پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   96234  | تاریخ خبر : 1397/10/05  | ساعت : 16:45

برندگان مسابقات بین المللی روبوکاپ آسیا و اقیانوسیه ۲۰۱۸ در گفتگو با نصر:

مسابقات رباتیک راهی برای تبدیل سواد آکادمیک به علم و صنعت است/ حضور کمرنگ صنعت در این مسابقات


نصر: مسابقات رباتیک تنها جایی است که علم کامپیوتر، برق و مکانیک را به سمت صنعتی شدن می کشد و از این رو می توان بهره برداری آکادمیک را به علم و صنعت تبدیل کرد و اگر اسپانسر یک مسابقه رباتیک شرکت های صنعتی باشد که به دنبال محصولات هستند اینگونه هم نیاز صنعت بر طرف می شود و هم سازنده ربات نتیجه کار خود را در صنعت می بیند و رغبت بیشتری پیدا می کند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، تیم AFPA متشکل از چهار جوان دانشجو و فعال در زمینه رباتیک در دانشگاه نبی اکرم تبریز، موفق به کسب مقام چهارم لیگ ربات پرنده داخل ساختمان  (Indoor)  با کسب مجموع 588 امتیاز در دومین دوره مسابقات بین المللی روبوکاپ آسیا و اقیانوسیه ۲۰۱۸ به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کیش شدند و در این راستا به سراغ این جوانان رفتیم تا با گفتگویی صمیمی پای صحبت ها و دغدغه های آنها بنشینیم.

فرشید پالدی از اعضای  تیم AFPA در گفتگو با خبرنگار حوزه فناوری نصر با اشاره به  نحوه آغاز فعالیت های خود و تیم تخصصی در حوزه رباتیک، گفت: از سال 93 فعالیت های خود در حوزه رباتیک را آغاز کردیم و در همین سال انجمن رباتیک دانشگاه نبی اکرم را تاسیس کردیم که در سال اول سه الی چهار عضو داشتیم.

وی با بیان اینکه برای جذب عضو به انجمن و آغاز فعالیت انجمن در سال 94 نمایشگاه رباتیک منطقه ای برگزار کردند، اذعان داشت: با برگزاری این نمایشگاه در دانشگاه به صورت منطقه ای  اعضای انجمن افزایش یافت.

وی انتشار اولین نشریه علمی و تخصصی رباتیک  با نام مگا را از دیگر فعالیت های این انجمن خواند و اظهار داشت: این نشریه مقام سوم کشوری در بخش فنی و مهندسی را کسب کرد.

این دانشجوی فعال در حوزه رباتیک به اولین مسابقه ای که به صورت تیمی در آن شرکت کردند اشاره کرد و گفت:اسفند ماه سال 95 در هفتمین دوره مسابقات کشوری کارون کاپ در لیگ ربات های مسیریاب شرکت کردیم و مقام اول زمینه نواوری در طراحی بدنه ربات را کسب کردیم ومقام چههارم لیگ تععین خط را بدست آوردیم.

وی افزود: تابستان سال   96 تصمیم گرفتیم تیم تخصص برای تحقیقات در حوزه رباتیک تشکیل دهیم و اینگونه شد که تیم AFPA که نام آن متشکل از حروف اول اسم اعضای تیم است شکل بگیرد.

وی اعضای تیم را علیرضا بابایی،  پویا آقازاده، امین ریحانی مهر، نام برد  و بیان کرد: مطالعات خود را در حوزه ربات پرنده آغاز کردیم و به صورت خودجوش تحقیقات را ادامه دادیم و در پاییز 96 در محیط آزمایشگاهی شخصی شروع به توسعه ربات کردیم .

پالدی، تنها ضعف دانشگاه نبی اکرم را نبود کارگاه رباتیک دانست  و گفت: به دلیل نبود امکانات در دانشگاه مجبور بودیم در محیط آزمایشگاه شخصی که با هزینه خودمان راه اندازی کردیم کار را شروع کنیم.

وی با بیان اینکه بهمن ماه سال 96 راهی سیزدهمین مسابقات بین المللی ربونیت دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل شدند، ادامه داد: ودر این مسابقات مقام پنجم را از بین بیست تیم کسب کردیم و بعد از آن تیم تحقیقاتی AFPA روی هوشمندسازی ربات پرنده فعالیت خود را آغاز کرد و با استفاده از هوش مصنوعی امکانات ربات را گسترش داد .

این گزارش می افزاید،  تیم AFPA پس از توسعه ربات پرنده خود راهی دومین دوره مسابقات بین المللی روبوکاپ آسیا و اقیانوسیه ۲۰۱۸ که اولین دوره آن در بانکوک برگزار شده بود شدند، قوانین این مسابقه با وجود اینکه در ایران برگزار شد قوانین مسابقات آسیا و اقیانوسی را دارد و این تیم AFPA علیرضا بابایی، فرشید پالدی، پویا آقازاده، امین ریحانی مهر، به سرپرستی نائب رئیس دانشگاه سید محمد صادق میلانی موفق به کسب مقام چهارم لیگ ربات پرنده داخل ساختمان  (Indoor)  با کسب مجموع 588 امتیاز در این مسابقات شد.

این گزارش حاکی است، در ادامه این گفتگو پویا آقازاده، با اشاره به اینکه ربات پرنده داخل ساختمان  (Indoor) و یا فضای باز (outdoor)  ساخته می شود، گفت: تحقیقات تیم ما روی داخل ساختمان  (Indoor) بود و عملکرد  آن بر پایه هوش مصنوعی و ظرافت حرکت در فضا بسته سنجش می شد که به مراتب سخت تر از ربات پرنده فضای باز است.

وی با بیان اینکه هزینه ساخت ربات پرنده  کاملا با هزینه شخصی اعضای تیم بود، ادامه داد:البته هزینه رفتن به را دانشگاه نبی اکرم عهده دار شد و بعد از کسب مقام در این مسابقات دانشگاه 3 میلیون تومان جایزه به تیم ما جایزه داد.

وی با بیان اینکه با بالا رفتن هزینه دلار قطعات مورد نیاز برای ساخت ربات بسیار بالا رفت، اظهار داشت: زمانی که شروع به ساخت ربات کردیم دلار 4 هزار تومان بود ولی الان قطعه که قبلا با قیمت 70 هزار تومان می خریدیم به دویست و شصت هزار تومان رسیده است ، به این دلیل نبود حمایت مالی و یا اسپانسر برای جوانانی که می خواهند وارد پروسه ساخت ربات شوند کار را دشوار خواهد کرد.

آقازاده ادامه داد: اگر تیم هایی که هدف ساخت ربات دارند بتوانند بدون دغدغه مالی روی ربات کار کنند رباتیک و اسپانسر و یا بودجه به اندازه کافی داشته باشد خیلی خوب می تواند پیشرفت کند.

این جوان مبتکر با اشاره به اینکه بهترین مکان برای ساخت و یا توسعه ربات دانشگاه ها است ، گفت:دانشگاه ها اگر هم توانایی کمک مالی به دانشجو را نداشته باشند با همکاری های معنوی و پشتیبانی های لازم برای شرکت در مسابقات و بخشی از مطلاعات می توانند نقش خوبی را ایفا کنند.

وی افزود: ساخت و توسعه ربات زمانی معنا دارد که در یک جامعه علمی باشد و دانشگاه بهترین مکان برای این نوع تحقیقات و توسعه است زیرا اساتیدی که در دانشگاه ها حضور دارند می توانند بهترین کمک برای  مرحله تحقیقاتی ربات باشند.

آقازاده با بیان اینکه هدف شرکت در این مسابقات تنها جمع آوری یک رزومه و سنجش عملکرد ربات می تواند باشد، ادامه داد: چون نتیجه مسابقات هیچ رابطه ای با صنعت پیدا نمی کند و نمی توانیم برای فروش یا کاربرد ربات در صنعت در این سابقات تلاشی داشته باشیم، مقام های کسب شده را به رزومه کاری خود اضافه می کنیم.

وی افزود: البته مسابقات رباتیک تنها جایی است که علم کامپیوتر، برق و مکانیک را به سمت صنعتی شدن می کشد و از این رو می توان بهره برداری آکادمیک را به علم و صنعت تبدیل کرد.

این دو عضو تیم AFPAدر خصوص سطح و نحوه برگزاری مسابقات رباتیک در ایران گفتند: متاسفانه هیچ کدام از مسابقاتی که در ایران برگزار می شود نسبت و یا رابطه ای با صنعت ندارد، این مسابقات با هزینه و اسپانسرهایی برگزار می شود اما هیچ کس از بخش صنعتی در آن حضور پیدا نمی کند زیرا اکثر ربات هایی که ساخته می شود کاربرد صنعنی دارد و اگر ارتباطی بین سازنده ربات و صنعتگران در این مسابقات برقرار می شد حتما مفیدتر بود .شرکت هایی که حیطه کاری صنعتی دارند به دنبال این هستند که هزینه خود را کاهش دهند و بیشترین بهره را از پروژه ببرند و اگر اسپانسر یک مسابقه رباتیک شرکت های صنعتی باشد که به دنبال محصولات هستند اینگونه هم نیاز صنعت بر طرف می شود و هم سازنده ربات نتیجه کار خود را در صنعت می بیند و رغبت بیشتری پیدا می کند.

فرشید پالتی و پویا آقازاده  در خصوص رویایی که دوست ئارند در آذربایجان شرقی به حقیقت بپیوندد، گفتند:آذربایجان شرقی در حوزه رباتیک ظرفیت بسیار بالایی دارد و دانشگاه ایلخچی،دانشگاه ازاد تبریز ، دانشگاه نبی اکرم، سما و... هر ساله در مسابقات رباتیک ملی و بین المللی مقام های اول تا سوم را کسب می کنند از این رو رویا یا هدفی که داریم این است که با حمایت دانشگاه ها  مجمع و یا کارگاهی در سطح شمالغرب کشور در زمینه رباتیک تشکیل شود تا دانشجویان فعال این حوزه بتوانند در آن فعالیت داشته باشند.

فرشید پالتی در انتها خاطرنشان کرد: در چند ماه آینده مسابقاتی در سطح بین المللی با حضور کشورهای همسایه در سطح شمالغرب کشور در شهر تبریز با حمایت دانشگاه نبی اکرم برگزار خواهیم کرد که امیدواریم به بهترین شکل ممکن اجرایی شود.

--------------------------------

گفتگو از گلناز پورنامی

---------------------------------

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است