یا سالمند، از ناحیه خانواده های آنها تامین می شود.
در عین حال نازنین شهبازی رئیس اداره بهزیستی آستارا از نیاز جدی این شهرستان به سرای سالمندان برای نگهداری، توانبخشی و حفظ منزلت انسان های بالای 60 سال خبر می دهد.
وی می گوید: سالمندان آستارا در صورت نیاز به مراقبت، به مراکز نگهداری و سرای سالمندان مرکز استان گیلان سپرده می شوند و برای نگهداری از سالمندان به خصوص آقایان بالای 60 سال در این شهرستان، نیاز بیشتری به وجود مراکز مربوطه احساس می شود.
وی ادامه می دهد: سرای سالمندان ومراکز فعلی نگهداری از آنها از یارانه دولت برخوردار هستند اما دولت به جای پرداخت یارانه به مراکز و سرای سالمندان جدید، با تامین تسهیلات کم بهره و معافیت بیمه ای کارکنان مربوطه از آنها حمایت می کند.
خانم شهبازی با تاکید بر نیاز آستارا به داشتن سرای سالمندان از سرمایه گذاران، کارآفرینان و فعالان بخش خصوصی می خواهد با استفاده از مشوق های دولت به ساخت مراکز نگهداری و سرای سالمندان در این شهرستان اقدام کنند و با تامین شرایط زندگی مناسب برای جمعیت بالای 60 سال نیازمند نگهداری در آستارا، دعای خیر آنها را ره توشه آخرت خویش قرار دهند.
باتوجه به آنچه گذشت و با عنایت به اینکه امور خدماتی و توانبخشی سازمان بهزیستی در کشور به بخش خصوصی واگذار می شود، امید است خیران، فعالان و سرمایه گذاران بخش خصوصی با مشارکت اقتصادی و ساخت مراکز نگهداری و سرای سالمندان در آستارا، گل لبخند را در لب های سالخوردگان این دیار شکوفا کنند و حسرت دوری و دیدار نوه ها را از دل سالمندان بزدایند.

گزارش از عیسی پاشاپور

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (2)

آفرین بر نصر.
17:39:01 1395/07/09
ناصر
  
با عنایت به این که جمعیت سالمندی ایران رو به افزایش است لذا لازم است برنامه ریزی متناسب با جمعیت باید صورت گیرد تا خدمات مورد نیاز این قشر از جامعه به ایشان ارائه گردد اما مسئولان توجه چندانی به این مقوله ندارند و اگر به همین منوال ادامه یابد این موضوع در آینده تبدیل به چالش خواهد گردید
11:44:00 1395/07/10
بابک
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است