پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   95664  | تاریخ خبر : 1397/09/24  | ساعت : 09:39

بررسی ابعاد و ابهامات واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز (بخش هفتم)/

افشای اسناد واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز و تناقض گویی های رئیس کل سازمان خصوصی سازی+تصاویر


نصر: چرا میر علی اشرف عبداله پوری حسینی، رئیس کل سازمان خصوصی سازی بر خلاف واقعیت در رسانه ها و برخی مکاتبات رسمی خود ادعای واگذاری وکالتی سهام گروه ماشین سازی تبریز را مطرح کرده است؟

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اقتصادی نصر، واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز توسط سازمان خصوصی سازی در سکوت مطلق خبری انجام شد و هیچ اطلاعات دیگری جز مبلغ معامله و نام شخص خریدار توسط این سازمان به رسانه ها درز نکرد، اما حالا بخش هایی از قرارداد واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز توسط سازمان خصوصی سازی به آقای قربانعلی فرخ زاد برای اولین بار توسط پایگاه خبری-تحلیلی نصر منتشر می شود.

متن قرارداد واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز اظهارات میر علی اشرف عبداله پوری حسینی، رئیس کل سازمان خصوصی سازی در خصوص واگذاری وکالتی سهام گروه ماشین سازی را رد می کند و علامت سوال بزرگی روبروی عملکرد این سازمان در واگذاری این واحد بزرگ مادر صنعتی خارج از اصول قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی می گذارد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی بارها در گفتگو با رسانه ها اعلام کرده که واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز به وکالت از صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد ایران انجام شده است، در حالی که این صندوق حق هیچ گونه دخل و تصرفی در کارخانه ماشین سازی تبریز را نداشته که بتواند برای فرد حقیقی یا حقوقی دیگری وکالت فروش سهام صادر کند.

اسناد کافی در این خصوص در گزارش های مستند قبلی «نصر» منتشر شده است.

اما در مورد قرارداد واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز به آقای «قربانعلی فرخ زاد» به شماره 4160 مورخه 1397/2/25 که توسط سازمان خصوصی سازی منعقد شده، آمده است: سهام شرکت ماشین سازی تبریز، املاک ائل گلی و سهام شرکت ریخته گری ماشین سازی تبریز در راستای مقررات اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی واگذار می گردد که در تضاد با ادعاهای رسانه ای رئیس کل سازمان خصوصی سازی و به خصوص نص نامه مورخه 1397/8/23 رئیس کل سازمان مذکور به معاون امور حقوقی و مجلس وزیر امور اقتصاد و دارایی است که خطاب به اسماعیل جلیلی، مدعی واگذاری وکالتی سهام گروه ماشین سازی تبریز شده است.

1 (7).jpg

رئیس کل سازمان خصوصی سازی با در پیش گرفتن چنین روند خلاف قانون و ادعای اینکه سازمان خصوصی سازی به وکالت از صندوق بازنشستگی فولاد اقدام به فروش سهام گروه ماشین سازی تبریز کرده است، خود را ملزم به ارائه توضیح به غیر موکل خود از جمله مردم و رسانه ها نداسته است.

پوری حسینی در نامه ای دیگر به شماره 14769 مورخ 1397/6/10 خطاب به معاون امور حقوقی و مجلس وزیر امور اقتصادی و دارایی به در پیش گرفتن این روند غیر قانونی رسماً اذعان کرده و نوشته است واگذاری وکالتی انجام شده خارج از چهارچوب واگذاری های موضوع قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی به معنای اخص کلمه بوده است.

3001 (5).jpg

فارغ از اینکه قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 فاقد محدوده اعم و اخص در متن مصرح آن است، می باید این قانون در واگذاری کلیه شرکت ها و بنگاه های دولتی مورد استناد و اجرای دقیق قرار می گرفت و چنین توجیهی برای موجه نشان دادن روند غیر قانونی واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز صورت گرفته است.

2001 (6).jpg

1821 (7).jpg

اما در متن قرارداد واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز توجه به بند 3 و ماده 7 این قرارداد نشان می دهد پرداخت هر گونه غرامت، خسارت استرداد سهام و املاک و نظایر آن در ارتباط با مواردی که سهام و املاک مورد معامله ملی یا مصادره شده و مربوط به دوره پیش از تاریخ انجام معامله باشد طبق مقررت مربوطه به عهده دولت خواهد بود.

1941 (1).jpg

1891 (4).jpg

در تبصره ماده 11 قرارداد واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز آمده است در صورت اقامه قرارداد حسابرسی ویژه از اقدامات خریدار انجام خواهد شد و خریدار علاوه بر برگرداندان مالکیت سهام و املاک مورد معامله به نام دولت جمهوری اسلامی ایران، متعهد به رد منافع از مورد معامله و جبران تادیه خسارات وارده بر اساس گزارش حسابرسی ویژه می باشد.

1931 (2).jpg

همچنین تبصره 2 ماده 12 قرارداد واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز مقرر می کند در صورت احراز تخلف از بند 1 این ماده، خریدار مکلف به جبران کلیه خسارات و ضرر و زیان وارده به دولت است.

2851 (3).jpg

همانگونه که مشاهده می شود در این قرارداد، پرداخت خسارات در صورت عدم رعایت برخی مولفه های قرارداد به عهده دولت و دریافت غرامت ناشی از عدم مراعات برخی موارد در حق دولت لازم شمرده شده است که نشان می دهد سهام گروه ماشین سازی تبریز و املاک وابسته به آن متعلق به دولت بوده است و در هیچ کجای این قرارداد اسمی از موسسه حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد ایران آورده نشده است.

اما چرا میر علی اشرف عبداله پوری حسینی، رئیس کل سازمان خصوصی سازی بر خلاف واقعیت در رسانه ها و برخی مکاتبات رسمی خود ادعای واگذاری وکالتی سهام گروه ماشین سازی تبریز را کرده است؟

البته در گزارش های قبلی منتشر شده در «نصر» نیز به صورت مستند تاکید شده است که سازمان خصوصی سازی در امر واگذاری شرکت ها و بنگاه های دولتی به عنوان نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی عمل می کند و هر گونه برنامه ریزی واگذاری شرکت ها باید پس از تصویب هیات واگذاری صورت گیرد و در هیچ کجای اساسنامه سازمان خصوصی سازی چیزی به عنوان وکالت این سازمان در واگذاری اموال بخش خصوصی ذکر نشده است.

گزارش نصر حاکی است، فروش سهام گروه ماشین سازی تبریز با وجود حساسیت های زیادی که بارها از سوی رسانه ها، نمایندگان مجلس و فعالین صنعتی تاکید شده در سکوت کامل خبری و حتی بدون اطلاع نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مسئولان استان انجام شد.

این در حالی است که پیش از آن بارها نمایندگان مجلس با واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز به بخش خصوصی مخالفت کرده بودند، اما سازمان خصوصی سازی بدون توجه به دستور صریح رئیس جمهور در خصوص توجه به نامه 6 نماینده تبریز و خواست نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد توقف واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز، در اردیبهشت ماه سال جاری در سکوت کامل خبری اقدام به واگذاری سهام و تحویل گروه ماشین سازی تبریز به فردی به نام "قربانعلی فرخ زاد" کرد.

خریدار سهام گروه ماشین سازی تبریز که به اذعان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و فعالان صنعتی فاقد اهلیت لازم برای مدیریت این مجموعه عظیم مادر صنعتی است، از مرداد ماه گذشته به علت اتهامات سنگین اقتصادی در بازداشت به سر می برد.

ادامه دارد...

 

* گزارش از محمد سهرابی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (2)

سلام لطفا تعداد دفعات وعلل زندانی شدن خریدار بررسی شده و مشخص گردد آیا اصلا وی صلاحیت این واگذاری را داشته یا نه ؟ حالا از کجا آورده بحث دیگری است.
16:17:28 1397/09/25
ناصر
  
استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است