پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   72017  | تاریخ خبر : 1396/04/17  | ساعت : 16:40

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس در گفتگوی اختصاصی با «نصر» مطرح کرد:

ابهام در واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز/ طرح تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان خصوصی سازی کلید می خورد


نصر: عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در خصوص عملکرد سوال برانگیز سازمان خصوصی سازی در واگذاری صنایع و شرکت های دولتی، گفت: طرح تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان خصوصی سازی در مجلس شورای اسلامی بررسی می شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

 به گزارش سرویس اقتصادی نصر، "اسماعیل سعیدی" در واکنش به ادامه بلاتکلیفی گروه مادر صنعتی ماشین سازی تبریز توسط سازمان خصوصی سازی، گفت: نامه ای به آقای رئیس جمهور نوشتیم و تاکید کردیم که سهام گروه ماشین سازی باید به شستا واگذار شود، آقای روحانی هم به وزیر محترم کار دستور دادند تا اقدامات لازم انجام شود.

وی با بیان اینکه آقای ربیعی در رابطه با شستا مسئولیت مستقیم دارند، گفت: با توجه به دستور مستقیم رئیس جمهور برای واگذاری سهام ماشین سازی به شستا، امیدواریم آقای وزیر و معاونان وی با اراده محکم پیگیر امور ماشین سازی شوند تا این مسئله به زودی فیصله پیدا کند.

 

* دولت می تواند سهام ماشین سازی را با بدهی های تامین اجتماعی تهاتر کند

این نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر گفت: اینکه سازمان خصوصی سازی گفته است که قانوناً ما نمی توانیم سهام این شرکت را رد دیون کنیم، قابل قبول نیست، چرا که مجلس در برنامه ششم توسعه امکان تهاتر کردن سهام را فراهم کرده است و دولت می تواند سهام ماشین سازی را با بدهی های تامین اجتماعی تهاتر نماید.

سعیدی اظهارات رئیس سازمان خصوصی سازی را متناقض دانست و گفت: در حالی که سهام ماشین سازی به صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد رد دیون شده است، اما رئیس سازمان خصوصی در مقابل دستور مستقیم رئیس جمهور هم مقاومت می کند.

وی افزود: نمی دانم سال هاست عده ای چرا نمی خواهند این مساله ساده حل و فصل شود و 14 سال است که کارخانه ای به عظمت ماشین سازی تبریز را بلاتکلیف نگه داشته اند.

 

* پس 300 میلیارد تومان کجا رفته است؟

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: در حالی که سهام گروه ماشین سازی تبریز به قیمت یک هزار میلیارد تومان به صندوق بازنشسگی فولاد رد دیون شده است، چرا به قیمت 700 میلیارد تومان به فرد دیگری واگذار شده؟ پس 300 میلیارد تومان کجا رفته است؟ آقایان مسئول سازمان خصوصی سازی این را باید مشخص کنند.

سعیدی تاکید کرد: برای انتقال سهام ماشین سازی تبریز به شستا هیچ منع قانونی وجود ندارد و دولت می تواند سهام این شرکت را از بابت بدهی اش به تامین اجتماعی از صندوق بازنشستگی فولاد به شستا تهاتر کند و در برنامه ششم توسعه این امکان برای دولت وجود دارد.

 

* تکلیف ماشین سازی تبریز در چند روز آینده مشخص شود

وی ادامه داد: مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی هم در خصوص انتقال سهام ماشین سازی به شستا مکاتبات لازم را  با رئیس جمهور انجام داده اند. ما اصرار داریم وزیر کار سریعا به قضیه ورود پیدا کند و تکلیف ماشین سازی تبریز در چند روز آینده مشخص شود، وگرنه با ادامه این مسیر به مشکلات بیشتری در آینده برخورد خواهیم کرد

سعیدی در خصوص شتاب زدگی سازمان خصوصی سازی برای نهایی کردن انتقال سهام به افراد حقیقی گفت: من عمیقا از سرنوشت گروه ماشین سازی تبریز اظهار نگرانی می کنم و نباید این کارخانه که یک سرمایه ملی است، در مسیری قرار گیرد که به بنیان دیزل به آن دچار شد.

 

* ستادهای انتخاباتی جای خرید و فروش سهام نیست

این نماینده مجلس اظهار داشت: ستادهای انتخاباتی جای معامله و خرید و فروش سهام کارخانه ای مانند ماشین سازی نیست، صنعت ماشین سازی با اهداف استراتژیکی در ایران بنیان گذاری شده و نباید اجازه دهیم خدای نکرده لابی های سیاسی سرنوشت چنین صنعت عظیمی را رقم بزنند. اساسا نباید چنین مسائلی به سیاست آلوده شوند.

 

* طرح تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان خصوصی سازی

این عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در خصوص عملکرد سوال برانگیز سازمان خصوصی سازی در واگذاری صنایع و شرکت های دولتی، گفت: اگر این مسائل ادامه پیدا کنند، حتما باید تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان خصوصی سازی انجام شود تا مشخص شود که واگذاری صنایع کشور در این سازمان به چه صورت انجام پذیرفته است و نتیجه عملکرد آن ها باعث شده نه تنها در این دولت بلکه دولت های گذشته، نه تنها صنعت کشور ما رشد پیدا نکند، بلکه وضعیت آن ها بدتر شود و در مواردی مثل بنیان دیزل به تغییر کاربری و تخریب منجر شود.

سعیدی در پایان با بیان اینکه دولت باید به تعهدات و توافق هایش در جلسه با نمایندگان آذربایجان شرقی عمل کند، گفت: در غیر این صورت قطعا ما به وظیفه قانونی خودمان عمل می کنیم و از اختیارات قانونی خود از جمله تحقیق و تفحص، سوال از وزیر و اگر لازم باشد استیضاح وزیر عمل خواهیم کرد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است
bahis siteleri bets10 betebet etil alkol