پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   65989  | تاریخ خبر : 1395/11/28  | ساعت : 17:38

گزارش «نصر» از نشست یادبود مجاهدین 29 بهمن تبریز/

اولین سیلی که تبریز به طاغوت زد


نصر: "امام خمینی" فرمود: «اولین سیلی را تبریز به طاغوت زد» در اتفاق ها و رویداد های بزرگ عوامل  موثر بسیاری وجود دارد، اولین عامل موثر در 22 بهمن تحقیر شدن مردم توسط حکومت طاغوت بود که موجب خشم و قیام مردم را در 29 بهمن 56 فراهم آورد تا پایه و اساس انقلابی بزرگ برای تغییر سرنوشت کشور رقم زده شود. 

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، نشست یادبود مجاهدین 29 بهمن تبریز در اداره اسناد وکتابخانه ملّی تبریز، با حضور جمعی از مجاهدین همیشه جوان روزهای طاغوت برگزار شد.
این گزارش حاکی است، در آستانه سالگرد قیام خونین 29 بهمن سال 56 تبریز در طی نشستی یاران دیرین مجاهد گرد هم آمدند تا عطر روزهای جهاد را بار دیگر در فضای تاریخی ساختمان اسناد به مشام یکدیگر برسانند. چهره های سالخورده ای که هر چین اش نشان از روزهای اسارت در بندهای تاریک و رعب انگیز زندان ها دارد، به هر کدام که نگاهی می اندازی  چشمی خیره شده بر گوشه ای دارد که شاید درزهای دیوار هم برایش درزهای رطوبت گرفته زندان را به خاطر می آورد.
جوان های مرید قاضی طباطبائی امروز از روزهای سپری شده در رکاب این رهبران مجاهد را بازگو کردند و دیدگانشان در کلمه به کلمه خاطرات، گویی شوقی تازه می یافت.

چهره های آشنای انقلاب  تبریز که در این مراسم حضور داشتند، عبارت اند از: سید محمد الهی ( مبارز و خواهرزاده مجاهد شریف قاضی طباطبائی)، محمدحسن عبدیزدانی ( مبارز و زندانی سیاسی)، حسین علی طاهرزاده ( مبازر و زندانی سیاسی)، سطوتی ( مبارز و مجاهد انقلابی)، کریم ارصلانی ( مجاهد و مبارز انقلابی)، اکبر پورعبدالهی ( مبارز و مجاهد انقلابی)، سید مسعود پیمان ( مدیر مسئول روزنامه مهد آزادی)، حسینی (مبارز و مجاهد انقلابی) که هر کدام در این مراسم با بازگویی خاطرات قیام بزرگ مردم تبریز، پنجره ای تازه بر افکار نسل جدید حاضر در مراسم گشودند.
خاطرات این روزهای بزرگ را "حسین علی طاهرزاده" زندانی سیاسی و مبارز شاخص دوران انقلاب آغاز کرد و گفت: جوانان سیاسی و مبارز قبل از انقلاب فعالیت های های خود را به رهبریت مجاهد شریف شهید قاضی طباطبائی از سال 42 آغاز کردند و طبق آن، حلقه مبارزاتی در تبریز از سال 43 تشکیل شد و خیل عظیمی از جوانان مبارز با آن همراه شدند. واقعه 29 بهمن با وقایع پیشین خود مراودت داشت  ؛ چراکه پیش از این واقعه حرکت های مبارزانه به صورت دانشجویی شکل می گرفت و به صورت اقدام و فرار عملی می شد اما 29 بهمن سرآغاز دگرگونی مبارزات مردمی قبل از خود بود.
استوار سابق ارتش با اشاره به اینکه 29 بهمن را تجلی وحدت کلیه نیروهای سیاسی به رهبری امام خمینی می داند افزود: ساعت 8:30 صبح تا 11:30 که آغاز قیام بزرگ تبریز بود 43 مورد از انفجارها و تخلیه ساختمان ها جز فعالیت های همرزم های ما بود اما بعد از ساعت 11:30، ما تبدیل به تماشاگران نزدیک شاهکار مردم عامه و گروه های دیگر سیاسی در شور وحدت و همدلی تاریخی تبریز بودیم به طوری که دیگر نیروهای پلیس و آتشنشانی هم دست از مقاومت مقابل مردم تبریز کشیدند و منتظر ورود ارتش به تبریز ماندند.

http://nasrnews.ir/Portals/0/2017/2/5645645648%20(6).jpg

 

در این مراسم که خواهرزاده  مجاهد شهید، یار دیرین امام،  سید محمود قاضی طباطبائی ، " سید محمد الهی" نیز حضور داشت در مورد فعالیت ها و خدمات شهید قاضی در حوزه زمینه سازی و فراهم کردن بسترهای لازم جهت انقلاب سخن به میان آورد و گفت:  بعد از ترور شهید قاضی  و پیروزی انقلاب رابطه بین قبل و بعد انقلاب  از بین رفت به طوریکه افراد مبارز و همیشه جان بر کف دوران مجاهدت آنطور که شایسته آنها بود شناخته نشدند و به تاریخ پیوستند.  
الهی با اشاره بر سخن امام خمینی مبنی بر اینکه« اولین سیلی را تبریز به طاغوت زد» ادامه داد: در اتفاق ها و رویداد های بزرگ عوامل  موثر بسیاری وجود دارد که به نظر من اولین عامل موثر در 22 بهمن تحقیر شدن مردم توسط حکومت طاغوت بود، سرلشکر آزموده جز اشخاصی بود که از طرف مردم بسیار مورد نفرت قرار گرفته بود چراکه مردم را در زمان های مختلف و شرایط های متفاوت مورد آزار و اذیت قرار داده بود، به همین سبب تحقیر شدن مردم از طرف دولت و دولت مردان موجبات خشم و قیام مردم را در 29 بهمن 56 فراهم آورد تا پایه و اساس انقلابی بزرگ برای تغییر سرنوشت کشور رقم زده شود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

تبریز و آذربایجان نه تنها در انقلاب اسلامی بلکه قبل تر از آن در دوره مشروطه نیز سردمدار انقلاب و مرکز نشر تفکرات ضد استبدای بوده است. بعد از انقلاب نیز باز برای دفاع از اسلام و ایران راهی جبهه های جنگ شدند اما متاسفانه ثمری که گرفته اند چیزی نبود که حقش را داشتند. تمام استانهای ترک نشین از همدان و زنجام بگیر تا آزربایجان شرقی و غربی و اردبیل در شاخص های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و سیاسی جز پایین ترین رده ها هستند. بیکاری، فقر، عدم وجود امکانات اولیه اقتصادی و فرهنگی و غیز این استانها را فلج کرده است. هر سال 29 بهمن را گرامی داشته و خواهین داشت اما کمی نیز به ثمرات آن بنگریم
20:12:34 1395/11/28
یاشار
  
استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است