پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   97053  | تاریخ خبر : 1397/10/22  | ساعت : 22:27

گزارش/

حفاظت از جنگل‌های ارسباران شاید وقتی دیگر


نصر: جنگل‌های بکر و طبیعی منطقه ارسباران به عنوان یکی از جنگل‌های منحصر به‌فرد یونسکو به لحاظ ویژگی‌های طبیعی در سال 54 به عنوان ذخیره‌گاه زیست کره اعلام شد و از شهرت جهانی برخوردار گشت ضمن آنکه به عنوان فسیل زنده نیز معروف است که این امرمسوولیت‌ها را دو چندان کرد.
 

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر از فارس، جنگل‌های بکر و طبیعی منطقه ارسباران به عنوان یکی از جنگل‌های منحصر به‌فرد ایران اسلامی در سازمان بین‌المللی یونسکو به لحاظ ویژگی‌های منحصر به‌فرد طبیعی در سال 1354 از طرف یونسکو عنوان ذخیره‌گاه زیست کره اعلام شده و از شهرت جهانی برخوردار بوده و به عنوان فسیل زنده نیز معروف است که این امر مسوولیت ما را در حفاظت و نگهداری از آن دو چندان کرده است.

 در راستای مطالبات منطقه‌ای در جهت جهانی شدن این اثر طبیعی منطقه زیبای ارسباران،  پیگیری‌های لازم در جهت ثبت بین‌المللی جنگل‌های ارسباران، تکمیل پرونده و بازدیدهای نظارتی کارشناسان بین‌المللی در این خصوص  در سال‌جاری صورت پذیرفت.

اما نهایتا" بنا به دلایلی، این اثر طبیعی ملی به جهت اقدامات ناصواب دانسته و ندانسته  در دل جنگل‌های ارسباران، از جمله  جاده‌کشی، ویلاسازی،استخراج معدن و ده‌ها موارد دیگر، زنگ خطر و هشداری برای همه مسوولان دست‌اندرکار و فعالان منابع طبیعی و محیط زیست را با عدم تائید نهاد بین‌المللی ،برای مردم و مسوولان محلی و ملی به صدا در آورد.

این زنگ خطر، هشداری هر چند نابهنگام است که اقدامات حفاظتی و ترویجی در راستای حفظ و حراست از  این اثر ملی طبیعی را انجام دهند تا شاید این میراث ماندگار که از گذشتگان برای ما به ارث رسیده و مایه افتخار برای این منطقه شده،  به جایگاه واقعی خود که همان ثبت بین‌المللی آن است، فراهم سازد.

آنچه مسلم است ،در فصل بهار و تابستان و حتی در فصل پاییز و زمستان ،سالانه  هزاران نفر گردشگر از اقصی نقاط جهان و کشورمان، از این آثار طبیعی و تاریخی به جهت آب و هوای ویژه و چشم‌اندازهای طبیعی و مناظر زیبای آن، بازدید به عمل می‌آورند که این امر، مسوولیت و رسالت خطیر ما را در حفظ و نگهداری از این آثار طبیعی، افزون‌تر می‌کند.

 به نظرمی‌رسد همه ما به عنوان یک  ایرانی و یک شهروند، در قبال هرگونه حرکت تخریبی این جنگل‌ها مسوول هستیم، چه آن کسی که برای تفریح و سیاحت در طبیعت، به منطقه می‌آید و چه آن کسی که به عنوان ساکن بومی در منطقه حضور دارد.

به نظر می‌رسد در برخی موارد، فقدان فرهنگ‌سازی مناسب و عدم احساس مسوولیت، آگاهانه و یا ناآگاهانه، سبب می‌شود ضمن تخریب جنگل، از این درختان به عنوان هیزم برای بساط چای و پخت و پز استفاده کنند و یا پس از استفاده از فضای مناسب و آب و هوای دل انگیزش، تلی از زباله را در طبیعت رها کرده و موجبات آلودگی محیط زیست می‌شوند و یا بدون اینکه آتش افروخته خود را خاموش کنند، منطقه را ترک می‌کنند که متأسفانه برخی از این موارد در گذشته خسارت جبران‌ناپذیری را به طبیعت منطقه، خصوصاً جنگل‌ها وارد کرده است.

 اخیراً نیز بازار فروش و تضمینی بسیار بالای چوب باعث شده که  قطع اشجار باغی و قطع اشجار جنگلی به صورت قاچاق و غیرمجاز در برخی مناطق جنگل‌های ارسباران، باعث نگرانی‌های جدی افکار عمومی، دوستداران طبیعت و محیط زیست را فراهم کند.

 هرچند که به جهت حساسیت موضوع و اقدام به موقع مسوولان ارشد استانی همچنین دستورات ویژه اداری و قضایی، اقدامات پیشگیرانه برای برخورد با متخلفان و قاچاقچیان اشجار جنگلی، در شرف انجام است تا خدای ناکرده، شاهد صدمه و تخریب طبیعت بکر این منطقه که به عنوان بهشت آذربایجان لقب گرفته، توسط برخی افراد سودجو و دلالان، با چالش و مخاطره، روبه رو نشود.

الحمدالله مطالبه و حساسیت عمومی به برکت اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌های گروهی و فضای‌های مجازی باعث شده هرگونه تخلف در این زمینه در کمترین زمان ممکن منعکس و جلوی هرگونه سوءاستفاده و تخریب و صدمه به درختان جنگلی گرفته شود.

اما مورد دیگری که در خصوص جنگل‌های ارسباران باید مورد توجه جدی و اساسی قرار گیرد، ایجاد مراکز امداد و آتش‌نشانی و استقرار تجهیزات پیشرفته اطفای حریق، به همراه نیروهای ویژه آموزش دیده در این زمینه است که امیدواریم با پیگیری نمایندگان منطقه ارسباران و حمایت مسوولان کشوری و استانی، شاهد اختصاص اعتبار لازم برای این امر مهم و حیاتی باشیم تا خدای ناکرده برخی غفلت‌ها که زمینه را برای آتش‌سوزی مناطق جنگلی منطقه فراهم می‌کند با اقدام و حضور به موقع نیروهای آموزش دیده و به کارگیری تجهیزات پیشرفته، شاهد اقدامات پیشگیرانه در این خصوص باشیم.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است