پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   97945  | تاریخ خبر : 1397/11/10  | ساعت : 11:20

بررسی ابعاد و ابهامات واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز (بخش پایانی)/

تخلفات گسترده در واگذاری ماشین سازی تبریز/ معامله فروش سهام گروه ماشین سازی تبریز باطل است


نصر: تخلفات سازمان خصوصی سازی در واگذاری بنگاه های دولتی به بخش خصوصی این روزها بیش از هر زمان دیگری مورد توجه رسانه ها، سازمان های نظارتی و مردم قرار گرفته است به طوری که کمتر روزی است که خبری در این خصوص در رسانه ها منتشر نشود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اقتصادی نصر، گروه ماشین سازی تبریز، بنیان دیزل، کشت صنعت دشت مغان، هپکو، نیشکر هفت تپه، آلومینیم هرمزگان و... نام هایی است که عملکرد سازمان خصوصی سازی را به چالش کشیده است.

در این میان واگذاری مبهم و منجر به نابودی صنایع دولتی به بخش خصوصی که کارخانه بنیان دیزل تبریز یکی از بزرگترین قربانی های خصوصی سازی است، علامت سوال بزرگی در برابر خصوصی سازی در ایران گداشته است.

صنایع زیرساختی و مادر در این میان اهمیت وافری و بنیادی دارند و گروه ماشین سازی تبریز یکی از بزرگترین و مهمترین این صنایع مادر در کشور است صنعتی شدن ایران مدیون آن است.

قریب به 15 سال است که گروه مادر صنعتی ماشین سازی تبریز درگیر و دار سازمان خصوصی سازی گرفتار شده از قطار توسعه جا مانده است.

پایگاه خبری تحلیلی «نصر» در یازدهمین بخش از سلسله گزارش های بررسی ابعاد و ابهامات واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز به تخلفات سازمان خصوصی سازی در واگذاری این بنگاه کلان دولتی از طریق مذاکره به فردی فاقد اهلیت و شرایط لازم را بررسی کرده است.

 

واگذاری بنگاه کلان دولتی در قالب مذاکره!

سازمان خصوصی سازی اعلام کرده است سهام گروه ماشین سازی تبریز را از طریق مذاکره واگذار کرده، در حالی که بر اساس دستور العمل، واگذاری سهام یا بنگاه ها از طریق مذاکره مستند به مصوبه 88/1/18 هیات واگذاری به شماره 223911 از طریق مذاکره، غالباً در مواردی امکان پذیر است که مشتمل بر موارد: یک) مدیران یا گروهی از مدیران و کارشناسان همان بنگاه در شرکت سهامی عام نیازمند استفاده از تخصص های ویژه باشند. دو) شرکت های مشاور و دانش پایه ای که دارایی های فیزیکی و مالی محدودی دارند و ارزش شرکت عمدتاً به شکل دارایی های نامشهود است. سه) تعاونی های فرا ملی در قالب توزیع سهام عدالت باشد.

اما گروه ماشین سازی تبریز در ردیف بنگاه های کلان دولتی (ارزش دارایی بیش از هزار میلیارد ریال) بوده و خریدار نیز در هیچ یک از قالب های مطرح شده در قانون واگذاری از طریق مذاکره نمی گنجد و ضمن اینکه سازمان خصوصی سازی مکلف است پس از اخذ مجوز انجام مذاکره از هیات واگذاری، حداکثر ظرف یک ماه نسبت به درج آگهی فروش بنگاه یا سهام مورد نظر از طریق مذاکره در دو روزنامه کثیرالاانتشار و حداقل در دو نوبت با فاصله حداکثر 10 روزه اقدام کند که این تکلیف با روایت آقای قربانعلی فرخزاد در خصوص چگونگی خرید سهام ماشین سازی که در مصاحبه خبری وی مطرح شده مطلقاً همخوانی ندارد و از همه مهم تر آنکه مدیران و متخصصصان در مورد واگذاری از طریق مذاکره باید دارای حداقل 2 تا 10 سال سابقه مدیریتی در همان بنگاه داشته و حداقل باید دارای مدرک کاشناسی در رشته و گرایش منطبق با موضوع فعالیت آن بنگاه داشته باشند.

خریدار سهام ماشین سازی تبریز که از طریق مذاکره موفق به خرید این بنگاه کلان دولتی شده، فاقد سابقه مدیریتی در این بنگاه بوده و بنا به اظهار خود تا کلاس ششم ابتدایی سواد دارد و اساساً فاقد شرایط لازم برای واگذاری بنگاه کلان دولتی ماشین سازی تبریز از طریق مذاکره است.

 

سهامدار و نمایندگانش حتی از نوع محصولات کارخانه ماشین سازی بی اطلاع بودند!

در همین رابطه دلایل استعفای رئیس هیات مدیره گروه ماشین سازی تبریز هم در نوع خود جالب توجه است که در قسمتی از متن استعفای خود اعلام کرده سهامدار و نمایندگانش حتی از نوع محصولات کارخانه ماشین سازی بی اطلاع بودند!

با توجه به موارد مطرح شده، واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز به این شخص غیر قانونی انجام شده است و با توجه به اتهامات سنگین مالی خریدار به علت اخلال در نظام ارزی کشور و فروش 446 میلیون دلار ارز دولتی در بازار آزاد و نیز احتکار بیش از 10 هزار تن میلگرد به اذعان مدیرکل تعزیرات حکومتی آذربایجان شرقی و در نتیجه محاکمه وی در دادگاه انقلاب بیان گر اهتمام ویژه سازمان خصوصی سازی در بررسی اهلیت و صلاحیت خریدار سهام بزرگترین واحد تولیدکننده ماشین افزارهای صنعتی غرب آسیا است!

 

واگذاری در محفل خصوصی و تخلف از ماده 23 قانون سیاست های کلی اصل 44

واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز توسط سازمان خصوصی سازی در سکوت مطلق خبری انجام شد و هیچ اطلاعات دیگری جز مبلغ معامله و نام شخص خریدار توسط این سازمان به رسانه ها درز نکرد! اما برابر ماده 23 قانون سیاست های کلی اصل 44، سازمان خصوصی سازی مکلف است پس از انجام هر معامله در مورد واگذاری سهام مدیریتی و کنترلی بنگاه ها بلافاصله با انتشار اطلاعیه در روزنامه های کثیر الانتشار جزئیات این معامله را به همراه نام کارشناس رسمی دادگستری یا موسسات خدمات مالی که قیمت گذاری بنگاه را را انجام داده اند منتشر کند که علت واگذاری بدون شرح و تفضیل ماشین سازی تبریز و عدم رعایت جزئیات شکلی واگذاری، سزاوار بررسی دقیق توسط سازمان های نظارتی است.

گروه ماشین سازی تبریز که به علت قیمت بالای سهام آن در گروه بنگاه های کلان دولتی طبقه بندی می شود،  اصولا باید از طریق مزایده عمومی به فروش می رسید اما واگذاری کارخانه ای به عظمت و اهمیت ماشین سازی تبریز حتی بدون اطلاع مدیران استان و  نمایندگان مجلس و رسانه ها انجام گرفته است!

در اظهارات خریدار ماشین سازی تبریز در گفتگو با پایگاه خبری "چرتکه نیوز" با کد خبر 3390 مورخ 97/3/1 آمده است: «4 ماه پیش از خرید ماشین سازی در هتل کایا توسط چند نفر از دوستانم در جریان وضعیت اسفناک! ماشین سازی تبریز قرار گرفتم و تنها به فاصله 3 تا 4 روز با حضور در سازمان خصوصی سازی شخصا اقدام به عقد قرارداد خرید ماشین سازی تبریز از این سازمان نمودم.»

واگذاری این بنگاه کلان دولتی چگونه بدون اطلاع مردم از طریق محفلی خصوصی و حتی بدون اطلاع مسئولین اقتصادی و سایر مسئولان و نمایندگان مردم در مجلس صورت پذیرفته است؟ شخصی که به ادعای خودش فقط در حد کلاس ششم ابتدایی سواد درد چگونه شخصا با سازمان خصوصی سازی اقدام به عقد قرارداد کرده است؟ در حالی که وی به زحمت توان خواندن و نوشتن چیزی را دارد و وکیل مدافع وی، او را فردی ساده لوح و فریب خورده می داند.

سیداکبر حسینی امامی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری تسنیم با اشاره به سطح اندک سواد موکلش افزود: او مفاهیم حقوقی و تخصصی که در دادگاه مطرح می‌شود را متوجه نمی‌شود و چون ساده‌لوح است، دادگاه فکر می‌کند که او خود را به تجاهل زده است در حالی که من او را فردی قربانی و بزه‌دیده می‌دانم.

 

ممنوع الخروج شدن رئیس کل سازمان خصوصی سازی

اما ممنوع الخروج شدن میر علی اشرف عبداله پوری حسینی تا پایان رسیدگی قضایی به اتهاماتی که به وی وارد شده است از جدیدترین ابعاد پرونده سنگین خصوصی سازی است.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در پاسخ سوالی در خصوص ممنوع الخروج شدن رییس سازمان خصوصی سازی، گفت: گزارشاتی که در مورد عملکرد ایشان بوده باعث شده پرونده ای تشکیل شود. ممنوع الخروجی هم به خاطر این است که اگر حقوقی از عامه مردم متصور شود، ما بایستی از ضایع شدن حقوق مردم پیشگیری کنیم. به لحاظ اینکه مسایلی در رابطه با ایشان مطرح شده، ممنوع الخروج هست تا رسیدگی شود.

 

ضرر و زیان سازمان خصوصی سازی به بیت‌المال

رئیس دیوان محاسبات کشور هم در گزارش خود در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: واگذاری شرکت‌هایی همچون پالایش نفت کرمانشاه، نیشکر هفت‌تپه، هپکو اراک و ماشین‌سازی تبریز، ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز و املاک ائل‌گلی به دلیل فقدان اهلیت و تخصص کافی توسط خریدار، موجب بروز ضرر و زیان به بیت‌المال گردیده است.

عادل آذر با بیان اینکه در بررسی‌های به عمل آمده در سال 1396، در ارتباط با واگذاری شرکت‌های دولتی طبق قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی مواردی مغایر با قوانین و مقررات مشاهده شده، افزود: واگذاری شرکت‌هایی همچون پالایش نفت کرمانشاه، نیشکر هفت‌تپه، هپکو اراک و ماشین‌سازی تبریز، ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز و املاک ائل‌گلی به دلیل فقدان اهلیت و تخصص کافی توسط خریدار، باعث بروز ضرر و زیان به بیت‌المال گردیده است.

 

معامله فروش سهام گروه ماشین سازی تبریز باطل است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم در این خصوص گفت: معامله فروش سهام گروه ماشین سازی تبریز باطل است و سهام این شرکت باید به سازمان گسترش و نوسازی ایران بازگردد.

محمد حسن نژاد افزود: سهام بزرگترین و تنها واحد تولیدکننده ماشین افزار غرب آسیا را به کسی فروختند که تا حالا یک پیچ و مهره باز نکرده و حالا هم به عنوان بزرگترین اخلالگر ارزی اقتصاد کشور در دادگاه انقلاب محاکمه می شود.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کسی که دلال ارز و اخلال گر اقتصاد کشور بوده و ماه هاست در زندان به سر می برد، چگونه اهلیت مدیریت بزرگترین واحد تولیدکننده ماشین افزار غرب آسیا را دارد؟

حسن نژاد با بیان اینکه خریدار فعلی سهام ماشین سازی از همه حقوق مدنی خود محروم است، تصریح کرد: همه می بینند و می دانند که در واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز تخلف شده، اما دولت نمی شنود.

 

لزوم بازگشت گروه ماشین سازی تبریز به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر هم گفت: از وزیران صنعت و اقتصاد خواسته ایم از واگذاری گروه ماشین سازی تبریز به بخش خصوصی صرف نظر شده و سهام این گروه به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برگردانده شود.

اسماعیل سعیدی از تشکیل جلسه مشترک برخی نمایندگان مجلس با نمایندگان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، سازمان خصوصی سازی، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و برخی سازمان های نظارتی در خصوص تعیین تکلیف گروه ماشین سازی تبریز خبر داد و به خبرنگار «نصر» گفت: نمایندگان مجلس و نمایندگان سازمان های حاضر در این جلسه در نامه به وزیران صمت و اقتصاد خواستار تعیین تکلیف سریع گروه ماشین سازی تبریز شدند.

وی به جایگاه ویژه و استراتژیک گروه ماشین سازی تبریز در بنیانگذاری و توسعه صنعتی کشورمان اشاره کرد و افزود: بر همین اساس خواسته شده است از واگذاری گروه ماشین سازی تبریز به بخش خصوصی صرف نظر شده و سهام این گروه به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برگردانده شود و یا دستکم این کارخانه به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروی های مسلح یا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واگذار شود.

 

طرح تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان خصوصی سازی در صحن علنی مجلس

این گزارش می افزاید، طرح تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان خصوصی سازی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی طی روزهای اینده بررسی خواهد شد.

احمد علیرضا بیگی به بررسی طرح تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان خصوصی سازی در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: به زودی طرح تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان خصوصی سازی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بررسی خواهد شد.

وی تاکید کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی از همه ابزارهای قانونی خود برای شفاف سازی در سازمان خصوصی سازی و برخورد با تخلفات گسترده در این سازمان بهره خواهند برد.

گزارش نصر حاکی است، فروش سهام گروه ماشین سازی تبریز با وجود حساسیت های زیادی که بارها از سوی رسانه ها، نمایندگان مجلس و فعالین صنعتی تاکید شده در سکوت کامل خبری و حتی بدون اطلاع نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مسئولان استان انجام شد.

این در حالی است که پیش از آن بارها نمایندگان مجلس با واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز به بخش خصوصی مخالفت کرده بودند، اما سازمان خصوصی سازی بدون توجه به دستور صریح رئیس جمهور در خصوص توجه به نامه 6 نماینده تبریز و خواست نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد توقف واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز، در اردیبهشت ماه سال جاری در سکوت کامل خبری اقدام به واگذاری سهام و تحویل گروه ماشین سازی تبریز به فردی به نام "قربانعلی فرخ زاد" کرد.

خریدار سهام گروه ماشین سازی تبریز که به اذعان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و فعالان صنعتی فاقد اهلیت لازم برای مدیریت این مجموعه عظیم مادر صنعتی است، از مرداد ماه گذشته به علت اتهامات سنگین اقتصادی در بازداشت به سر می برد.

* گزارش از محمد سهرابی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (2)

با سلام واگذاری ماسین سازی و شرکتهای دیگر بر اساس اصل 44 قانون اساسی و طبق مصوبه شورای عالی واگذاری صورت گرفته ماشین سازی که بدلیل مدیریت ناشایسته دولتی دارای زیان انباشته ای بیش از دارایی های خود بوده و.....سازمان خصوصی سازی جهت صیانت بیت المال هنر کرده فروخته ولی متاسفانه نماینگان مجلس استان با اغراض سیاسی و سایر مسئولین مثل ریس دیوان محاسبات با تخصص امار و دانشگاهی وبا اطلاعات غلط دارند موضوع را سیاسی می کنند
19:54:03 1397/11/10
ap
  

موضوع صحت نداره ماشین سازی تبریز در اثر اینکه در بین مسولان کشور صنعت شناس وجود ندارد در لیست واگذاری قرار گرفت و الا از اول کار اشتباه بود و نباید در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار می گرفت.
13:31:36 1397/11/13
صنعت شناس
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است