پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   60345  | تاریخ خبر : 1395/08/16  | ساعت : 15:47

گفت و گوی اختصاصی نصر با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی:

اجازه نمی دهم، منافع دانشگاه فدای برخی مسایل شود/ راه اندازی بیمارستان امام سجاد(ع) تبریز تاپایان امسال


نصر: کلانشهر تبریز به عنوان یکی از قطب های علمی و درمانی شمال غرب کشور همه روزه میزبان بیمارانی از استان ها و کشورهای همجوار است .

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

با وجود مراکز متعدد درمانی در این استان همچنان نیاز به احداث مراکز جدید ضروری به نظر می رسد. افتتاح رسمی بیمارستان امام سجاد(ع) تبریز که با سرمایه گذاری دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی وقت طی سال گذشته افتتاح شد بارقه های امید برای افزایش ظرفیت مراکز درمانی این استان را بین شهروندان تبریزی ایجاد کرد.

اما این افتتاح طولی نکشدی که با بسته شدن درهای این بیمارستان همراه شد. شائبه های مختلفی در خصوص افتتاح نمادین و عدم تکمیل این مرکز درمانی در اذهان مطرح شد تا اینکه "سید جواد انگجی" رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی به سئوالات ما در این خصوص همچنین وضعیت کنونی این دانشگاه پاسخ داد.

"سید جواد انگجی" به سال 1325 هجری شمسی در تبریز دیده به جهان گشوده است، وی سابقه دو دوره نمایندگی مردم تبریز ، اسکو آذرشهر را در کارنامه خود دارد و ی از تیر ماه 1394 عهده دار مدیریت یکی از بزرگترین و پر جمعیت ترین مراکز علمی دانشگاهی کشور شده است و با ادغام مراکز دانشگاه آزاد اسلامی استان ها به عنوان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی فعالیت خود را آغاز کرده است.

***

آقای دکتر آژانس خبری تحلیلی نصر از جمله معدود رسانه های استان به شمار می رود که دارای بخش جداگانه "حوزه و دانشگاه " است، با توجه به سابقه سیاسی و اجتماعی جنابعالی ارزیابی تان از فعالیت این رسانه دیجیتال چیست؟

علاوه بر شفافیت وصداقت به عنوان اصول اولیه وخدشه ناپذیر عرصه اطلاع رسانی، ایفای وظیفه آگاهی بخشی به مردم از اهمیت بالاتری برخوردار است .

یک رسانه اگر بتواند در راستای عمل به این وظیفه مقرون به توفیق باشد آن وقت است که اعتماد مخاطبان را جلب نموده و انگیزه پیگیری مطالب و اخبار ایجاد شده و در نهایت به آن مرتبه از اعتماد نایل می شود.

پایگاه اطلاع رسانی نصر نیوز یکی از پر بازدید کننده ترین سایت خبری استان محسوب می شود.

دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی به عنوان یکی از مراکز دانشگاهی پرجمعیت و با سابقه کشور جایگاه برجسته در بین مراکز علمی داشته است و در طول سال های گذشته فراز و نشیب های فراوانی نیز به خود دیده است، آقای دکتر انگجی جنابعالی به عنوان رئیس یکی از مراکز دانشگاهی بزرگ کشور گزارشی از آخرین وضعیت این دانشگاه را بیان نمایید؟

اگر نیم نگاهی به بدو تاسیس دانشگاه آزاد بیندازیم شاهد کارنامه درخشان با وجود مخالفت ها از زمان تاسیس این دانشگاه هستیم این در حالی است که هیچ دستگاه دولتی و وزارت علوم از ما حمایت مالی نکرده است تنها عامل موفقیت ما فقط نیت کارهایمان بوده که با عزم و اراده موفق به کسب رتبه های برتر نایل گشتیم امروز نیز جایگاه چهارم کشوری در بین 400دانشگاه آزاد را به خود اختصاص دادیم.

تاسیس دانشگاه آزاد از جهات مختلفی اعم از اقتصادی واشتغال زایی از نظر علمی وفرهنگی برای کشور و استان مفید بوده از جمله 400 واحد در کشور و در استان آذربایجان شرقی با 35 واحد به طور مستقل از دولت اداره می شود که نه تنها هیچ گونه بار مالی برای دولت ندارند از جهتی باعث اشتغال زایی و به طبع آن باعث رونق اقتصادی استان و کشور می شود و سالانه بیش از پنج میلیون نفر فارغ التحصیل می شوند.

آیا امسال در رشته های جدید جذب دانشجوی داشته اید و هم اکنون چه تعداد هیات علمی در دانشگاه فعالیت دارند؟

واحد تبریز بزرگترین واحد دانشگاهی کشوری با 35واحد استانی و 600 هیات علمی در واحد مرکزی تبریز با بیش از 800 کارمند در تبریز اداره می شود و امسال نیز 80عنوان رشته تحصیلی اضافه شده است .

 

آقای دکتر انگجی با وجود گسترش رشته های دانشگاهی و اخذ مجوز به ویژه در رشته های پیراپزشکی از جمله پرستاری ودندانپزشکی همچنان درهای بیمارستان امام سجاد با وجود افتتاح به دست رییس مجلس وقت همچنان بسته است مشکلات اساسی در این زمینه را مطرح کنید ؟

[با کمی تامل پاسخ داد]  اجازه نمی دهم که منافع و مسایل دانشگاهی فدای بعضی از مسایل شود، برای من اولویت منافع دانشگاه وخدمت است ما دنبال بزرگنمایی نبوده ایم و نیستیم، در این زمینه با مشکلات چندی روبه رو بودیم از جمله این  مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم صدور مجوز از وزرات علوم پزشکی، تکمیل نشدن کارهای عمرانی، نبود تجهیزات تختی و پزشکی، نبود زباله سوزی ، از جمله مشکلاتی بود که با وجود افتتاح پا برجا بودند.

هم اکنون 98درصد کارهای عمرانی به پایان رسیده است و با هماهنگی های اداری و قانونی با وزارت بهداشت و درمان علوم پزشکی استان برای تایید مجوز به تهران ارسال گردیده است .

امیدواریم تا پایان امسال کار آموزشی ودرمانی را کامل راه اندازی کرده و فعالیت بیمارستان شروع شود.

ناهماهنگی اداری و قانونی از دیگر علت های به تاخیر افتادن راه اندازی این بیمارستان به شمار می رود.

آیا دانشگاه آزاداسلامی در حمایت از شرکت های دانش بنیان برنامه ای دارد ؟

به نکته خوبی اشاره کردید در برنامه پنج ساله ششم به ویژه از سال 92 به بعد و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری مراکز آموزش عالی برای موفقیت و رشد سیاست اقتصاد دانش بنیان و توسعه علم را در مراکز آموزش عالی را سرلوحه کار خودشان قرار دهند دانشگاه آزاد استان نیز از این امر غافل نشده است و از واحدهای اقتصاد بنیان که دارای ظرفیت لازم هستند غافل نشده ایم و از آنها حمایت لازم را می کنیم و هم اکنون نیز سه شرکت دانش بنیان در زمینه تجهیزات پزشکی و چند شرکت نیمه دانش بنیان فعالیت می کنند دانشگاه آزاد دارای ظرفیت های و ظرفیت های متعددی است از جمله دستگاه ها و آزمایشگاه های روز دنیا را دارا هستیم برای معرفی و جذب فعالان امکانات دستگاه ها را به صورت کتابچه در واحدهای مختلف در اقصی نقاط شهر واحدها و ادارات و سازمان ها عرضه کردیم ودر این زمینه نیز برای دسترسی آسانتر سامانه آزمایشگاه همکار با عنوان (ساما) طراحی شده تا بتوانیم حداکثر استفاده را در جهت دانش بنیان از دستگاه ها را داشته باشیم.

 

زمینه های رشد کمی وکیفی و توسعه در دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید ؟

توسعه همیشه از کمیت شروع می شود ولی پایداری آن بستگی به کیفیت عملکرد آن مجموعه دارد.

اما در این زمینه صرفا رشد کمی و نمره دهی با نظارت دقیق و منطقی با همکاری مدیران با کیفیت با اساتیدی که در دانشگاه مسیر را به سمت نمره دهی سوق می دهند برخورد می کنیم،

در جهت کیفی شدن واحدها از جمله دانشگاه آزاد ایلخچی موفق به کسب رتبه سوم جهانی در زمینه ربات های انسان نما شده اند ما معتقدیم که رسیدن به پیشرفت و اهداف والا با همراهی افراد لایق ممکن است به همین دلیل توجهی به بزرگ نمایی کارهای کمی و عمرانی نداریم و هم اکنون 35 واحد زیر نظر واحد تبریز اداره و برنامه ریزی می شود آنچه برایمان حایز اهمیت است خروجی  و نتیجه رسیدن به اهداف است.

با تشکر از فرصتی که در اختیار آژانس خبری تحلیلی نصر قرار دادید.

........................................................

گفت و گو از محمد سهرابی – الهام السادات دوستی

........................................................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است