پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   99405  | تاریخ خبر : 1397/12/11  | ساعت : 13:47

به همت مجموعه شهرکتاب تبریز صورت گرفت/

مراسم نکوداشت حسن کرمی نویسنده کتاب "رکاب زنان در پی شمس"


نصر: مراسم نکوداشت حسن کرمی نویسنده کتاب "رکاب زنان در پی شمس"  به همت مجموعه شهرکتاب تبریز با حضور اساتید برجسته ادبیات تبریز و همچنین مسئولین شهری برگزار شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، مراسم نکوداشت و تقدیر از حسن کرمی نویسنده کتاب "رکاب زنان در پی شمس" برگزیده یازدهمین جایزه ادبی جلال آل احمد و برگزیده سی و ششمین جایزه کتاب سال ایران، به همت مجموعه شهرکتاب تبریز با حضور اساتید برجسته ادبیات تبریز همچون ناصر علیزاده ؛ حسین مهرنگ و همچنین فرج قلیزاده عضو شورای شهر تبریز و عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز برگزار شد.

کتاب "رکاب زنان در پی شمس"  به قلم حسن کرمی روایت سفر وی از تبریز تا قونیه و از قونیه تا دمشق با دوچرخه می باشد.

حسن کرمی در خصوص نگارش این کتاب گفت: هرگز نخواستم این کتاب مثل سفرنامه های دیگر باشد و این از نوع اسم کتاب هم مشخص است تا مخاطب دچار یک نوع پیش فرض سفرنامه ای درباره کتاب نشود.

وی ادامه داد: این کتاب بیشتر شرح سفری عرفانی با دوچرخه از تبریز که دیار "شمس تبریزی" می باشد به قونیه دیار "مولانا جلال‌الدین بلخی" و دمشق، محل حشرونشر این عارف بزرگ است.

حسن کرمی اذعان داشت:  این مسیر در تابستان سال 2007 میلادی (شهریور 1386 شمسی) که از طرف سازمان یونسکو سال مولانا نام‌گذاری شده بود، طی شده است.

حسن کرمی نویسنده کتاب "رکاب زنان در پی شمس" خاطرنشان شد:  درواقع این کتاب سفرنامه‌ای است که ساختارش با ساختار سفرنامه‌های متداول کمی فرق دارد و در میان متن روان و صمیمانۀ خاطرات سفر، به فراخور محل‌ها و اتفاقات از متون عرفانی همچون مقالات شمس، مثنوی معنوی، غزلیات شمس، فیه‌مافیه و متون دیگر استفاده شده است.

در ادامه این مراسم ناصر علیزاده از اساتید ادبی تبریز گفت: نوشتن چنین کتاب هایی در عصر امروز جنون ادبی خاصی را لازم دارد و کسی به ندرت حاضر می شود این کار را انجام دهد.

وی گفت: نوعی آزار است که چرا باید اساتید ادبی تبریز جایی که محل تولد و رشد کسی مثل شمس تبریزی است و کسی که فردی مثل مولانا را به حرکت درآورد تا مولانایی باشد کهخ آوازه اش جهانی شود، بشینند و نگارش های خود مطرح نکنند.

علیزاده همچنین درخصوص نام این کتاب سخن گفت و اذعان داشت: نام این کتاب جای تفکر دارد و باید به اعماق معنایی نام کتاب رجوع کنیم، از جمع بستن "رکاب زنان" تا جمله "در پی شمس"؛ در صورتی که محتوای کتاب درخصوص زیارت محل مولانا است اما اینجا نشان می دهد شمس یعنی همان مولانا و باید بیشتر در این باره تفکر کرد.

حسین مهرنگ از اساتید به نام ادبی تبریز هم در ادامه برنامه ضمن تبریک به نگارنده جوان این کتاب به طنز گفت: ما در ادبیات و اصطلاحات خودمان می گوییم "شمس مولانا را دیوانه کرد" و امروز در یافتم تو را هم (حسن کرمی-نویسنده کتاب) دیوانه خود کرده است که از تبریز تا گونه با دوچرخه رکاب زنان در پی عشق رفتی.

این گزارش می افزاید ؛ مطالب آورده شده همگی مستند بوده و به‌صورت علمی به حدود 190 منبع ارجاع‌دهی شده‌اند. همچنین در لابه‌لای مطالب نیز حدود 94 نقاشی از نقاشی‌های ترسیم‌شده توسط دیگر سیاحان و نقاشان عثمانی، فرانسوی، آلمانی، انگلیسی و ... استفاده شده است تا به تصویرسازی ذهنی خواننده کمک کنند و در انتهای کتاب نیز برای هرروز سفر یک تصویر کلاژ از اماکن آن روز و نقشۀ سفر، به‌صورت رنگی اضافه شده است.

دکتر توفیق سبحانی و دکتر حبیب نبوی مقدمۀ زیبایی بر این کتاب نوشته‌اند و دکتر نادر صادقیان نیز کار ویراستاری آن را انجام داده‌اند و در سال 1396 نیز توسط انتشارات ستوده بچاپ رسیده است و به همت مجموعه شهرکتاب تبریز از حسن کرمی نگارنده این کتاب تقدیر به عمل آمد.

 انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است