پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   99699  | تاریخ خبر : 1397/12/16  | ساعت : 10:15

خبر/

سومین جشنواره‌ی «سهند داستانک» در شهر سهند به کار خود پایان داد


نصر: آیین اختتامیه‌ی سومین جشنواره‌ی «سهند داستانک» با حضور مسئولین استانی و شهرستانی در شهر سهند برگزار و از منتخبین در سه بخش شعر، داستان کوتاه و مصورسازی تجلیل شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، در این آیین که با حضور معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، معاون فرماندار شهرستان اسکو، مدیرعامل شرکت عمران سهند و شهردار سهند و جمعی از مسئولین شهر سهند برگزار شد، در آغاز محمدعلی قلی‌زاده دبیر این جشنواره گزارشی از روند برگزاری جشنواره ارائه کرد و اظهار داشت: آن‌چه که شما عزیزان در این برنامه‌ شاهد خواهید بود، صرفا بخشی کوچک و ماحصل تلاش‌های سه دوره‌ی متوالی است که صرفا این دوره بعد از برگزاری جلسات شورای سیاست‌گذاری از سه ماه پیش آغاز شده و با انتشار فراخوان آثار مرتبط با جشنواره دریافت و برای ارسال به داوری طبقه‌بندی شدند.

در نهایت با اتمام مهلت دریافت آثار در تاریخ 10 اسفند ماه، مشخص شد که نزدیک به 90 اثر در بخش داستان کوتاه و 180 اثر در بخش شعر به دبیرخانه واصل شده است که برای داوری به محضر اساتید محترم تقدیم شد و ماحصل نظرات داوران محترم در بیانیه‌ی هیات داوران منتشر خواهد شد.

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی به اهداف برگزاری این جشنواره و موضوعات مندرج در فراخوان اشاره نموده و افزود: با توجه به ماهیت شهر جدید سهند، هم به لحاظ تعداد نفوس و هم به لحاظ موقعیت مکانی، که نزدیک به مرکز استان می‌باشد، و شهروندان ساکن در شهر جدید سهند متشکل از همه شهرستان‌های استان می‌باشند، یکی از بخش‌های جشنواره به «سهند شهر زیبایی‌ها» اختصاص یافت تا از این طریق بتوان به فرهنگ‌سازی و هویت‌بخشی به این شهر پرداخت.

قلی‌زاده هم‌چنین به بخش مصورسازی این جشنواره اشاره کرد و افزود: با عنایت به این که شورای سیاست‌گذاری این جشنواره بر رویکرد آموزشی در جشنواره تاکید داشت، و هم‌چنین با توجه به نیاز منطقه در این خصوص، بخش مصورسازی به صورت کارگاه آموزشی در تاریخ 7 اسفند با حضور اساتید محترم و هنرجویان عزیز برگزار شد که نتیجه‌ی آن نیز تهیه بیش از 130 اثر ارزشمند می‌باشد که هم‌زمان با این مراسم در نمایشگاهی در محل مجتمع فرهنگی اسکو به نمایش گذاشته شده‌اند. وی هم‌چنین به بالا رفتن سطح کیفی آثار رسیده به جشنواره نسبت به دوره‌های قبل اشاره کرده و اظهار امیدواری نمود این روند هم‌چنان ادامه داشته باشد و ما شاهد ارتقای روزافزون تولیدات فرهنگی و هنری در سطح استان باشیم.

وی در پایان از حمایت‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در تخصیص اعتبار و همکاری و مساعدت دستگاه‌های شهرستانی از جمله شرکت عمران و شهرداری سهند تجلیل کرد و اظهار داشت: بی‌شک همکاری این عزیزان نقش مهمی در برگزاری موفقیت‌آمیز این جشنواره داشته است و امیدواریم این همکاری‌ها هم‌چنان ادامه داشته باشد.

در ادامه رجبی معاون فرماندار شهرستان اسکو در سخنانی با تشکر ویژه از حضور ادبا، شعرا، نویسندگان و صاحبان فکر و قلم در این مراسم, از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اسکو و سایر دست‌اندرکاران برگزاری این جشنواره تشکر کرده و اظهار داشت: متاسفانه بسیاری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی در اثر بی‌توجهی به سنت‌ها و فرهنگ‌های جامعه به وقوع می‌پیوندد و برای غلبه بر بعضی از این رفتارهای نادرست نیازمند رسیدن به غنای فرهنگی هستیم. وی وجود هنرمندان در عرصه‌های مختلف هنری اعم از موسیقی نقاشی خط و غیره را لذت زندگی اجتماعی بشر دانست و افزود: بسیاری از احساسات, مشکلات, و توانایی‌های فردی و اجتماعی می‌تواند در قالب مضامین هنری و ادبی مطرح و نشر شود.

معاون فرماندار اسکو با اشاره به برگزاری سومین جشنواره سهند داستانک اظهار امیدواری کرد که انشاالله شاهد رشد و رونق برگزاری جشنواره‌های بعدی باشیم. چرا که شهر سهند با توجه به شرایط خاص خود نیازمند برگزاری و گسترش چنین جشنواره‌هایی می‌باشد و ما به جد بر این باور هستیم که شعر و داستان علاوه بر موضوعات زندگی و اجتماعی می‌توانند به بیان حقایق زندگی و وضعیت سهند پرداخته و به بهبود شرایط کمک کنند. وی افزود: بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، در سال ۲۰۳۰ بیشترین مشکل در زندگی جوامع بشر مشکلات روحی و روانی خواهد بود و زنان نیز در مشکلات روحی و روانی بیشترین تاثیرپذیری را دارند. بنابراین برای غلبه بر چنین مشکلات روحی و روانی توجه فردی و جمعی و حاکمیتی به حوزه‌ی هنر و استفاده از هنر شعر موسیقی ادبیات و تصویرسازی ضرورت دارد.

مصطفوی مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید سهند نیز در سخنانی با اظهار خوشحالی از برگزاری چنین برنامه‌هایی در شهر سهند اظهار داشت: سهند به عنوان یک شهر جدید از ظرفیت‌های بالای فرهنگی و هنری برخوردار است و شرکت عمران شهر جدید سهند در کنار فعالیت‌های عمرانی که در این شهر بر عهده دارد، حمایت از برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری را وظیفه‌ی خود می‌داند و در همین راستا در تلاش هستیم دومین فرهنگ‌سرای شهر سهند را به زودی افتتاح و در اختیار علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر قرار دهیم.

لایقی معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز که در این مراسم حضور داشت، در حاشیه‌ی مراسم در سخنانی به ضرورت و اهمیت برگزاری طرح آثار برگزیده در این مراسم اشاره کرد و اظهار داشت: بهتر است آیین‌های اختتامیه کمتر به سخنرانی مسئولین اختصاص یابد و بیشتر آثار برگزیده طرح و قرائت شوند تا شرکت‌کنندگان بتوانند با سطح و کیفیت آثار منتخب آشنا شده و آمادگی لازم برای دوره‌های بعدی را کسب کنند.

گفتنی است در این برنامه که بیش از 2 ساعت به طول انجامید، برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری به اجرا درآمد و نفرات برگزیده در بخش‌ شعر اشعار خود را قرائت کردند و نفرات برگزیده‌ی بخش داستان کوتاه شمه‌ای از اثر خود را برای حضار توضیح دادند که با استقبال گسترده‌ی حضار مواجه شد. در پایان مراسم نیز بیانیه‌ی هیات داوران توسط آقای سلیم‌زاده رئیس انجمن ادبی شهرستان اسکو قرائت و از نفرات برگزیده با اهدای لوح تقدیر و جوایز ارزنده تجلیل به عمل آمد.

نتایج داوری در بخش داستان کوتاه
اعضای هیأت داوران بخش داستان کوتاه سومین جشنواره‌ی سهند داستانک، از میان آثاری که به مرحله‌ی نهایی داوری رسیده بودند، با توجه به ابعاد مطرح‌شده در داستان‌ها بر اساس موضوعات جشنواره، و نیز بر اساس ضعف و قدرت آثار و رعایت کامل تکنیک‌های داستان‌نویسی، به این نتیجه رسید که هیچ کدام از آثار حائز شرایط کسب رتبه‌ی اول شناخته نشدند.

داستان محمدرضا شمسی، در موضوع کتاب و کتابخوانی و با عنوان «بهترین کتابخوان»، با توجه به شاخص‌های مد نظر هیات داوران توانست رتبه‌ی دوم را از آن خود کند.

مقام سوم بخش داستان کوتاه این جشنواره به طور مشترک به داستان «شیطان در کمین 13 ساله‌ها» اثر مریم قلی‌پور در موضوع آسیب‌های اجتماعی، و داستان «یک حسرت، یک رویا، زیباشهر سهند» در موضوع سهند شهر زیبایی‌ها اثر رضا سلیمی تعلق گرفت

هم‌چنین، نظر به این که در بین آثار واصله به دبیرخانه‌، داستان‌هایی واصل شده بود که از ابعاد مختلف از قبیل رعایت بعضی اصول داستان‌نویسی و اهتمام و توجه به مسائل دینی و فرهنگی و اجتماعی و ... قابل توجه بودند، آثار زیر در موضوع نماز و نیایش از طرف هیات داوران به عنوان آثار شایسته‌ی تقدیر شناخته شدند:

یسنا هاشمی اثر ادبی شما با عنوان «دستان گره کرده به ضریح»
میترا محمدپور اثر ادبی شما با عنوان «خدا همین نزدیکی است ...»
نتایج داوری در بخش مصورسازی و بخش ویژه (شایسته‌ی تقدیر)
آیلار علی‌بابایی
فاطمه صفری
آیلین خلیل‌پور
مهین کامرانی در موضوع حمایت از کالای ایرانی
نتایج داوری در بخش شعر (شایسته‌ی تقدیر)
رقیه بدرپور اثر ادبی شما با عنوان «امید»
دهقان‌نژاد با شعر «شاهنشه طوس ...»
سعید فضلی (بیداد) با شعر «سهندیم» و «اندیشه‌ی دلدار»
نادمه بهروز با شعر «گوناه ...»
حسین فتاحی با شعر «بهار من»
محمدرضا قبولی با شعر «تا ابد»
مسعود سهرابی با شعر «زیستن ...»
محمد شکری با شعر «برایم شرح داد»
محمود حقیقی (طالب) با شعر «گم‌شده‌ها»
امیرحسین دوست‌زاده با شعر«سرشار کن جهان را ...»

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است