پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   96179  | تاریخ خبر : 1397/10/04  | ساعت : 12:01

یادداشت/

مدیریت علمی و آقای استاندار


نصر: برخی واژگان آنقدر فراوان و البته نابجا تکرار شده اند که  معنی خود را از دست داده و تهی از هر بار معنایی  شده اند، از جمله این برخی ها،  واژه ای که به نظر می رسد کاملا بی آبرو شده، واژه مظلوم "مدیریت علمی" است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

چند دهه است که هرکسی چند کلمه ای در این خصوص فرا می گیر فورا تمامی کارهای  ناصواب خود  را به اسم روش علمی و مدیریت علمی به جامعه و مردم قالب کرده است و از بس بدون پشتوانه علمی این واژه را تکرار کرده اند که پندار همگانی بر این است که  روش علمی همان روش دیمی خودمان است.
دلیل اصلی این انحراف در فهم مدیریت علمی، نااهلی اکثر متصدیان امور  است که  پست های مدیریتی استان را با فرمول سهم خواهی و یا روش  ابزارگرایانه  اشغال کرده اند. جماعتی که  ظاهرا از علم، مدرک و عنوان ش را داشته اند نه خودش را و عمدتا در زمان تصدیگری مناصب در دانشگاه‌هایی مثلا اسلامی و یا مراکز مدیریت صنعتی گواهینامه های خود را دریافت کرده اند!
در آستانه ورود به دهه پنجم انقلاب اسلامی، استاندار آذربایجان شرقی کسی شده است که دستکم سابقه علمی و تجربی اش بیانگر علمی بودنش می باشد. این انتخاب یقینا هم می تواند ضمن فرصت سازی جدید، عامل اتفاقات بسیار خوشایند و در صورت اتخاذ استراتژیهای مشابه گذشته،  صدمات شدید تر را به سیستم اجرایی استان و از همه مهمتر به جامعه دانشگاهی و مدیریت علمی وارد سازد.
استقرار مدیریت علم باور، فارغ از نگاه های پوپولیستی و مبتنی آزادی اندیشه فرصت سازی بزرگی است که می تواند رخ دهد. در روزگاری که کشور و استان در حوزه های مختلف با چالش های متعدد درگیر است،  اندیشه و باور علمی می تواند کارساز باشد.چرا که واضح و مبرهن است  اگر  روش علمی قادر به حل چالش های متعدد اجتماعی،  سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و... موجود که ماحصل خطاها و تصمیم گیری های نادرست مدیران در گذشته های دور و نزدیک و از نوع چپ و راست و اصلاح طلب و اصولگرا است، هیچ عامل دیگری  نمی تواند آنها را حل و فصل کند.
 همه واقف هستیم که در جهان امروز،کارآمدی علم در همه حوزه اثبات شده است.لذا به نظر می رسد   دکتر پورمحمدی به عنوان یک مدیر دانشگاهی ، اجرایی و آشنا به کارکرد علم ، می تواند حاکمیت روش های علمی در اداره استان را تثبیت کند.
  این تصمیم پس از اندک زمانی ، سبب  جلب  اعتماد عمومی به علم و دانشگاه خواهد شد. هرچند اعتماد به علم اگرچه در فضای پوپولیستی فعلی بسیار سخت و شاید در مرحله اول نشدنی به نظر می رسد اما یقینا دستاورد های  تازه و  متفاوت از گذشته و حل واقعی مشکلات مردم و رفع نیازهای اجتماعی  می تواند باعث ایجاد نشاط و شادابی اجتماعی باشد.
البته تهدید بزرگی که می تواند در صورت اتخاذ روشی به جز روش های علمی  برای استان و حتی جامعه علمی و دانشگاهی وجود داشته باشد، ادامه روش های غیر علمی  اداره استان توسط استاندار جدید باشد ، چرا که به دلیل عدم تجربه کافی دکتر پورمحمدی در فضاهای پوپولیستی و انباشته از سهم خواهی ها، احتمال اینکه ایشان در چنین فضایی قادر به اجرای برنامه های خود  نباشد محتمل تر است و این موضوع می تواند جامعه را از اعتماد  به دانشگاه پشیمان و نادم کند.

به نظر می رسد انتخاب مدیران علمی در مجموعه استانداری و عدم توجه به سهم خواهی های باندی و گروهی که از قضا جماعت سهم خواه، اغلب فاقد کمترین شایستگی های حرفه ای برای تصدی سهم های در خواستی هستند، ضمن برگرداندن سرمایه اجتماعی از دست رفته در حوزه عمومی ، در ارتقاء بهره وری استان سهم بسزایی داشته باشد.

یادداشت ازمحمد علی برزگری

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (4)

در جامعه ای که علم در مهار و زندانی سیاست باشد علم جایگاهی را نخواهد داشت .بهترین شیوه در مدیریت استان بازهم جمع شدن افراد متخصص در مزیتهای استانی است تا با ترسیم نقشه راه علمی و منطقی زمینه توسعه را برای استان روی محور صحیح فراهم کنند . آقای دکتر پورمحمدی که متخصص در رشته برنامه ریزی و توسعه هستند بنظر میرسد باید مشاوران حوزه های مختلف را تقویت و بکار گیرد تا سیاستهای اتی استان بر حول محور پتانسیلهای استان شکل بگیرد
13:35:01 1397/10/08
محمد
  
نظریه عالی است و خوب تحریر شده است . متاسفانه بدعت های غلط در انتصاب استاندار و مدیران و مسئولین استانی و شهرستانی باعث گردیده است تا توان آنها در اصلاح امور خصوصا امورانسانی با مشکلاتی مواجه گردد. خیلی خنده دار است که مجمع نمانیدگان استان نظر موافق را در نهایت باید به انتصاب استاندار داشته باشند . اگر نمایندگان مجلس بدبختانه دوستان و اقوام خود را در ادارات مختلف تحمیل نموده و امکان جابجایی آنها را برای مدیران استان و حتی استاندار نمیدهند . شما زا نقطه مرزی جلفا گرفته تا ملکان و میانه و.... همه دوستان ضعیف خود را بر ادارات تحمیل کرده اند و دست مدیران کل را برای جابجایی یک معاون اداره کل و حتی مسئول اداره کوچک شهرستانی بسته اند . در این فضای کالا بسته اکان کار برای استاندار واقعا سخت است . ما انتظاری که از استاندار و مدیران کل تازه انتصاب شده استان داریم آن است که تغییرات موثر را در عرصه های مدیریتی و اداری داشته باشند . بزرگترین مانع رشد و توسعه استان این خلا های مدیریتی است . در استان چندین اداره کل مدیران جدید را بکار گرفته اند و بمانند اقتصاد و دارایی استان - جهاد کشاورزی استان - گمرکات استان - راهداری و پایانه های استان و...... که مزیتهای استان بر روی محورهای آنها است اگر تغییراتی در مجموعه خود نداشته باشند هیچ تاثیری انتخاب آنها در استان ایجاد نخواهد نمود . و رسوب مدیران ضعیف باعث تشکیل یک ساختار غلط و وزین در استان که نخواهد توانست خود را حرکت دهد میشود
09:35:18 1397/10/06
تبریزی
  
خواهش که از میدر کل راهداری داریم این است که به حوزه حمل و نقل عنایت کنند . ما متاسفانه افول حمل و نقل را در استان میبینیم
09:03:36 1397/10/08
نادری
  
استاندار باید به معاونت و مدیریت اقتصادی عنایت بیشتر داشته باشد .
11:56:51 1397/10/06
محمد
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است