پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   96674  | تاریخ خبر : 1397/10/15  | ساعت : 13:55

بررسی ابعاد و ابهامات واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز (بخش دهم)/

چوب حراج خصوصی سازی بر مادر صنعت ایران/ لزوم ورود دستگاه های نظارتی به پرونده واگذاری ماشین سازی تبریز (+اسناد)


نصر: سهام و املاک گروه ماشین سازی تبریز در حالی واگذار شده که بررسی ها نشان می دهد قیمت واگذاری سهام این شرکت به قیمتی بسیار پایین تر از قیمت واقعی انجام شده است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اقتصادی نصر، به طور شگفت انگیزی سهام شرکت ماشین سازی تبریز در اردیبهشت ماه 97 به مبلغ تنها 688 میلیارد تومان که معادل قیمت کارشناسی آن در شهریور 1394 بوده واگذار شد!

واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز توسط سازمان خصوصی سازی در سکوت مطلق خبری انجام شد و هیچ اطلاعات دیگری جز مبلغ معامله و نام شخص خریدار توسط این سازمان به رسانه ها درز نکرد، اما بخش هایی از قرارداد و اسناد واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز توسط سازمان خصوصی سازی به بخش خصوصی برای اولین بار توسط پایگاه خبری-تحلیلی نصر در سلسله گزارش هایی مستند منتشر شد.
اما قیمت گذاری غیر واقعی سهام گروه ماشین سازی تبریز مورد اعتراض نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و منجر به مکاتبات متعدد آنان با دولت شد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بیش از نیمی از دارایی های شرکت ماشین سازی تبریز از بهترین زمین های کلان شهر تبریز است، قیمت در نظر گرفته برای سهام و املاک گروه ماشین سازی تبریز را شده فاقد منطق اقتصادی عنوان کرده و تقاضای خروج این شرکت از لیست واگذاری ها را مطرح نمودند.
قیمت گذاری سهام و املاک گروه ماشین سازی تبریز در حالی صورت گرفته است که ارزش نشان تجاری و فناوری تولید ماشین افزارهای تولیدی گروه مادر صنعتی ماشین سازی تبریز در ارزیابی مذکور به طور واقعی مورد توجه قرار نگرفته است که بخش نهم سلسله گزارش های مستند پایگاه خبری-تحلیلی نصر در رابطه با بررسی ابعاد و ابهامات واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز به این امر اختصاص داشت.
اما عجیب تر از آن قیمت گذاری املاک ماشین سازی در منطقه ائل گولی تبریز است که موجبات حیرت کارشناسان امر را فراهم کرده است!

index.jpg

بر اساس نامه شماره 20/5933 مورخ 1396/3/20 معاون شرکت ها و قیمت گذاری بنگاه های سازمان خصوصی سازی اذعان شده که سازمان خصوصی سازی برابر احکام قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 از اختیار اعمال حقوق مالکانه دولت در بنگاه های مشمول واگذاری برخوردار است و به استناد این صلاحیت درخواست اعطای وکالت نامه بلاعزل فروش املاک ائل گولی را از شرکت ماشین سازی تبریز داشته که این نامه نیز علاوه بر تایید مالکیت دولت بر اموال، سهام و منضمات شرکت ماشین سازی تبریز و عدم انتقال رسمی این املاک حسب ماده 22 قانون ثبت اسناد و دفاتر اسناد رسمی را نشان می دهد.

به استناد آگهی مزایده فروش سهام شرکت ماشین سازی تبریز در سال 1394 املاک ائل گولی با مساحتی بالغ بر 83500 متر مربع که در بهترین نقطه شهر تبریز قرار گرفته است، دارای ارزش پایه ای برابر با 3.268.406.000.000 ریال اعلام گردیده  که این املاک بدون تجدید ارزیابی و در نظر گرفتن ارزش قیمت روز املاک با بهای سال 1394 در اردیبهشت امسال واگذار شده است و جالب تر اینکه آنچه به طور بالفعل قابلیت تبدیل به نقدینگی را دارد، به خریدار تحویل شده تا بهای آن به طور اقساطی در 5 سال آینده دریافت گردد!

55555233555.jpg

با استناد به مدارک منتشر شده، مشخص است که تجدید ارزیابی دارایی های ثابت گروه ماشین سازی تبریز که حداقل باید به موجب آئین نامه تعیین قیمت سهام شرکت های دولتی در آبان ماه سال 1396 انجام می گرفته است، صورت نپذیرفته و این مجموعه بر خلاف بند هـ ردیف 2 و بند ج و تبصره یک ماده 2 آئین نامه قیمت گذاری سهام قانون برنامه سوم توسعه به قیمت ارزیابی شده خلاف واقع سال 1394 و در برخی موارد به کمتر از میزان مذکور واگذار گردیده است.
در این راستا اقرار مصرح کتبی رئیس سازمان خصوصی سازی طی نامه شماره 14769 مورخه 1397/6/10 به معاون امور حقوقی و مجلس وزارت امور اقتصادی و دارایی قابل توجه است که میر علی اشرف عبداله پوری حسینی اظهار داشته گزارش ارزیابی سهام و اموال شرکت ماشین سازی تبریز اختصاص به قرارداد شماره 4160 مورخه 1397/2/5 ندارد و مربوط به مزایده های پیش از تخصیص اموال مورد نظر به تسویه مطالبات خزانه داری کل کشور می باشد. این اظهارات رئیس سازمان خصوصی سازی دلیل متقنی بر موارد مطرح شده در این گزارش است.

اما املاک ائل گولی از لحاظ قیمت در مجموعه گروه ماشین سازی تبریز بالغ بر نیمی از بهای آن را تشکیل می دهد که در واگذاری آن نکته های مبهم و در خور تامل زیادی وجود دارد که در نامه شماره 30/5933 مورخه 1396/3/20 سازمان خصوصی سازی آمده است مالکیت این املاک پیش از واگذاری سهام به تملک موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد در آمده، حال آنکه علاوه بر نامه مورخه 95/5/26 مدیر عامل موسسه مذکور تصریح کرده است سهام گروه ماشین سازی تبریز متعلق به صندوق فولاد نبوده و موسسه مزبور در نحوه فروش آن هیچ گونه دخل و تصرفی ندارد.

57575.jpg

همچنین نامه شماره 21/5236 مورخه 95/2/19 سازمان خصوصی سازی صراحتاً بیان می کند انتقال سهام متعلق به دولت در شرکت ماشین سازی تبریز به موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد انجام نشده و این سهام کما فی السابق متعلق به دولت است.
نکته مهمتر این است که املاک و سهام ماشین سازی تبریز در سال 1397 به وکالت از موسسه صندوق فولاد که خود مالکیت شرکت ماشین سازی را نفی نموده، به خریدار جدید بخش خصوصی به قیمت سال 1394 واگذار شده که این روند محتاج بررسی و شفاف سازی دستگاه های نظارتی به منظور کشف حقایق و تخلفات احتمالی روند واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز است.
به گزارش سرویس اقتصادی نصر، واگذاری سهام گروه مادر صنعتی ماشین سازی تبریز یکی از چالشی ترین واگذاری های سال های اخیر سازمان خصوصی سازی بوده تا کنون و پس از حدود 15 سال هنوز لاینحل باقی مانده است!
فروش سهام گروه ماشین سازی تبریز با وجود حساسیت های زیادی که بارها از سوی رسانه ها، نمایندگان مجلس و فعالین صنعتی تاکید شده در سکوت کامل خبری و حتی بدون اطلاع نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مسئولان استان انجام شد.

این در حالی است که پیش از آن بارها نمایندگان مجلس با واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز به بخش خصوصی مخالفت کرده بودند، اما سازمان خصوصی سازی بدون توجه به دستور صریح رئیس جمهور در خصوص توجه به نامه 6 نماینده تبریز و خواست نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد توقف واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز، در اردیبهشت ماه سال جاری در سکوت کامل خبری اقدام به واگذاری سهام و تحویل گروه ماشین سازی تبریز به فردی به نام "قربانعلی فرخ زاد" کرد.
خریدار سهام گروه ماشین سازی تبریز که به اذعان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و فعالان صنعتی فاقد اهلیت لازم برای مدیریت این مجموعه عظیم مادر صنعتی است، از مرداد ماه گذشته به علت اتهامات سنگین اقتصادی بازداشت شد و نخستین جلسه محاکمه وی در دادگاه انقلاب برگزار شد.
حجت الاسلام و المسلمین موحد که ریاست جلسه دادگاه را برعهده داشت، گفت: دادگاه قربانعلی فرحزاد و مرتبطین وی به صورت علنی و با حضور نماینده دادستان و وکلا تشکیل شده است.

قاضی موحد ادامه داد: دو نفر از متهمان با قرار بازداشت موقت از ۳۰/۵/۹۷ و ۲۹/۸/۹۷ در جلسه حضور دارند و ۴ تن از متهمان هم اکنون متواری هستند و به علت معلوم نبودن محل اقامت آن‌ها قرار رسیدگی غیابی صادر شده است و موجبات رسیدگی غیابی به اتهامات آن‌ها فراهم است.
وی خاطر نشان کرد: بر اساس گزارشات متهم ردیف اول (قربانعلی فرخ زاد) در مراحل مختلف جهت واردات ورق استیل و اقلام دیگر از چند بانک مبلغ ۴۴۶ میلیون و ۵ هزار و ۳۳۲ دلار دریافت کرده که جزئیات آن توسط نماینده دادستان اعلام می‌گردد.
قاضی موحد در ادامه بیان کرد: متهم ردیف اول با همکاری سایر متهمان از طریق جعل و به طور صوری در سال جاری , و در یک مرحله ۳۲۰ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۲۰۱ دلار اخذ کرده و در بازار به قیمت بسیار بالا به فروش رسانده است و ثروت اندوزی ناسالم و غیر قانونی انجام داده و هیچ کالایی وارد نکرده است.
انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

واگذاری ماشین سازی اول به ... صورت گرفت که حتی خودش شاهکاری بود . پورحس...
01:11:14 1397/10/16
رضا
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است